Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

am rezolvat problema cu update la harti v15 compilate de la bmw,prin amabilitatea donului george99xxx care mi-a alocat 1 ora din timpul lui si ma ajutat cu dvd.

multumesc inca o data george pt ajutor.

adaniel90 trebuie tras pe dvd verbatim la viteza mica,altfel nu va merge, eu am incercat cu alte dvd si nu mers doar, cu dvd verbatim de la george a mers.

il bagi in unitate astepti ceva timp si te intreaba daca faci update sau mergi dupa dvd, dai update  si astepti sa intaleze.

ca sa verifici bara de progres update epesi o data scurt pe eject si apare un mesaj si bara de stare cu 3 butoane, il lasi in pace sa termine.

la mine a facut de 2 ori incarcarea, prima data a facut trei sferturi si a luat-o de inceput, apoi dupa ce terminat apare mesajul cu update realizat cu succes.

Modificat de snapisrl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce era nou in asta fata de ce era scris pe acest topic... in afara de discutiile tale?

A... ca DVD-ul Verbatim era de la dl. george99xxx?

Citeste inainte sa poluezi topic-ul!

Urmatorul post fara a citi anterior va fi sanctionat, conform prevederilor Regulamentului forumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hartile V15 8517 sau 8522 compilate dupa BMW ocupa doar 3.7gb, de ce aveti nevoie de maps tool ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa le puna pe SD ? Sa mearga instalarea mai repede? Sa nu dea eroare din cauza lentilei murdare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi de obicei daca ai bai cu lentila metoda cu sdtools map funcționează

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca, dupa instalare cu metoda sd, sa te trezesti ca tot nu s-au copiat hartile pe hdd...apoi ramane sa-ti reinstalezi acelasi firmware ca sa vada totusi harta...poti da de alte probleme...sa se piarda codarea la navi si altele...cel mai sigur si rapid mi se pare sa folosesti dvd-uri single layer cu harti compilate BMW sau V13 small (fara poi-uri)...daca nici dvd-urile astea single layer nu le citeste RNS-ul...atunci e clar ca lentila e de schimbat neaparat sau desfacuta si curatata.

Modificat de george99xxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu instalatul hartilor si lipsa vizibilitatii lor ulterioare se poate rezolva, daca o permite lentila laser, prin introducerea dvd-ului normal cu hartile (aceleasi). Astfel, in decurs de cateva minute, se valideaza si puteti sa scoateti dvd-ul. Dati si un restart (<>*) pt verificare.

 

Incheiem aici subiectul acesta? Cred ca s-a spus ce era de spus. S-a discutat de mai multe ori topic si se poate gasi cu o cautare rapida. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • 3 months later...

Buna seara,

Am schimbat o unitate mfd2 cu una rns 510 1TOO35680H HW:H61 SW:3970 si am intampinat urmatoarele probleme cand apas pe telefon in rns 510 se pune pe mute chiar daca am bt adaptor si mergea pe mfd2,o alta problema nu gasesc in media hdd spunand ca ''no mediu available'' se poate sa fii scos hdd din el sau sa nu fi avut ca sigilile sunt intacte,precizez ca modulul bt este un nokia acesta nefiind premium.Multumesc

30226969_1702984666446147_730947624974155776_o.jpg

30221770_1702984619779485_4613969798567559168_o.jpg

30227050_1702984569779490_8570426081742422016_o.jpg

Log-Log.txt

Modificat de LucaBogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun . La rns tau poti face update la 5238 cum se face exista topic. 

Pentru modul bluetooth vezi sub scaun pasager dreapta ce model ai. Pune o poza sa vedem ce ai acolo

Pemtru HDD vezi ca nu e activ. Pune ceva muzica pe un sdcard si copiaza pe HDD si se activeaza si ala. Spor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut update la 5238 iar modulul bt este un nokia 3C0 035 729 E la care i-am pus si un adaptor bt,iar treaba cu hdd am rezolvat-o mersi,si as m-ai avea o intrebare de unde am vrut sa cumpar un modul bt l-am intrebat daca se potriveste modulul bt premium(VW UHD 3C8 035 730 C) pe un  passat b6 an 2006 cu ceasuri rosii iar acesta a spus ca se potriveste dar pe alte situri spune ca nu se potriveste,iar daca se potriveste functioneaza cu cablajele existente s-au trebuie schimbate si acestea ?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Clodius a deschis acest topic


      

Buna 

Am reusit sa elimin o parte din erori cu long coding dar problema pe care inca o am este 00821 - Antenna 2 for Radio (R93)     011 - Open Circuit ,am verificat traseul de la modulul de sub saunul pasagerului pana la unitatatea rns 510 si n ueste intrerupt iar daca le inversez mufele am antena 1 off si antena 2 on,daca le schimb mufele am antena 1 on si antena 2 off, daca as schimba can-ul ar putea rezolva aceasta problema,plus ca daca apas pe unitate pe phone acesta imi pune mute pe unitate ?

 

Multumesc 
      

Modificat de LucaBogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura can-ul.E normal sa faca mute daca nu ai modul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebari:

 

- Care este ultima versiune FW pentru RNS510?

- Care este cea mai buna si fiabila versiune FW pentru RNS510?

 

Momentan am 5238 pe ea. Exista ceva mai nou, mai bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de HW rns-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU este pentru unitatea ta. ramai la ce ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy, acum am 5238 si hartile V13. Vreau sa instalez V15, de aceea am crezut ca exista un FW mai nou, cu cateva imbunatatiri in plus. Daca zici ca nu e cazul la un update, raman la 5238 si cu incerc sa pun v15 maps....vad cum se misca. Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V15?? de unde ?

 

Aaaa, alea facute dupa BMW ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune cele de Bmw pentru Est si pentru Vest ai vers oficiala V15. Spor . Lasa softul la 5238 ca e ok pentru ce ai tu acolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,acum mi-am descarcat si v15 la harti(BMW)a mai incercat cineva pe RNS510?Merge instalarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, eu le am puse de anul trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti , recent am facut upgrade de firmware la versiunea 5238 si acuma nu imi mai merg senzori de parcare si camera marsarier pe tester imi da eroare la 37navigatie 01044 control module incorectly coded

Pe ecranu navigatiei scrie "optical parking system not available at present"

nu stiti care ar fi problema? Va multumesc

Modificat de fastas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai codeaza navigatia corect. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!