Jump to content

Distributie Octavia 1.6 Benzina


ander
 Share

Postare recomandată

Octavia 1.6 mpi Celebration 2002. La cat se schimba kitul de distributie, a fost adusa din Germania la 86,000 si avea urmatoarea revizie la 87,000 dupa cum scrie pe cartea service si nu pare deloc masluita, acu are 94.000 si nu stiu daca i s-a schimbat distributia la 60.000.Am cautat pe google dar n-am gasit nimic concret.

Deci la cat se schimba la 1.6 mpi, 60k sau 90k ?

Am facut o poza la cartea service poate are cineva idee ce inseamna alea pe acolo.

post-16697-1200408997_thumb.jpg

Modificat de ander
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a fost schimbata distributia. E bifat nu la distributie. Cred ca trebuie schimbata la 90.000km, doar daca inspectia vizuala impune acest lucru. E mai sigur sa mergi la un amic in service sa ai o parere avizata.

Modificat de xxfiles
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind pe benzina se schimba (din cate imi aduc aminte) la 180000km. Nu am acum cartea de service la mine (sunt la servici) dar maine ma uit si confirm sau modific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa deschid un nou topic, eu am un g4 1.6 16v benzina 2001. credeti ca si la golf pe benzina se schimba tot la 180k? si de ce in cartea service scrie numai pt TDI si SDI? inseamna ca la benzina nu se schimba? :offtopic:.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corectez. la 180000km se schimba la motoarele 1.8, la celelalte pe benzina se controleaza la 90000km si se verifica apoi la fiecare 30000km, nu spune nimic de schimbare. Cartea de service e ptr o masina din 2004.

la fel scrie si aici http://vwforum.ro/index.php?showtopic=34447 la cartea de service.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit si eu in cartea de la masina ( O2 mpi) si la 90.000 km scrie : *curele de distributie pentru axele cu came la 90.000km apoi la fiecare 30.000 km -deci nu scrie nimic de schimbare,dar se subintelege ce-i vorba de-o verificare vizuala,ca doar nu o schimbi apoi din 30 in 30 de mii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu din link-ul postat de bundy am inteles ca se schiba din 30 in 30k :Driver: dupa 90k

multumesc!

Modificat de dem3ntor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu din link-ul postat de bundy am inteles ca se schiba din 30 in 30k :vaidecapulmeu: dupa 90k

multumesc!

Unde ai vazut ca scrie ca se schimba, scrie ca se verifica si se controleaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

norm,al la 90 mii se schimba dar daca nu apar probeleme la pompele de apa merge si 120 mii testat de mine !!

oricum sa nu uitam ca e curea deci 180000 e cam risacant zic eo !! personal am testat o curea si sa rupt pe la 230000 km (de fapt nam stiut ca mai exista si a doua)oricum de pe la 150000 zic eu ca nu mai prezinta garantie o smuncitura poate arunca masina de la punct si costa deti vine rau so faci caci stramba supapele!!

adica pentru 7 mil paraca cat e distributia la un benzinar daune de 20-30-40 mil e ceva !!! asa ca daca la cureua de alternator schimbi cureua cand e crapata rau rolele cand incep sa scartie una cate una la distributie nu maerita sa te joci !!

in general la masinile sh e bine ca la cumparare sa faci operatiunea asta indiferent de ce zic cartile service dupa aia stii ca 100000 km dormi linistit inainte de a pleca la un drum !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ...doar 7 milioane costa distributia? In pretul asta cred ca intra doar kitul...fara mana de lucru...right?

Modificat de adrian1v2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ...doar 7 milioane costa distributia? In pretul asta cred ca intra doar kitul...fara mana de lucru...right?

la O1, ii 3.5mil kitul si 2.5mil manopera... la reprezentanta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la O1, ii 3.5mil kitul si 2.5mil manopera... la reprezentanta..

Shit...si eu tot aman sa o schimb.....bine ca mi-ai zis.....trebuie sa ma interesez la reprezentanta in timisoara....daca e asa cum spui tu....ma duc sa o schimb....masina are acum 74.000...dar nu cred ca sunt reali avand in vedere ca masina e din 2001...desi la scanare vag com nu a dat nicio eroare.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba distributia din 60 in 60.000 km, la O1 1.6 mpi si odata cu rola si cureaua se schimba si pompa de apa, pt ca e pe cureaua de distributie

Verificati si cureaua de la alternator si intinzatorul cu ocazia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci role 2 curea si pomapa de apaa plus cureau aai micuta 640 ron!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut

La Skoda 1,6 benzina distributia se schimba la 180.000km?( am 153.000km si nu am schimbat-o).

Stie cineva ce piese trebuie si cam cat costa ( eventual detaliat daca se poate)

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede ca nu ai citit nici macar ce-i scris pe pagina asta (sa nu mai vorbim de restul...).

Privitor la costuri, poti scapa doar cu cele 2 curele (aprox. 2-2.5 mil.). Este recomandabil sa schimbi insa si pompa de apa si de obicei, cand se desface, se constata si o anumita uzura la intinzator, role. Pe mine piesele m-au costat 8 milioane.

Iti doresc noroc pana la schimb (daca nici nu a fost verificata, cureaua iti poate crea mari probleme daca se rupe sau sare de la punct).

Modificat de sady_e
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut, la skoda octavia mea 1,6i motor AVU ia cam venit momentul sa ii schimb distributia ca am facut cu ea deja cam 85.000 km de la ultima schimbare de distributie. Si as vrea sa imi spuneti exact ce piese imi trebuie pentru o distributie pentru ca as vrea sa intreb la mai multe magazine de preturi. Din cate stiu eu sunt : cureaua propiuzisa, rola intinzatoare , pompa apa ... si daca mai trebuie ceva va rog sa imi spuneti.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual cureaua de accesorii.

Daca tot te duci la mecanic verifica/schimba si restul : filtre (aer, polen, benzina), bujii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica pentru distributie imi trebuie doar curea, rola si pompa de apa ? atat ? unde vine cureaua aia de accesorii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot in aceeasi zona ceva mai jos.

Pai ce vrei sa mai aiba mosule ca nu ai Veyron :blah_:

Anul trecut in toamna a costat vreo 350 + 200 manopera...parca... si vreo 3-4h de munca...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai na , intreb si eu ... ca sa nu imi zica ala de la service ca a schimbat multe piese ca asa trebuie schimbat , si eu habar sa nu am ce sunt alea si unde vin pe sub capota... si el defapt a schimbat doar 3 suruburi. eu am gasit la un service in iasi cu 300 lei manopera + pretul pieselor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutari! Pentru motorul 1.6FSI cod BLF este acelasi regim cu distributia (auzisem c-ar fi pe lant, la un moment dat) ?

Si daca e pe lant exista un punct de schimb si conditionat de timp?

Masina e din 2005 si are 33.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu va faceti nici un fel de griji, distributia la 1.6 FSI-uri este pe lant. Daca sunt probleme(zornaie lantul) sau ajunge la 180.000 se verifica. Este cam fara intretinere, la Polo 1.4 FSi-ul meu o am tot pe lant si are 6ani aproape/55.000km si nu imi fac probleme.

Numai bine,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut! Am o SOT1, fabricatie mai 2008, 44300 km la bord, am cumparat deja kit-ul distributie + pompa de apa. Intrebarea mea este daca mai pot intarzia cu schimbarea distributiei 2-3 luni (a intrat in al cincilea an de la fabricatie)? N-as vrea sa-mi fortez norocul. Astept parerile dumneavoastra. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am raspuns si pe celalt topic, insa o mai fac si aici. Nu te grabi sa schimbi distributia inutil, in cazul tau chiar nu e cazul. De pompa de apa nici nu mai zic, se schimba dupa cel putin 100 k km. Sunt bani aruncati pe fereastra... Chiar nu se pune problema sa-ti fortezi norocul, asta poti pune in calcul dupa 10 ani sau cel putin 100 k km.

Ce kit de distributie ai luat? Daca nu e Continental, Dayco sau Gates, e foarte probabil ca piesele noi aftermarket sa fie mai proaste decat cele originale care le ai acum pe masina ( cu tot cu uzura lor aferenta)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!