Jump to content

Jurnal DSG6


Loth
 Share

Postare recomandată

spre 2000 de lei primisem o oferta pentru distributie si ulei cutie la o masina care avea nu avea istoric, dar km real, vinzatorul fiind doar intermediar.

acum poate la vw e mai scump ca la skoda :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul schimb(6l ulei si filtrul) l-am facut la VW in iulie...sper sa nu ma insel in privinta pretului(900 ron)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine oferta e undeva la 710 lei cu ceva discount acordat.

dupa cum ziceam, nu e mare filozofie sa schimbi uleiul atita timp cit se poate construi device-ul cu bani putini.

mai trebuie un compresor, vcds si citeva unelte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la skoda e pana in 750ron iar la vw pana in 1000ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie clar in manual 4 ani sau 60000km.

In manualul meu nu scrie de 4 ani, scrie doar de 60k km. Am cautat special, ca si eu ramasesm cu piticul asta pe creier.

In mod clar o sa schimb uleiul la 4 ani, chiar daca nu strang 60k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manualpost-1788-13560100305812_thumb.jpg

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CARE VARIANTA INTERVINE PRIMA.E chiar asa grea romana?daca faci in 4 ani 15 mii km schimbi uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie mare cu rosu - 60000km sau 4 ani, in functie de care varianta vine prima :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie clar "numai la 60.000 km", deci nu si la 4 ani.

Acum fiecare face cum vrea, eu am vrut sa schimb uleiul la 2 ani si 30k km, dar m-a calmat dealerul... Insa la 4 ani sigur il schimb, orice ulei isi pierde proprietatile in timp. Dupa logica din manual daca tin masina doar de vacanta si fac 5000 km / an as putea sa stau cu uleiul ala 12 ani, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Reprezentanta a spus 60k sau 4ani (masina e 2006 cu 45k km, motiv pentru care si bateria gafaie :) ). Asadar... programare facuta.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la un mail venit de la cehi spune acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Logic luata... de ce nu faci revizia la 15.000km, chiar daca au fost facuti in 2-3ani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare logic ca in romania sa ii faci revizia mai des la cutie. In germania merg sute de km fara sa schimbe viteza si in oras faci multe placari, schimba de mai mult ori vitezele.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca firma mama zice sa faci revizia la 60.000 , inseamna GARANTAT k poti merge lejer pina la cel putin 75.000 cu ea...

Orice firma din lumea astea isi va lua o marja de eorare de minim 20%, pentru a evita orice problema...

Modificat de forceturbo
Off topic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e bine sa te joci cu DGS.... orice reparatie e mult prea scumpa... eu zic ca ar trebui luata marja in minus... si facut schimbul la 50.000 km. In ultimii 2 ani au aparut pe piata uleiuri pentru DSG si de la alti producatori, nu doar original. Deci exista si alternative la uleiul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita riscat cu uleiuri alternative... sfatul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Revin cu problema mea cu volant, descrisa cu ceva post-uri in urma. Cu stupoare am aflat ca la masinile VW dupa 2009 cu dsg, LUK produce volante doar pentru fabrica VW. Am cumparat-o pe original la 2800 ron cu ceva reduceri, de la UNIX, impreuna cu o rola de ghidaj si suruburile de prindere care au mai facut 175 roni (tot pe original). In total 2975 ron. Ramane sa vad cat o sa imi mai ceara mecanicul. Revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru toate dsg-urile 6 volant vine doar pe OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te contrazic. O sa verific codul de pe volant-ul meu original cu ce e scris pe site. Ca e scris acolo si codul echivalent pentru original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!