Jump to content

Audi Vs. Bmw Vs. Mercedes


Sin_Sil
 Share

Postare recomandată

  • Replies 208
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • PTDA

    19

  • The_Ego

    18

  • Ice_2k

    17

  • Bogdan_wrc

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am mers si eu cu un MB R-klasse 2007, nu mi s-a parut genial deloc acel schimbator, ba chiar mi s-a parut predispus la actionari involuntare(mai ales pentru o persoana care nu este familiarizata cu marca). Masina avea si suspensia pneumatica care era in opinia mea destul de prost setata: pe confort moale, iar pe sport simteai si praful de pe sosea.

MB C-klasse 2008 avantgard, plastice tari, neplacute la atingere-dadea impresia de calitate indoielnica.

Trebuie sa recunosc ca nu sunt nici fan SUV si nici al marcii MB.

BMW nu are materialele, designul la fel de placute ochiului precum Audi, insa calitatea acestora, poate nu este precum cea din Audi, insa este clar peste MB.

Banuiesc ca aceste aprecieri, oricat am vrea noi sa fim de obiectivi, au de suferit din cauza afinitatilor noastre pentru o anumita marca.

Modificat de Tilu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cand un dragline...conteaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-e tare greu sa cred ca bmw ul ala e mai slab chiar si in linie dreapta....are mai multi cc,o turbina in plus,pana si un cilindru in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are mai multi cc, are o turbina in plus, are un cilindru in plus, dar:

- are aceeasi putere

- are puterea la 5900rpm, in timp ce RS3-ul are puterea maxima constanta pe un range marisor, de la 5400 la 6500rpm

- are manuala, RS3 are DSG cu launch control

- are 0-100 4.9, RS3 are 4.6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refer strict la motoare,cu toate inovatiile AUDI..niciodata nu va produce motoare mai bune decat BMW si MB.Repet doar la motorizare ma refer,nu ma intereseaza sisteme ..pampoane etc.Ascari..motorizare BMW,Pagani..motorizare MB,McLaren..BMW,Koenigsegg..Ford.Totusi sa nu uitam si de M6 de care nimeni nu a pomenit;M6 09.05 - 373 507 4999 S85 B50 A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal eu n-am condus nici ascari, nici pagani, nici alte avioane de genul asta. Nici macar RS4/M3. Asa ca nu-mi permit sa emit pareri d-astea definitive gen "Audi n-a facut niciodata, audi nu va produce niciodata" (aici deja vad ca o dam in clarviziune). Poate altii au condus si ne lumineaza si pe noi cu privire la plusurile si minusurile fiecarui constructor in materie de motoare. Pana una alta, eu pot sa ma iau doar dupa review-urile de la TV, care absolut intotdeauna lauda motoarele Audi. Ca pe circuit spre exemplu de-obicei bmw-urile au un comportament mai bun, asta e alta poveste. Dar strict la motoare, eu nu asta aud in review-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neg calitatea motorizari Audi(3 sa fiu tampit sau debil mintal),doar am specificat ca opinie personala (pe care mi-o asum)ca motoarele Bmw si Mb..sunt peste motoarele Audi.Am adus ca argument ca respectivele avioane au motorizari oferite de respectivi constructori.Am un post in care afirm ca Audi a castigat multi clienti de lux a Bmw si Mb,am specificat asemeni despre faptul ca aparitia Audi Quattro a dus la neintrarea Mb in WRC,imi place tot ce tine de Audi.Rs trebuie comparat cu gama sportiva a concurentei..in speta AMG/BRABUS si M TEHNIC.Din cate stiu RS a aparut prin 2000(280 380 2671 ASJ, AZR)pe cand M prin 1986 si AMG 1967.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Non Top Gear stuff. Clipul l-am mai pus intr-o arie, dar isi are locul si aici.

S4: 245kw(333cp), 440nm

335i: 225kw (306cp), 400nm

!

Ma uit la ce au filmat in interiorul masinilor si vad navigatia de pe S4 dar nu o vad la 335. Cu toate astea, ei trag concluzii referitoare la atmosfera in habitaclu.

Ok, trecem peste.

de cand un dragline...conteaza?

Mi se pare ca ala din 1M rateaza startul. Probabil RS3 ar castiga oricum, dar mai la limita.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa si Audi cu al lui TDI a cam rupt la LeMans, asta nu inseamna ca 1.9TDI de la VAG e superior altui motor TDI de la concurenta, n-are legatura una cu alta.

P.S. Te rog fara exprimari de genul gen "irc" pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitati ceva...plecarea..unde RS3 e 4x4...si tot nu pleaca cum se poate pleca cu 4x4.

asa se tureaza si se pleaca cu un 4x4

http://www.youtube.com/watch?v=Gej-2YwzajY

faptul ca are mai multi cmc, nu inseamna nimic. si chiar si o trubina in plus..nu inseamna nimic daca nu este utilizata cum trebuie. asa..un corvette are 48234890 de cmc..si tot nu fuge ca un Lambo sau ferrari.

din cate stiu u 135i are O SINGURA TURBINA....nici 335i nu mai are 2.

http://www.autoblog.com/2010/01/16/2011-bmw-3-series-coupe-and-convertible-get-a-refresh/

http://www.worldcarfans.com/110011223950/2011-bmw-135i-coupe-gives-up-twin-turbo-for-single-turbo-n55-engine

cred ca ne putem departa de mitul motoarelor perfecte la BMW si Merc. asta era...acum multi ani. T(F)Si a fost mega premiat. si e valabil pe toata plaja de la 1.4 la 3.0. si se pare ca si la 4.0. pe cand BMW vine cu un 35i mega smecher. BUN...si pt restul...ce avem? old shit.

eu repet intrebarea!! faptul ca una sau alta castiga pe un DRAGSTRIP..inseamna ceva? pt ca atunci..nu si-ar mai lua nimeni m3 si toti si-ar lua GTR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Ego a pus pe pagina trecuta chiar motoarele premiate. Sa nu punem BMW si MB langa Renault. E drept, Audi e exclusiv si premium, dar de la a spune asta pana la a ii plasa peste BMW si mai ales MB mi se pare putin blasfemie.

Pe filmuletul cu 3.7 secunde pleaca de pe loc la 0:01 si are 100km/h la 0:06. Seems legit...

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi blasfemie sa plasezi Audi peste BMW/MB, tinand cont de faptul ca au preturi similare, ar insemna ca Audi n-ar mai vinde nicio masina, nu? Ori uite ca sunt foarte multi oameni care au bani de oricare din marcile astea si aleg Audi. Raman ca atare la parerea mea ca orice fel de parere d-asta gen "X este si va fi intotdeauna clar mai bun ca Y, end of discussion" (sau preferatul pustilor "enough said") este 100% subiectiva si 100% inutila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deviem...dar daca tu crezi ca motorul de GTR are vreo treaba cu rombu...te inseli amarnic. si oricum..era doar un exemplu.

iar in 2010 notele erau altele

http://www.worldcarfans.com/110062426998/engine-of-the-year-2010-volkswagen-14-liter-tsi-wins

daca traim cin conceptii din trecut ca MB si BMW sunt undeva...prea sus pt restul..e clar ca mai trebuie sa discutam ani in sir..pt a vedea si cealalta parte a monedei. ...si eu nu am atata rabdare :)

nu am plasat Audi nicaieri peste ele 2..nici macar nu am vb de el.in afara de o comparatie pe un DRAG unde tocmai asta vroiam sa explic...ca nu niste filme inseamna totul

si daca te uiti la primul meu post aici nici macar nu am comentat audi. tocmai..ca sa nu fie luat despre subiectivism ce zic.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai .. in prima faza imi spuneti ca BMW si MB nu mai sunt ce au fost pentru ca apoi sa imi aduceti contraargument la faptu' ca in 2011 BMW a avut destule motoare premiate propozitia "in 2010 notele erau altele" :lol: .

Eu pastrez un ton amicitial si oricum discutii pe tema din topic vor exista mereu dar e in regula sa aducem date obiective si sa comentam pe baza lor. Da, Audi e o marca premium dar pe mine nu m-a convins inca (nu suficient).

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar pt ca unii au scos in 2010 un motor bun, si altii in 2011 nu inseamna ca BMW>Audi. asta incercam sa las de inteles. eu am spus 1.4TSI motor premiat...si m-ai trimis sa citesc premiile puse pe pagina anterioara. de parca eu vorbeam...de 2011.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabivvx.

Unul dintre motivele ptr care nu ai sa vezi motoare Audi pe supercaruri gen Pagani, Mclaren, etc este ptr ca le imparte cu supercarurile din curtea proprie gen Lamborghini, Bentley, Bugatti.

Daca s-ar apuca sa vanda motoare la concurenta, e posibil sa-si ingroape marcile proprii super-sport Lamborghini, Bugatti, Bentley, Audi R8

BMW nu produce supercaruri iar Mercedes le produce sub brandul propriu.

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce draq cum accelereaza o masina de serie mai repede decat o masina de F1?,sigur are ceva modificari facute.. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu asta ma retrag. nu are sens :)

0-100 nu mai e o masuratoare de speriat. totusi...una are unu 4x4..care ajuta fix pe partea asta. daca vrei sa vezi diferenta intre o F1 car si RS3...vezi de la 100 la 200...sau de la 200 in sus.

post-2758-0-61558600-1320242040_thumb.jp

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare (lasand la o parte acceleratii 0-100 cu diferente de 0.3 sec. :dry: ):

DE CE Audi si Benz nu ofera garantie de 5 ani sau 100.000 km. SI intretinere gratuita la masina pe perioada garantiei, asa cum BMW intelege sa faca? ...daca tot se strofoaca sa aspire la statut premium?

Unui client care are sa dea o caruta de bani pe o masina cu 0 km. ai cam vrea sa-i iei de pe cap grijile cu mizerii gen "am constatat ca vi s-au dus placutele de frana de pe fata, va costa XXX lei sa le schimbam. o facem?" Am inteles, Audi e un VW "mai scumputz, asa...", da' Benz?

Din punctul unui om sanatos la cap, cred ca treaba asta cu mentenanta gratis e un criteriu important de alegere a unei masini din segmentul premium. In fond, ce i-ar costa pe shoarecii de la Audi si MB sa faca acelasi lucru? 100.000 km. : 15.000 km = 6 revizii x hai sa zicem o medie de 300 Euro/revizie = 1.800 Euro. Ce i-ar costa sa introduca suma asta in pretul de vanzare? (ca, mai nou, am vazut ca asa se practica :tuktuk: ) si sa-si ia clientii o grija de pe cap.

In fine... Dac-ar fi sa-mi iau o masina noua din Oberklasse, grija mea ar fi nu "ce marca sa fie" ci "ce model de BMW sa fie".

My 2 cents...

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cumva clar in prezent. Pentru cei pasionati si obsedati de confort, isi iau mercedes chiar daca cumva si aici sunt interpretari, cine e pasionat de sportivitate isi ia Bmw si cine vrea aproape perfect fiecare segment isi ia Audi.

Stiu ca se poate interpreta ca un C classe e mai putin confortabil ca un A4 sper sa intelegeti ce am zis pentru ca asta reiese din media posturilor voastre :)

Modificat de Shellshock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine isi cumpara un E-klasse, un model mai sport (CL,SLK,CLS) nici nu mai pomenesc de S-klasse nu cred ca se gandeste la banii de revizie. La fel si cei ce cocheteaza cu ideea unui A6, A7,A8 spre exemplu, se gandesc daca merg jante de 18 sau ar vrea pe 19, culoarea pielii din interior, sa ia Night Vision si alte optionale de care eu nici nu am auzit.

Problema cu garantia de 5 ani nu este un deal breaker pentru cine isi ia o masina de peste 60.000euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabivvx.

Unul dintre motivele ptr care nu ai sa vezi motoare Audi pe supercaruri gen Pagani, Mclaren, etc este ptr ca le imparte cu supercarurile din curtea proprie gen Lamborghini, Bentley, Bugatti.

Daca s-ar apuca sa vanda motoare la concurenta, e posibil sa-si ingroape marcile proprii super-sport Lamborghini, Bugatti, Bentley, Audi R8

BMW nu produce supercaruri iar Mercedes le produce sub brandul propriu.

motoarele de pe Lamborghini nu sunt produse de audi, sunt imprumutate de audi (unele) de la Lamborghini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!