Jump to content

Zgomot la plecarea de pe loc


doctorul
 Share

Postare recomandată

Salutare. Detin un passat din 2003 motor 2000 benzina si am urmatoarea problema. Cand plec de pe loc si este motorul rece se aude un tacanit ( un sunet de slaba intensitate si putin infundat, mentionez ca se aude imediat dupa ce am scos masina din service unde am schimbat urmatoarele: chit complet distibutie, ulei si filtrele de pe acolo( ulei, benzina, aer,polen), bujiile, lichid de frana. C epoate sa fie..? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...zgomotul se aude la roata din fata stanga...dar vad ca nu are nimeni nicio parere ...

Modificat de Toma88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai desfa si tu sa vezi ce nu-i in regula pe-acolo. Nu putem noi sa-ti desfacem masina online.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci inchide topicul...daca raspunzi in felul asta

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omule, esti absurd!

Tu chiar crezi ca noi putem sti ce-ti zdrangane tie? Tu nu desfaci si nu incerci mai nimic, dar astepti solutia salvatoare ca mai toti romanii din ziua de azi.

Te-ai trezit brusc cu o droaie de problemute la masina si intrebi peste tot de parca noi suntem centralisti Wikipedia.

Nu asa functioneaza forumul!

Vrei rezolvarea instanta, da fuguta la service-ul care ti-a lucrat la masina sa te rezolve. Aaaa, dar stai, asta costa. Si tie ti-e cam peste mana sa mai scoti bani pentru reparatii. Eh... ASTA inseamna Passat. Masina nu se intretine singura.

Aici gasesti informatii, citesti, inveti sa desfaci si sa diagnostichezi singur. Nu astepti de-a gata.  :ceuameni:

 

Iar topicul nu se inchide la cererea ta. E util pentru cei interesati cu adevarat. Evident, nu pentru tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este adevarat ca este util, doar daca primesti niste pareri. Sunt constient ca nu puteti stii exact care poate fii problema dar raspunsul tau "Mai desfa si tu sa vezi ce nu-i in regula pe-acolo. Nu putem noi sa-ti desfacem masina online"  nu are niciun caracter de ajutor.

M-am inscris pe acest forum, deoarece nu ma pricep la masini si as dori sa invat cate ceva. Daca eram mecanic nu te mai deranjam.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce te tot agiti, pe aici nu e nimeni obligat sa iti raspunda. Mai bine mergi si poarta discutiile astea de pe pozitia "vreau raspunsuri" cu cel care ti-a umblat la masina, pe el l-ai platit, noi restul facem ce vrem noi... 

Acum, chestia e ca ai schimbat multe si dai indicii mult prea vagi despre simptomele pe care le are masina. La fel de bine se poate sa nu fie nimic sau ceva foarte serios. Poate fi uleiul neconform, curea de distributie sau role zgomotoase (mai apar zgomote dupa schimbarea distributiei), filtre proaste, scuturi slabite, etc. etc. etc.

Mergi la mecanic si discuta cu el, e cea mai buna optiune. Sau mergi la alt mecanic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Ideea e ca acum sunt in Uk si sa merg la service`ul care mi-a facut schimburile mentionate anterior trebuie sa-mi fac programare si dureaza 2-3 saptamani...

Modificat de Toma88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa te-ntorci imediat in service (fara programare), e vina lor. Nu sa incepi cu pretentiile pe forum.

In service trebuia sa faci asta. Daca nu, pui mana si desfaci. Forumul a creat multi mecanici.

Si fara suparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Ideea e ca acum sunt in Uk si sa merg la service`ul care mi-a facut schimburile mentionate anterior trebuie sa-mi fac programare si dureaza 2-3 saptamani...

Cel mai bine ar fi sa faci un filmulet ,il postezi pe youtube dupa care postezi linkul aici daca vrei sa te ajute cineva.Volanul este pe stinga sau dreapta?!.Daca apesi pedala de ambreiaj dispare sunetul sau nu?! Sunetul apare in mers incet sau pe loc?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul este pe dreapta, sunetul se aude atunci cand plec de loc si ating viteza de aproximativ 5 km, apoi nu se mai aude, sunetul este ca si cand ar cupla ceva iar sunetul este de durata scurta cred ca 1 secunda, nu am timp sa calc ambreajul.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...
dragos.florentin

Salut oameni buni.Am și eu de o luna ca sa zic un zgomot  la roata dreapta care se aude la plecarea de pe loc, zgomotul este  ca o "trosnitură"  sau zici că nu este ceva strâns bine și are joc.Am schimbat ambele planetare crezând că zgomotul dispare dar nici o schimbare, brațele sunt ok, singurele brațe care nu sunt schimbate sunt bieletele antiruliu.Ma gândesc să nu fie vreun suport de motor pentru ca am văzut că dacă mă joc cu accelerația in viteza întâi și anume accelerez puțin și o las apoi se aude trosnind de fiecare data......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica tamponul antibalans frontal, este făcut dintr-un fel de silicon/spuma și se macină pana rămâne suportul fier pe fier, eu am găsit unul de cauciuc, este mult mai rezistent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.florentin

"Xmisterx" am făcut azi o verificare printr-un video și într-adevăr tamponul antibalans frontal este măcinat.Problema este că din câte am văzut ca sa îl schimb trebuie sa desfac toată partea fata și este foarte mult de muncit.Mai exista și alte soluții de montare al unuia nou sau trebuie desfăcut tot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În mod cert NU trebuie demontat aproape nimic. Am stat lângă mecanic când l-a montat. Se slăbesc șuruburile de la suporții motor stânga dreapta, se ridică puțin motorul cu ajutorul unui cric și apoi cu puțină chinuială (cu ajutorul unui lubrifiant) se ”strecoară” tamponul din față. Toată operațiunea durează maxim 20 de min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.florentin

Va mulțumesc frumos pentru răspunsuri,o să îmi fac timp să îl schimb și o să revin cu detalii!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
dragos.florentin

Am revenit cu noutăți.Am reușit să cumpăr și să schimb tamponul iar zgomotul sa mai atenuat dar tot nu a dispărut......zi buna tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!