Jump to content

Probleme butuc portiera sofer


bernard the polar bear
 Share

Postare recomandată

salut. cu butucul de la sofer cand bag cheia se invarte in voie stanga dreapta fara nici o comanda de inchidere/deschidere. cel din stanga e ok. intrebarea mea este: pot sa inlocuiesc cei 2 butuci pt ca prea multa nevoie nu am de ala din stanga. nu am bagat in seama de 4ani problema asta pt ca acum s-a defectat inchiderea si centralizata(after) si am mare nevoie de cheie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 242
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gokey

    32

  • Al Bundy

    21

  • kelu

    18

  • DerGolf

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

poti sa-i inlocuiesti, daca asta era intrebarea.

 

acum, daca tu pe dreapta nu ai butuc, nu-i poti pune decat daca inlocuiesti partea electrica a yalei.... sau yala. Daca ai butuc, merge inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am rezolvat problema printr-un modul de inchidere centralizata cu telecomanda..150 ron cu tot cu montaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Problema noua pe care inca n-am vazut-o aici:

Am demontata butul de la usa stinga fata l-am deblocat si l-am pus inapoi.Dar am vazut ca nu toate clapetele de la butuc lucreaza cind scoti si introduci cheia .

Dupa care am gasit un alt butuc si am demontat din nou butucul de la masina am am curatat complet fiecare catel si schimbat arcurile care nu le-am putut scoate intregi le-am luat de la butucul second, am pus totul la loc, plus o garnitura sau saiba deoarece era uzat si avea joc si nu functiona corect dupa care l-am gresat si functioneaza perfect. Nu suna, arcul roteste cheia inapoi foarte usor si la inchidere si la deschidere. Ma-m mirat si eu ce bine a iesit!

 

Dar acum problema pentru care scriu aici :

L-am pus la loc, am strins surubul de fixare cit am putut de tare in limitra posibilului fara sa mearga in gol surubul de fixare dar nu mai fixeaza butucul in usa, iasa afara dupa ce l-am strins cit am putut !!!???

Ce s-a intimplat ???

A mai patit cineva acest lucru ce mai pot face acum?

Sau ce s-a intimplat???

 

Am rezolvat butucul care functioneaza acum perfect dar iasa afara din usa.

Repari una si se strica altceva!!!

Modificat de nibas2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. A sarit coroana care este actionata la insurubarea torxului de care ai pomenit.. Trebuie sa dai jos fata de usa, macaraua, si mecanismul manerului. Dupa ce scoti butucul, dai afara si manerul exterior si vei gasi un torx de 20 ascuns sub maner. Desfaci si apoi o sa iti cada in mana pe interior intreg mecanismul de fixare butuc/ maner. Acolo iti vei da seama cum trebuie sa stea coroana a.i. in momentul infiletarii surubului ea sa se roteasca peste coltii butucului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, am sa incerc astazi sau miine sa dau fata de usa jos.

Nu ai ceva poze facute sa vad cum arata ?

Dupa finalizare am sa postez aici ce am reusit sa fac!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

http://imageshack.com/i/5eex25j

 

revin: am facut piesa rupta din butucul portierei la imprimanta 3d, dar e din plastic, urmeaza sa o montez sa vad daca rezista. Exista vreo solutie sau vreun tratament aplicat piesei din plastic pentru a-i creste duritatea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tehnologia taica.... :icon_thumleft:  de ce nu folosesti piesa de plastic, pentru a face un mulaj, dupa care sa torni piesa.

 

in alta ordine de idei, imi pare ce poti comanda piesa asta, dupa cod

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit sa o torn din bronz, dar nu ma pricep, sigur baietii ce fac bijuterii din "argint" au o solutie :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am gasit kit de reparatie de la octavia 1: cod piesa 1U0898001 de la ausburg 10 lei

Modificat de bah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine - scap de chin si e si materialul care trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut.. merge sa pun butucul de pe partea dreapta pe partea stanga? cel de la usa soferului e defect iar cel din dreapta e bun.. eu vreau la usa soferului sa fie bun ca de acolo deschid masina.. astept raspuna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge dar trebuie pilit putin din el sa intre in locas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

nu mai bine iei un butuc din dezmembrari? poti sa-l adaptezi cheii tale, nu-i asta o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua,

 

Am si eu o problema, si anume: cand bag cheia in butuc o pot roti mai mult decat trebuie stanga-dreapta si nu se intampla nimic, este vorba de portiera soferului, ideea este ca nu mai pot nici incuia usa deloc, nici din interior de pe consola. Ce este de facut? Am vazut ca ar trebuia dat jos butucul si inlocuit componentele stricate, dar nu inteleg de ce nu se incuie usa. Am data fata de usa jos pana am ajuns la sistemul in sine (broasca) si tija care urca si coboara, ce indica ca usa este inchisa/deschisa nu o pot actiona nici manual, in jos se lasa putin dar in sus nu merge. Sper ca m-am facut inteles cat de cat :). Astept indicatii sa vad ce e de facut.

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are idee nimeni de ce nu pot inchide usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai probleme la butuc daca spui ca se roteste mai mult decat trebuie. probabil ai tija rupta. Iar la broasca, desfa-o bucati, refa lipiturile pe placa ,curata motorasul din ea si schimba si switch ul daca tot umbli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns, kitul de reparatie 1U0898001 de la skoda se v-a potrivi in acest caz, sau trebuie sa cumpar un butuc din dezmembrari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce e rupt in butuc. Sunt 2 kituri de reparatie de butuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
undertacher2001

Multumesc pentru acest thread.Mi-a fost de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut , am o problema cu deschiderea portierei pe partea soferului, dimineata de cand a inceput sa se raceasca vremea nu se mai deschide din telecomanda, doar cu cheia , (asta doar in perioada rece , vara se deschide normal ) ! M-am invatat cu idea ca in perioada rece sa o deschid cu cheia , dar mai nou am observat ca nu o mai pot deschide nici din interior, cand trag de maneta de deblocare a usii , curand va trebui sa ies pe partea dreapta sau pe geam :(( . Ce trebuie inlocuit ce s-a uzat  sa imi cumpar toata inchizatoarea cu modul de inchidere ?! Rog cunoscatorii care poate sa-mi dea un sfat as fi recunoscator .

 

 

 

 Multumesc ,Cu respect !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi raspuns ca si in topicul celalalt: de desfacut yala si reconditionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti te rog  sa-mi lasi ceva detalii in ce consta reconditionatu , ce trebuie sa achizitionez inainte sa ma apuc de desfacut yala ??

 

 

 Cu Respect !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!