Jump to content

Probleme butuc portiera sofer


bernard the polar bear
 Share

Postare recomandată

nu intra cheia complet deoarece est eplin de mizerie

vaselina + praf + apa + nefolosirea butucului = blocare lamele din interior

si astfel cheia nu mai intra bine in yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 242
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gokey

    32

  • Al Bundy

    21

  • kelu

    18

  • DerGolf

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

sal! am cautat la magazinele de piese Bacau,nu gasesc acel KIT din 4 piese pentru reparatie butuc usa sofer! imi iese butucul pe cheie afara! noroc de inkid.din telecomanda. as vrea sa-l repar. ajutati-ma cu un sfat VA ROG! am dem butucul cu torx20,nu are tija nici arc,sguranta...nik MULTUMESC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Sa clarificam ceva iti vine afara butucul c utot cu restul, adica atija aia care actioneaza mecanismul broastei sau iti iese numai butucul ala cu arcuri ,tole,etc.. adica e varza.

Daca nu ai pus la loc butucul cu torx de 20 pune-l!!

Ala nu trebuie scos de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, butucul de pe partea dreapta nu este la fel ca si butucul de pe partea stanga si invers la golf4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salutare ! am si eu 1 problema cu care ma lupt de cand am cumparat masina ! Cheia nu-mi intra in butucul din portiera stanga decat pana la mijloc !:)) va rog pe scurt ce trebuie facut ? sa-mi cumpar kit de reparatie ? helppp! e migaleala ? sa caut pe cineva pricepu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutari la toti,

Am si eu o problema legata de butucii astia de la usi pe Golful meu 3 recent achizitionat. Usa din drapta nu functiona de cand am cuparat masina. Acum cand a dat frigul a inghetat si desi am folosit o solutie de dezghetarea am avut surprinderea sa rasucesc cheia si sa mearga in gol apoi am cand am scos cheia a iesit uc tot cu butuc. Problema mare e ca nu am cum sa intru in masina ca sa o duc undeva la reparat.

porbagajul am cosntatat ca nu functioneaza nici el la cheie ci era pe centralizata care actiona doar de la sofer.

Aveti idee daca pot deschide cumva portiera in afara de a sparge geamul sau de a apela la cei ce ridica masini parcate ilegal chestie care m-ar costa cam 200 de RON.

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in locul butucului bagi o surubelnita lata si rasucesti de ea ca si cum ai rasuci de cheie. Te uiti si o sa vezi o fanta unde sa bagi surubelnita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cine poate sa ma ajute?

acum ceva vreme mi s-a rutp tija care angreneaza inchiderea/deschiderea usilor pe portiera din stanga...azi mi s-a rupt si la cea din dreapta....cum pot deschide usa? stie careva? ovidiuduma@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am citit posturile.......eu am problema la inchiderea de la haion....nu merge deschisa din cheie....decat din butonul de pe usa

eu am cheie fara butoane!

ce pot sa fac.......altceva decat sa il dau jos sa il curat am vreo sansa?

cand bag cheia ...intra mai greu...parca nu se duce parca nu se duce pana in capat...si se simte ca si cum as bagao in clei asa se simte....iar de intors cheia nu mai merge....inainte merge mai greu(si nu am mai folosit iala de la haion) ...dar acum nu mai merge si nu vreau sa fortez

ce pareri aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut , daca sunt tampit sa imi spuneti .

Am citit de trei ori posturile si inca nu m-am lamurit de ceva...

Postez aici intrucat am aceeasi problema cu butucul stricat din stanga fata la sofer.

Decat sa platesc un butuc si sa ma aleg cu inca o cheie mai bine dau mai multi bani si imi pun inchidere si gata .. .

Exista cineva de aici ca nu a avut deloc inchidere centralizata pe masina si apoi a montat-o intru-n fel sau altul?

Cum ? de pe alta masina , aftermarket? pret , contact service....etc.

NU consider ca fiind un raspuns ...." nu se baga aia de la service sa iti faca , ca e prea ieftin sau ceva de genu si ei nu ies cu nimic "sau nimeni nu a vrut sa imi faca , au zis ca nu se poate "sau ce stiu io ce alt raspun evaziv asa ......( nimic personal ).

Pana la urma toti banii au serie asa ca nu vad de ce sa nu iti monteze daca tu platesti.

Scuze daca insist dar am citit numai posturi de genul" am io un prieten care si-a facut " sau " nu e adevarat ca nu se poate , sigur se poate"...sau la fiecare service la care am fost mi-au spus ca nu se poate" DAR NIMENI NU STIE PANA LA URMA DACA SE POATE MONTA SI CUM !

Concret ; de ce nu se poate ? sau daca se poate si a facut cineva asta deja ...din nou CONCRET ....CUM ???UNDE ? CAT A COSTAT? CAT A DURAT ? ETC...

MULTUMESC SI SCUZE DACA SUPAR PE CINEVA . :icon_cool: PEACE.

Modificat de acidutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA g4 se poate monta inchidere cu telecomanda, Ce stiu eu e ca nici un G4 nu a venit fara inchidere centralizata, adica motorasele sunt in broasca, deci se poate monta modul inchidere centralizata cu cheie briceag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun .... no need to argue .

e simplu . sunt masini g4 care nu au nici un fel de motorase in broasca si nici urma de inchidere centralizata.

Acum verdict. Se poate pune inchidere centralizata pe G4 si eu sunt noul proprietar al unei asemenea instalatii.

1 milion de usa + inchiderea ...faceti socoteala.

Intradevar nu se baga multi sa o faca pentru ca este muuuult al dracu de lucru. In unele situatii ( vezi exemplul meu ) se ajunge pana ala a decupa o bucatica din portiera interioara pentru a face loc acutatorului. DAAAAAAR asa cum am spus ...daca ai bani si stii cui trebuie sa ii dai , nimic nu este imposibil ... BTW ...functioneaza impecabil.

Munca efectiva e poate duce pana la 2 ore de usa dar cu rabdare se face frumos.

Inchiderea e montata acum pe vechea alarma si poate functiona in paralel cu ea sau separat in functie de ce si cum apas.

Din pacate e montata doar pe cele 4 usi nu si pe haion intrucat acolo chiar nu e loc de improvizatie. un sistem ambolut tampit de inchidere a porbagajului... .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Din decembrie 2001 cea mai slaba varianta de echipare Basis, a primit inchidere centralizata. Deci modelele Basis, fabricate din 1997 pana in decembrie 2001 nu au fost echipate cu inchidere centralizata.

Detalii gasiti aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intalnit g4 fara inchidere centralizata.majoritatea si-au pus kit-uri de inchidere din acelea banale de 150 ron si toti mi-au spus la unison ca functioneaza ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie cineva cum se desface butucul ?

L-am desfacut dar nu stiu cum se scoate mecanismul din mijloc cel in care tre sa intre cheia.

Modificat de Stelian.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o mare problema ce trebuie rezolvata cat mai rapid. Am inlocuit swichul din portiera stanga (sofer) deoarece era foarte uzat si nu mai functiona. Dupa montare totul merge perfect mai putin un singur lucru: usa in pozitie inchisa (alarma sau cheie) se poate deschide din exterior (nu ramane incuiata). Restul merge, inchiderea centralizata merge, geamurile se deschid-se inchid din cheie. Ce pot face sau unde ar putea fi cauza. Va rog ajutati-ma k nu pot lasa amsina nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca degeaba rasucesti cheia in yala , usa masinii ramane deschisa ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ma chinui de juma' de ora sa scot butucul si nu reusesc! Imi spune si mie cineva, mura'n gura cum se face?

Am scos dopul ala de plastic de pe laterala usii ... si de aici nu am mai reusit nimic! :D

OUPS! Din greseala am ridicat incuietoarea (din laterala usii - CLICK) si a ramas blocata ... nu mai pot inchide usa!! Am incercat si butonul de inchidere / deschidere ... nimic!

Modificat de AdCrys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o mica problema, care ma streseaza cateodata cand deschid usa din dreapta, fie din interior fie din exterior nu se aprinde indicatorul in bord nici plafoniera nici becul din use, daca misc putin se aprinde sau trag mai tare, ce trb schimbat >>>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!