Jump to content

Probleme butuc portiera sofer


bernard the polar bear
 Share

Postare recomandată

@dergolf-nu se potriveste siguranta.mecanismul este in oglinda fata de cel de pe stanga.

ok,daca nu gasesc, fac eu o inventie, trebuie sa existe si alte solutii decat acea siguranta... daca reusesc si sper ca vienri plec din tara, va anunt cum., pana atunci mai caut disperat. merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 242
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gokey

    32

  • Al Bundy

    21

  • kelu

    18

  • DerGolf

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

@crristian81.eu din ce vad in poze,se vede ca lipseste tija din butuc.asta e.insa la tine butucul nu sta in usa pentru ca este descentrat mecanismul din interiorul usii(spatele manerului) care il agata si-l tine fix,in alta ordine de idei colegul gookeyt spunea bine sa strangi surubul de pe cant,insa degeaba o faci pentru ca am intalnit des la golf4 si bora sa sara inelul de pe sina si sa nu se stranga pe butuc.tot ce poti sa faci este sa demontezi totul si sa le repui cum trebuie.ar trebui sa iti dai seama daca ai putina inclinatie spre mecanica.este un inel cu santuri pe muchie,unde intra practic surubul pe care-l strangi de pe cant,iar alte urechi ale inelului intra pe maner si astfel inelul se strange sau slabeste.nu ma pot exprima mai bine.daca-l am in fata in 5 minute e gata,dar asa nu pot fi mai explicit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat ieri putin la usa.. si am vazut un surub cu cap imbus pe acolo in dreptul ialei care e in dreptul unei gauri facute prin talba pt a avea acces la el. L-am strans putin , apoi am verificat butucul sa vad daca mai iese.. dar degeaba... nu a avut nici un efect strangerea acelui surub. Dupa faza asta am zis ca hai sa-l desfac putin .. si cum sunt eu cam ghinionst.. dupa ce l-am rotit vreo 30 de grade.. i s-a rupt capul si a gazut in usa jos. :icon_thumright: .. Am mers acasa , m-am uitat pe schita care a atasat-o aici pe topic mr "sandd" si am observat ca eu am umblat la surubul cu nr-ul 10. Acum nu stiu ce ma voi face.. Nu-mi dau seama exact ce rol are surubul care s-a rupt. Sper sa mai pot desface toata piesa care e cu nr-ul 4. Din cate imi dau seama tot suportul acela cu nr-ul 4 e prins in surubul 5.

"Kelu"-ule ai dreptate si cu tija aia .. Intradevar lipseste. Tija aia intra chiar in locasul acela care se vede in ultima poza. Daca bag o surubelnita in locasul acela si invart.. pot deschide lejer usa. M-am mai gandit la o faza.. daca tot nu pot sa strang butucul ca sa nu mai poata fi scos.. nu as putea oare sa pun un capac de genul cum sunt la usile din spate. Ca ele in loc de butuc .. au ca un fel de capac. Am vazut la multe golfuri acel capac pe usa dreapta fata, dar aveau inchiderea de la telecomanda. Habar n-am cum sta capacaul acela prins acolo. E prins tot cu ceva surub?. .sau are niste cleme care il blocheaza odata ce il impingi in gaura? ..

Oare de unde pot face niste poze cu tot sistemul acela montat si demontat de la usa din fata si de la cea din spate... sa inteleg mai bine ce e acolo. Sau niste poze in care iti arata toti pasii de demontare a clantei si butucului ar fi si mai bine :) Eu tot am cautat pe net , si pe VWvortex.com, dar nu am gasit nimic :icon_thumright:

De exemplu nu stiu pe unde ai acces la surubul 11 .. pt ca am desfacut altadata plafonu ca sa vad ce e pe acolo.. si locul acela in care e prin surubul e chiar dupa tabla de la usa si nu poti avea deloc acces la acel surub.. numai daca desfaci tot suportul 4.

Pun si poza cu schita.. ca sa fiu mai bine inteles

butucvd3.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

servus all,revin cu problema butucului, de data asta am atasat un link cu problema, intre timp am luat un butuc de la dezmembrari si sper sa l pot repara pe al meu, va zic mai tarziu daca a mers sau nu :10[1]:

http://img222.imageshack.us/my.php?image=butucbu7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie singura care imi lipseste si sper sa o inlocuiesc, este acea siguranta rupta,sper sa o pot inlocui cu cea de la butucul pe care tocmai l am luat... credeti ca sunt sanse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata, am rezolvat butucu,asa cum am zis si mai sus, a functionat

cat te-au costat pesele alea din dezmembrari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DerGolf

ai cumparat butuc intreg sau doar piese?poate ma ajuti cu partea care imi trebuie mie :lol:

Modificat de Para_4motion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://img222.imageshack.us/my.php?image=butucbu7.jpg

duap cum vedeti in aceaasta poza, siguranta acea e rupta, am cumparat un butuc de la un baiat care avea un golf la dezmembrat. am luat de la acest butuc acea siguranta, l am pus la al meu si merge :santa: . daca va trebuie vreo piesa din care mi au ramas mie, sa mi spuneti, mai putin butucu care l am luat, pt ca oricum nu am primit cheie la el... as si butucu a costat 80 ron, defapt siguranta acea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salutare tuturor

Aseara am intampinat si eu o problema, la care sper sa gasesc un raspuns "acilisa". Masina cu <problemie> este un golf 4. 2001, 2 usi

Usa stanga sofer nu mai vrea sa mai se deschida. Cheia merge in gol fara a declasa vre-un mecanism. Masina nu are inchidere din telecomanda (se deschide din cheie, mecanic, cred!?). In momentul in care deschid una din usi se deschid toate, inclusiv portbagajul. Daca deschid de pe partea pasagerului se deschide si cea de la sofer, deci mecanismul este declasat si la usa sofer. Inainte sa se strice, cu 2 dechideri/inchideri, am observat ca atunci cand roteam cheia acesta se impotmolea in ceva.

Si daca sunt aici poate imi explica si mie cineva de ce, de asemenea la portbagaj chia intra decat pana la jumatate si nu se roteste in nici o directie. Mentionez ca este asa de cand am cumparat-o.

Astept sfaturile voastre cu interes :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca cheia se roteste in gol atunci posibil sa se fi rupt tija care actioneaza deschiderea

mai ales ca iti si mergea greu la rotire

butucul de la portbagaj , de la nefolosire si praf / apa adunat in timp are lamelele blocate si din aceastea cauza nici nu mai intra cheia

trebuie dat jos si incercat curatat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce ai patit tu si cat te-a costa sa repari? :huh: :huh: :huh:

sunt foarte curios. sau se poate repara in <gradina bunicului>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uita te la posturile anterioare , Post #54 , acolo am expus problema si solutia :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult

o sa incerc varianta ta si va anunt ce a iesit. Sper sa iasa :icon_thumright: , ca e mai iefttin

multumesc inca o data pentru sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

azi mi s-a intamplat o chestie ciudata la butucul de la usa soferului......masina are inchidere centralizata din cheie, si azi cand am vrut sa o incui, in loc sa se inchida usile, am constatat ca , cheia(scuze cacofonia) se invarte in gol in butuc, fara sa se intample nimik.(invartitul in gol se face numai in directia incuiat descuiat, nu total in gol la 360grade)

Daca incui masina de la pasager, nu sunt probleme si se inchid toate usile, inclusiv cea a soferului, ce poate fi , si cum remediez problema ?

nu am gasit nimik asemanator pe forum.

astept raspunsurile voastre

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru o diagnosticare corecte trebuie dat jos butucul , acolo este o problema m,ecanica

ori este rupta tija din capatul butucului ori nu se potriveste cheia mecanic si atunci butucul se invarte in gol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa ungi butucul cu un spray degripant iar daca se mentin simptomele si dupa ungere trebuie demontat butucul(eu am patit aceeasi chestie si s-a rezolvat cu un spray Forch s410 degripant super rapid)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

NU e nici o filosofie in toata treaba asta, doar eu zic că este vorba de politica de vanzari a grupului VAG.

Daca moderatorul acestui forum crede ca sunt impertinent, il rog sa stearga acest post.

Dar adevarul e urmatorul: Pentru Skoda, de exemplu, exista un kit de reparatie (de fapt 2) cu codurile 1U0898001 şi 1U0898002. Aceste 2 kituri cuprind exact piesele prezentate in fotografiile de mai sus. Daca căutati pe vagcat, o privire comparativa intre imaginea si codurile componentelor inchiderii uşilor la modelele actuale Vw/ Seat/ Skoda va va convinge ca doar la Skoda apar aceste componente disponibile ca piese de schimb.

La Vw şi Seat apare doar butucul cu totul. Deci,

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema legata de acest butuc de la usa soferului.introduc cheia si dau sa inchid/deschid dar se invarte in gol.oare ce problema ar fi,si cum as putea-o rezolva.va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este posibil ca tija sa iese dintrun locas?ex cum este la daciile vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!