Jump to content

Probleme butuc portiera sofer


bernard the polar bear
 Share

Postare recomandată

Avand activat optiunea de deschidere automata a geamurilor, a ramas blocat pe deschis si automat ti-au coborat si geamurile.

Pana rezolvi problema cu broasca usii soferului, mai bine dezactivezi deschiderea automata a geamurilor din VCDS ;) Macar ti se blocheaza pe deschis, dar nu-ti mai ploua sau ninge in masina :D

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 242
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gokey

    32

  • Al Bundy

    21

  • kelu

    18

  • DerGolf

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu ai ce dezactiva ca nu exista asemenea optiune. Tot la broasca trebuie cautat, poate ai pus ceva gresit pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna , problema mea ar fi ca azi dimineta usa din dr. era deschisa , am incercat sa o inchid cu cheia dar a mers in gol ( stg. - dr. ). Am inchis-o din telecomanda , a functionat , apoi la vreo ora , dupa ce am rasfoit pe forum sa gasesc ce ar fi , m-am dus din nou la masina si am incercat sa o deschid cu cheia , surpriza , functioneaza . Intrebarea mea ar fi : oare urmeaza sa se strice ceva , de functioneaza cu intermitente ? Sa incerc sa mai o data cu ceva ulei prin butucul usi , sau sa scot butucul sa il curat temeinic , da' de scap fara sa se strice de tot ?

Multumesc anticipat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E butucul pe duca daca merge cand si cand. Butucul are in prelungirea corpului sau o tija care intra in broasca actionand un clindru si descuie/incuie masina. Suportul acelei tije la tine e fisurat/rupt si de aceea face figuri

post-11532-0-12503000-1328350563_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
redline1619

am si eu o problema la masina din semnatura,usa soferului si a pasagerului au ramas blocate din cauza unui mecanic priceput care mi-a montat manerele de la usi,nu prea stiu ce mecanisme sunt pe acolo,insa usa soferului nu se poate deschide deloc,nici din cheie,nici din inchidere centralizata,nici din exterior/interior,orice as face nu se deschide.Usa pasagerului am reusit pana la urma sa o deschid impingand putin butucul cu mana in timp ce trageam de usa,insa nu mereu,dupa ce inchid din cheie sau inchidere centralizata iar se blocheaza usa(cele pe spate merg perfect). Cum pot desface fata de la usa soferului ca sa vad ce are broasca,sau cum as putea rezolva problema fara sa stric pe acolo ? mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate surubul de pe lateral care tine butucul si slabeste cablul ce intra in maner.

pentru usa soferului, demonteaza usa spate stanga si ai acces la acel surub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema.am inchidere centralizata dar am zis sa mai bag si eu cheia sa mai folosesc si butucul.dar surpriza.usa de ls sofer bag cheia rasucesc foarte usor si nu se deschide.bag in dreapta si se deschide.in dreapta simt ca prinde cheia f putin dar se simte dar la sofer nimic merge in gol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Cel mai probabil, e rupt angrenajul ce face legatura dintre butuc si yala. Pt un verdict sigur, scoate butucul sa vedem ce gasesti in spatele lui. Ii slabesti torx-ul de pe lateralul usii si scoti butucul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o nelamurire privind remontarea broastei usa .

Am gasit untr-un fisier g4_front_door.pdf la pagina 57-21 ca la instalare ,arcul metalic se tensioneaza in carligul bratului cu cablu .Atasez o imagine pentru a fi mai edificator .

Asa trebuie procedat la montarea broastei ? . Daca se blocheaza ,cum mai o poti debloca ?

post-54746-0-43021000-1336943771_thumb.j

post-54746-0-80333400-1336943780_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c0sminel, in postul 155 ai o fotografie cu componentele butucului. La tine ori lipseste tija lunga, ori exista dar se misca butucul in gol fara sa o antreneze

@Cosmin Bi- la carte asa spune, ca acel arc trebuie bagat in acea gheara, dar va sari din acea gheara si va sta invariabil sub brat

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti...am un golf 4 2001 benzina 1.4 16v...am patit si eu o problema cu butucul de pe partea soferului...cheia intra in el, se invartea dar nu se intampla nimic..am fost la un service l-a desfacut si erau anumite parti din el rupte..s-au chinuit aia sa ii faca ceva pana la urma mi-au scos arcul care imi dadea cheia in poztitia normala...ideea e ca a mers f putin apoi s-a blocat..din cand in cand mai merge dar de ce le mai multe ori nu (acum cheia nu se mai invarte..intra dar nu o mai pot roti)..ce e de facut?faptul ca nu am cheia pe telecomanda ma gandeam sa imi pun un modul de inchidire centralizata cu telecomanda...alt butuc se paote face la comanda? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa scoti arcul

arcul acela are rolul sau in buna functionare a butucului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,am scos butucul din usa stanga fata deoarece cand am incuiat-o cu cheia a iesit butucul cu tot cu cheie.Cred ca acel surub din lateral nu a fost strans.Pana sa bag butucul inapoi am bagat degetul acolo si o piesa a cazut in usa,Ce ar trebui sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a cazut tocmai colierul ce tine butucul. desfaci fata de usa, dia geamul jos, scoti colierul, scoti suportul de maner si fixezi colierul acolo, dupa care montezi totul la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma 2 saptamani am avut un client la care nu s-au mai chinuit sa scoata colierul din usa, iau lipit butucul cu silicon !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nemernici... am gasit si eu tot felul de variante... lipite, etc...

cel mai tare am gasit unul cazut, in coltul usii - partea dinspre exteriorul ei - in spatiul dintre fata de usa si ambutisajul fetei interioare .... chin sa il gasesc unde a cazut... si mai departe sa-l scot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

sg2x44.jpg

salutare

as avea si eu nevoie de pisele din poza pentru usa din dreapta, ma poate ajuta cineva cu un cod ....sau de unde le pot procura/comanda!

Modificat de cikyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt nou si nu pot sa deshid un topic , asa ca sper sa nu gresesc ca postez aici.

Am urmatoare problema cu portiera spate stanga la golf 4, ca sa deschid portiera trebuie sa trag fie de manerul din inauntrul masinii de 2 ori , fie din exterior de 2 ori ,niciodata nu se deschide daca trag o singura data, la restul portierelor totul este ok, precizez ca , cand am cumparato firul din portiera nu era conectat la manerul din interior pentru a o putea deschide.

Banuiala mea este ca masina a fost vopsita si nea' mitica vopsitoru a dat cu vopsea cumva pe acolo si nu se trage firul de tot din prima.

Ceva ideei ce as putea face ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mai slabesti 1-2 dinti firul scurt ce vine la manerul exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Problema mea sta in felul urmatot: Pe partea stanga sofer, mai pot doar sa deschid usa si asta cu conditia sa-mi coboare si geamurile. Cheia nu mai revine la mijloc daca incerc sa inchid masina nu se intampla nimic.

Exista vreun chit de reparatie in cazul in care am vreo piesa din el rupta?

Poate cineva sa-mi spuna si mie in cazul in care tija nu este rupta cum il pot desface ca omul acesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista kit de reparatie.

Scoti siguranta si vei vedea exact ce este rupt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G4 nu merg toate componentele din setul de reparatie de pe O1.Una din piese(de regula aia care prima cedeaza)are o diferenta de jumatate de milimetru fata de furca de pe G4 si trebuie adaugata o siguranta de umplutura.Incercati ca masura de precautie(daca nu aveti probleme cu butucii)sa demontati butulul si sa-i faceti toaletarea..curatat..spalat..uns.Elementele butucilor cedeaza din cauza vasilinei din ele care din cauza vechimii capata o durutate asemanatoare cu piatra.Daca nu adaugati siguranta respectiva(practic o saiba de umplutura),sistemul se dezmembreaza.Nu mai imi aduc aminte care este piesa mai subtirica faca de aia din ansamblu de G4. :tuktuk:

post-64586-0-92137900-1359702064_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Demonteaza butucul din usa, curata si degreseaza. Demontarea butucului in sine e usor, ai sa vezi, ai grija sa pui cateii in aceiasi ordine. Faci proba cu cheia, daca ceva nu s-a rupt sau e uzat poti sa cumperi un butuc sh si sa inlocuiesti.Nu montezi butucul inapoi pana nu reglezi firul de la broasca la maner astfel incat usa sa se deschida usor din exterior, este foarte important. Inchizi broasca folosind o surubelnita, reglezi modificand pozitia pe canelurile din maner. Daca nu ai facut reglajul, ai montat butucul si ai apucat sa inchizi usa, e posibil sa ai probleme sa o mai deschizi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca se tensioneaza cablul prea mult pe rizurile manerului si s-a montat si butucul iar usa a ramas blocata, rezolvarea este simpla.Tii tras de manerul exterior, si cu o surubelnita foarte subtire sau chiar o pila de unghii scoti bumbul de plastic al cablului si el se va duce pe caneluri cat are nevoie si apoi usa se va deschide

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!