Jump to content

Probleme butuc portiera sofer


bernard the polar bear
 Share

Postare recomandată

  • Replies 242
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gokey

    32

  • Al Bundy

    21

  • kelu

    18

  • DerGolf

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Saut.Am si eu o problama.Am inchidere centralizata la masina si in ultima vreme cand deschid din buton,portiera soferului nu se deschide.Tija aia din interior nu se ridica.Daca bag chiea ti briceag in yala si rasucesc,se deschide fara probleme...Daca vrea s-o inchid si s-o deschid cu cheia bagata in usa,merge,se deschid toate 4 usile...Daca vreau s-o deschid din butonul de pe cheia briceag usa de la sofer nu se deschide.Care ar fi problema??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica lipiturile de pe placa broastei si revino cu detalii ulterior daca ai rezolvat sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cand blochez portierele din butonul de la usa soferului portiera din spate dreapta se inchide si se deschide imediat, celelalte 3 raman inchise. Din alarma sau din cheie ramane inchisa si aia.

Tot lipituri reci pot fi? Totusi face tot timpul la fel nu e ceva intermitent...pe vag-com apare parca "implausibile signal".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci pe placa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am aceiasi problema - s-a rupt tija de la butucul de cheie. Intrebarea este :codurile acelea 1u089.. pentru tija de la butucul skoda este bun si la golf4 2002? . Va rog cine ma poate ajuta cu un raspuns urgent :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai desfacut surubul care il tine??

deschizi usa si trebuie sa vezi un capac de cauciuc (deasupra de yala pe laterala), il dai jos si desfaci surubul de acolo (dar nu de tot) si apoi tragi de butuc.

bafta.

daca ai probleme cu sezorul din usa, yala sau butuc, ia nr meu de telefon din profil si vorbim ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scos butucul si este rupta tija. vreau sa comand doar tija dar nu stiu daca codul 1u089.. de la skoda este bun si la golf4

Modificat de adrian77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf 4, tija nu este separat in etka, dami eventual tot codul 1u089... si caut, codurile de la butuc de la golf ti le-am trimis pe pm ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite mai jos o tija daca nu este vorba despre aceasta atunci indica numarul din poza care te intereseaza

post-9097-0-30774100-1289219361_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.. stiu ca cei de la vw vand butucul cu tot cu tija ( e vreo 300 ron) dar eu intrebam daca pot sa pun tija asta 1u0898001 de la skoda pe butucul de vw golf4, acum..oricum am comandat-o si vineri vine ( sper sa se si potriveasca )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

vezi postul 124 !

Modificat de gokey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare am o mare problema si sper sa ma ajutati cu un sfat cei care se pricep: am spalat masina pe frig si mi s-a blocat pe inchis usa din dreapta fata mai mult ca sigur de la apa inghetata.

La inchis deschis din cheie sau buton se comporta normal masina adica tumburusul se ridica si coboara dar nu da drumul la cui sub nici o forma.

Am tinut-o in garaj la cald, am incalzit cu foenu zona, am bagat spirt sprw incuietoare cu o seringa dar fara sansa.

Am observat ca dinspre usa din spate se poate desface un surub torx care tine mecanismul.

Daca reusesc sa scot fata de la usa am sanse ca sa deschid incuietoarea?

Stiti vreo alta solutie prin care as putea sa o deschid?

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor,

Acum ceva vreme am avut probleme cu butucul de la sofer, rupandu-se angrenarea,si nemaiputand inchide si deschide masina. Am procedat la lipirea directa a unor componente, angrenajul functionand o perioada asa. De ceva vreme, am tot cautat un kit de reparatii dar nu am gasit, iar sh nu vreau. mentionez ca masina are inchidere centralizata din fabrica. de cand am desfacut toata usa sa vad care este problema, nu-mi mai functioneaza plafoniera, oglinzile nu le pot regla de la buton, cand introduc cheia in usa sofer sa o descui se deschid ambele geamuri, la usa de la pasager nu se mai aprind becurile de nici un fel, iar la usa de la sofer se aprind doar becurile de la reglajul oglinzilor.

Este posibil sa fie ceva dereglat la instalatia electrica? pentru ca am verificat toate sigurantele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur ca ai ceva problema la firele de la usa sofer sau la modulul de confort.

Desfa usa si ia-le prin eliminare adica scoate mufele si pune-le una cate una la loc sa vezi cand incep sa apara problemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ajutorul lui iulian MasinaPoporului am rezolvit : cum am rezolvat

Nu pot decat sa zic sa apelati la el cu incredere pentru orice problema ati avea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, am si eu o "mica" problema la un golf4 cu inchidere centralizata din cheie briceag. Si anume ambii butuci, atat de la usa sofer cat si de la hayon sunt blocati.

Pe cel de la usa sofer l-am desfacut, tija nu e rupta, nu pare sa lipseasca nimic din el, in schimb cheia se invarte doar in sensul acelor de ceasornic fara vreun rezultat. Cu butucul dat jos, mecanismul de inchidere/deschidere functioneaza- l-am probat cu o surubelnita. In cel din hayon cheia intra doar pana la jumatate. Am dat cu spray wd-40 insa fara niciun rezultat.

Intrebare: este cineva din Brasov care se pricepe la desfacut butucii bucatele, bucatele si la curatat?

Sau poate sa descrie cineva pas cu pas cum se desface mai departe butucul de la usa sofer dupa ce-i dau jos siguranta, tija si arcul?

Modificat de aditzu384
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cheia bagata in butuc se extrage butucul din carcasa, dupoa asta se scoate cheia cu grija sa nu sara cateii si arcurile, se demonteaza si se aseaza in ordine piesele , se curata si se monteaza la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una din piesele de lagatura e rupta la tine,eu insami am facut la cativa prieteni operatia cu inlocuirea si i-am scutit sa ia butuc nou.Varianta dezmembrari cade pt ca deja sunt uzati si nu stii cat o sa te tine.Acest lucru se intampla din cauza vaselinei din interiorul angrenajelor care dupa o anumita perioada se intareste si nu mai lasa piesele sa lucreze intepenindule.Se poate rezolva simplu problema se gasesc seturi de reparatie dar pe relatia skoda nu pe vag si piesele sunt identice.Pt informatia asta trebuie sa primesc minim o bere ca mi-am strivit creierii cautand alternative multa vreme.Aceeasi treaba am patit si eu si am rezolvatoo la costuri foarte foarte mici. ;) La dezmembrari imi cereau 100 roni pe butuc si la reprezentanta in jur de 300 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am desfacut nu am observat nimic rupt. N-am reusit sa scot butucul si n-am vrut sa fortez sa nu fac paguba mai mare :icon_cheesygrin:

Am si eu codurile de la kit-urile de reparatie Skoda: 1U0898001 si 1U0898002 :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar vezi ca se potrivesc toate piesele mai putin una din ele care e destul de importanta,siguranta care iti tine tot ansamblu..e mai subtire cu 1milimetru si e inutilizabila :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Hello !!!

Kiturile de reparatie despre care vorbiti...( Skoda: 1U0898001 si 1U0898002 ), sunt valabile inclusiv pentru butucul de la hayon ? Am o problema asemanatoare cu cea descrisa de aditzu384 la postul 143 ("In cel din hayon cheia intra doar pana la jumatate. Am dat cu spray wd-40 insa fara niciun rezultat."). Sau exista si alta varianta ? Am incercat sa scot tot angrenajul de acolo...sa il pot studia pe indelete...dar a fost imposibil. Ma gandesc k-a fost bagat cumva acolo....dar mie imi scapa metoda. Se poate schimba DOAR butucul in care intra cheia...in conditiile in care restul pieselor funtioneaza ireprosabil ? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut-o si eu la haion.Am dat jos butucul cu sigla VW (am variant) si l-am bagat o zi in petrol. la prina cheie nu a vrut dar la a doua si- a dat drumul. Acum merge bine, l-am uns din nou cu vaselina rosie spray. Mai ramane de vazut cum repar tija dintre butuc si broasca care e rupta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna am si eu o problema am schimbat senzorul din broasca de la Golf 4 si usile sau inchis toate frumos nici o problema pana dimineata cand am mers jos la masina si erau toate usile deschise si geamurile coborate jos pana la jumatate care poate fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!