Jump to content

Probleme butuc portiera sofer


bernard the polar bear
 Share

Postare recomandată

vezi ce componente sunt stricate

se poate comanda butucul pe componente , cumperi doar ce este stricat si restul folosesti de la yala veche

si nici nu mai trebuie sa faci vreo modificare la butuc

completeaza locatia , sa stim care te - ar putea ajuta

de unde se poate comanda pe componente ? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 242
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gokey

    32

  • Al Bundy

    21

  • kelu

    18

  • DerGolf

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am avut un client cu o problema identica si a comandat piesele de la ciclop timisoara

toate componentele au venit pe coduri separate si ambalate cate una

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de prin bucuresti ? am gasit la cineva butuc de usa dreapta, intrebarea mea este daca siguranta se potriveste si la cel de pe stanga ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am si eu o mica problema cu broasca de pe partea stanga.Se intampla ca au vrut sa-mi sparga masina si nu au reusit decat sa-mi crape butucul, mai exact aparatoarea metalica de unde intra cheia si interiorul de metal.

Cheia functioneaza normal dar aparatorile metalice de afara nu mai exista, iar interiorul metalic pare crapat.

Mentionez ca am casco si ma pot duce sa fac constare la politie, lucru care as vrea sa-l evit din cauza timpului pierdut pe la coada la politie si umblat pe la casco.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine pentru a evita stresul si timpul pierdut la aasigurari si politie e sa iti comanzi aparatoare metalica si butucul ... iesi mult mai bine decat sa pierzi 2 zile :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o problema asemanatoare pe partea dreapta. De mult incerc sa o rezolv .. dar inca nu reusesc. Nu prea stau linistit pt ca oricine imi poate sparge oricand masina doar cu o surubelinta. La mine problema e ca dupa ce bag cheia se invarte butucul in gol... si mai grav e ca imi iese butucul cu tot cu suport afara. Il pot scoate afara efectiv... fara nici o problema. Bag o surubelnita prin gaura in locasul un tije probabil.. pe care nu o am. Daca invart surubelinta .. deschid masina. Am fost la ceva mecanic de la Autoworld si mi-a spus ca imi lipsesc mai multe piese. Pe langa tija aceea .. mi-e rupta nu stiu ce siguranta de plastic care nu lasa sa iasa afara butucul cu totul. .. Dupa ce mi-a spus.. am umblat pe la dezmembrari si nu am gasit decat intr-un loc... Imi vindea tot sistemul cu tot cu clanta. Dar imi cerea 180 de roni .. Mi s-a parut enorm de mult pt un rahat de clanta cu un butuc si o siguranta... si nici nu stiu exact daca erau toate pesele de care aveam nevoie acolo. Sper sa gasesc pana la urma in alta parte mai eftin. .sau sa gasesc chiar piesele care imi lipsesc. Am sa pun si o poza mai tarziu sa intelegeti mai bine despre ce e vb. Daca ma puteti ajuta cu niste idei sau sfaturi . .. sau pe unde as putea gasi acele piese.. Sau poate e cineva din Cluj care are acele pese sau vreun golf 4 la dezmembrat :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezenta ai fost sa te interesezi daca iti pot face comanda de piesele necesare si cat ar costa ? ar putea fi si asta o solutie daca nu tot dezmembrarile raman pe primul loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o mica problema. Fratele meu are si el un Golf IV. Masina are 2 chei briceag si inchidere centralizata de fabrica. Cheile merg ok, inchis-deschis de pe butoane si inchis-deschis de la portiera soferului. Problema e pe partea dreapta ( pasager ) si in spate la haion, partea mecanica nu merge aici. Intra cheia in yala dar nu poate rasuci deloc. Nu am vrut sa fortam pentru a nu rupe nimic intern.

Se poate ca nefolosind aceste yale aproape niciodata sa fie blocate din acest motiv ?

Am folosit WD-40 dar nici o schimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista posibilitatea ca yalele nefiind folosite sa se fi calaminat si atunci degeaba bagi spray , nu-si da drumul

se poate remedia problema doar prin desfacerea lor , bucatele , si curatate

sau sa fi fost schimbate si atunci au o alta configuratie si ordine placutele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e prima varianta nu stiu daca deocamdata merita sa desfac ( in cazul in care nu a mai fost desfacut deja). Masina se inchide si deschide perfect de la telecomanda. O sa investigam mai bine si poate gasim " vreun indiciu" pe interiorul usilor.

Daca e a doua varianta : Este vreo metoda prin care sa-ti dai seama daca cele 2 yale au fost schimbate ? ( cel mai fericit caz fara sa le desfaci ).

Altfel at trebui sa desfaci tot ( yala sofer, pasager si haion si sa le compari intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la a 2 varianta trebuie desfacuta yala , scos miezul si atunci poti vedea daca cheia pe care o ai este pentru respectiva yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de ajutor.

O sa imi fac timp sa il ajut si vedem. Butucul nu e greu de desfacut de pe portiera. De acolo mai vedem.

Toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine pentru a evita stresul si timpul pierdut la aasigurari si politie e sa iti comanzi aparatoare metalica si butucul ... iesi mult mai bine decat sa pierzi 2 zile :unsure:

Are cineva idee cat costa sau unde se gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de prin bucuresti ? am gasit la cineva butuc de usa dreapta, intrebarea mea este daca siguranta se potriveste si la cel de pe stanga ?

salut gokey , ai idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potriveste

la butuc stg/ dr difera pozitia de montare a butucului pe usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dergolf-nu se potriveste siguranta.mecanismul este in oglinda fata de cel de pe stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezenta ai fost sa te interesezi daca iti pot face comanda de piesele necesare si cat ar costa ? ar putea fi si asta o solutie daca nu tot dezmembrarile raman pe primul loc

Pai la reprezentanta am fost prima data .. Dar nu am mai intrebat cat ma costa pt ca vroiam sa caut intai in dezmembrari. Dar am avut surpriza sa constat ca nu e prea eftin nici acolo. Am pus si pozele sa vedeti despre ce e vb

dsc00419om3.th.jpg

dsc00420fm4.th.jpg

dsc00421st2.th.jpg

dsc00429wo7.th.jpg

dsc00424eg3.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitandu-ma in poza 4 , ai lipsa 3 piese si un arc !

strange surubul ce tine butucul , cel din cantul usii

atunci macar nu iese butucul si nu stai cu stres ca cineva va deschide masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presupun ca spui de piesa (surubul) cu nr-ul 11 din schema care a lasat-o "sandd" cu ceva posturi mai sus. nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , surubul care blocheaza butucul in maner

se foloseste un inbus t20 cu 6 dinti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, gokey ! ... sper sa mai existe surubul acela acolo .. si mai ales sper sa am acces acolo... ca din cante imi aduc aminte tot sistem e bagat dupa tabla usii ... Cand a fi vremea mai buna am sa desfac plafonul sa vad daca pot rezolva. In caz ca nu am surubul .. cam ce metric se foloseste acolo?.. ca sa stiu ce sa cumpar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu ai ce surub sa cumperi , doar original

capul surubului are o forma anume , deci nu poti pune orsice surub

acel surub in timp ce este strans angreneaza o clema care se ghideaza pe carcasa butucului si-l imobilizeaza in locas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@crristian81- imi spui si mie la ce preturi ai gasit butucul?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ar trebui sa gasesc de vanzare surub cu cap imbus .. deci nu cred ca trebuie sa fie musai original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@crristian81- imi spui si mie la ce preturi ai gasit butucul?

Multumesc

Am gasit doar la un magazin de dezmembrari.. Dar nu era butuc separat. Il vindea cu tot cu clanta si sistemul de prindere. Cerea 180 de roni pe tot. Mi s-o parut cam mult si am renuntat. In alta parte nu am mai gasit. La reprezentanta nu am mai intrebat ca probabil imi cereau dublu. Am sa mai caut.. Sau daca rezolv sa strang surubul acela sa nu mai poata fi scos butucul.. imi cumpar alarma.. pt ca am inchidere centralizata , dar e cu deschidere si inchidere manuala. Dupa ce va fi montata alarma.. nu voi mai avea nici un stress cu usa de pe dreapta. Voi avea telecomanda de la alarma si va fi mai bine pt ca, normal, imi va deschide si inchide toate usile . Plus ca ies mai eftin daca imi pun alarma. Alarma 100 RONi + niste beri .. pt prietenul care mi-o monteaza.

Modificat de crristian81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!