Jump to content

Amplificator Forta Franare


wormostar
 Share

Postare recomandată

Sal! sper ca nu repet topicul dar am si eu o mare nelamurire.

Polo happy din dec 2007 are sau nu are amplificator forta franare?

Ideea e ca in oferta in pachetul standard se specifica asaceva dar eu personal nu cred ca are AFF. :D

Am intrebat dealerul si inca nu mi-a raspuns nimic sau poate ca nu stie... daca are sau nu AFF si poate ma lamuriti voi :D

De mentionat ca masina nu are ABS si din cate stiu eu AFF este defapt BAS care nu poate functiona fara ABS

Modificat de wormostar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se refera cumva la banala servo-frana? eu asa cred. si care cu siguranta o ai pe masina (ca au asa ceva si daciile 1300)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daaaaaaaaa, masina mea aproape cheala are in standard si frana cu servo!

in anul 2008 acest tip de frana are ca optiune speciala tulumba si burduful de servo prin care te ajuta sa franezi mai eficient!

dar, TEAPA ca debia franeaza masina si exact ca o dacie 1300 franeaza deci mi se pare ca aceast optiune AFF nu exista:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo happy este un model la oferta la noi in Romanica?Este mai mult sau mai putin decat varianta standard(de baza), ca si dotari? Eu am un Polo din 2002, model Basis(asa era in Germania) si am ABS(si alte cateva dotari)....Ma mira faptul ca la noi varianta asta Happy nu are ABS si mai are si ceva probleme cu franele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa stiti ca nu m-am urcat in polo dupa ce am coborat din dacia 1300 sau trabant!

Am skoda O1 din 2002 Elegance si are niste frani de zici ca musca din asfalt si are doar ABS care intra rar in functiune, dar franele is ferme si nu trage stanga sau dreapta sau da sa te intoarca.

Deci polo este slab la franare si "da cu botul in jos" si traiesc cu senzatia ca spatele nu franeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel ca si Skoda ta, Polo-ul meu are doar ABS(care, la fel intra rar)dar am niste frane super si de aceea ma mira ca sunt Polo-uri cu frane slabute.Oricum, din cate posturi am citit, am vazut ca lumea nu prea este multumita de Polo-urile generatie mai noua(9N3),poate sunt mai prost facute....., eu unul sunt multumit de al meu.....deocamdata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu cred ca amplificatorul de franare e servo frana si din cate am citit prin cartea tehnica inclin sa cred ca e asistenta la franarea de urgenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Amplificator sau nu...cert este ca franele de la Polo sunt mai slabe...fapt demonstrat de un test comparativ facut de nemti ...Polo/Fiat/ si Fabia..parca....am vazut undeva pe Youtube, si de un mecanic de la Euro Tehno Grup Pitesti.....multi clienti se cam plang de ele! Apoi...eu va intreb...Polo e o masina sport....?Eu cred ca daca mergi OK cu ea si anticipezi situatii din trafic...nu o sa folosesti aproape deloc frana..decat atunci cand trebuie! Eu unul nu ma plang....inainte de zapada...am fost intr-o situatie limita si micutul Polo nu m-a dezamagit!

Salutari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai lasa... dai 10mii de euroi pe o masina noua si nu are frane calumea.... da-on colo de treaba.

Tin sa spun ca si loganul are frane mai bune care e masina de 6500de E. Si la 10 mii mi se cere sa nu am pretentii, ohhh scuzama!

si mai e si zgomotoasa din caleafara, de ma intrebau prietenii daca e pe mototrina ;)

Comentam de skoda dar si vw a cam dat-o cu mucii in fasole la capitolul asta plus ca am mai auzit o trancaneala pe spate la roata dreapta cand trec peste denivelari sau mai prind cate o groapa :coolpics:

Modificat de wormostar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai lasa... dai 10mii de euroi pe o masina noua si nu are frane calumea.... da-on colo de treaba.

Tin sa spun ca si loganul are frane mai bune care e masina de 6500de E. Si la 10 mii mi se cere sa nu am pretentii, ohhh scuzama!

si mai e si zgomotoasa din caleafara, de ma intrebau prietenii daca e pe mototrina ;)

Comentam de skoda dar si vw a cam dat-o cu mucii in fasole la capitolul asta plus ca am mai auzit o trancaneala pe spate la roata dreapta cand trec peste denivelari sau mai prind cate o groapa :)

Pai si skoda tot din grupul volkswagen face parte dar se pare ca in ultima vreme totul se face pe banda rulanta "da-i sa mearga" si din cate stiu tot ce se aduce pentru piata est europeana e mai de proasta caliatate.Eu am un Polo adus din Germania si sincer am deja vreo 12 mii de km facuti cu el fara probleme in afara de niste bucse placute de frana si schimb de ulei.Trebuie sa te astepti la asa ceva iar de la reprezentana nu te astepta la raspunsuri pt ca sunt cam nesimtiti te periaza inainte sa le cumperi masina si apoi nu-i mai intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu cred ca amplificatorul de franare e servo frana si din cate am citit prin cartea tehnica inclin sa cred ca e asistenta la franarea de urgenta

dar daca ar fi fost vorba de "asistenta la franare de urgenta" (EBA), nu ar fi fost trecuta cu aceasta denumire in lista dotarilor?

Definitie gasita pe skoda.ro:

Amplificatorul for

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce va plangeti de frana a mea are franele super faine si am mers si cu alte masini (audi,skoda,pegeout,)si nu am simtit o asa mare diferenta,mentionez ca am discuri pe spate nu tambure si e luata din germania sa stiti ca diferentele de franare sunt date si de placutele de frana daca sunt proaste nu va asteptati la cinestie ce performante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frana e slaba pt o masina noua si frana de mana merge de la o pal 70 grade :icon_cool:

nu mi se pare normal ca frana de mana sa aiba cursa atat de lunga si cand o tragi sa ajungi cu coatul in tavan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma nene...daca nu iti convine masina de ce nu o vinzi? E noua....si nu vei pierde deloc la vanzare....! Eu unul nush ce masina ai luat tu, insa a mea merge destul de bine! Nu am nici un fel de problema cu ea, in afara de ce am enumerat in posturile anterioare. Decat sa o critici constant...si sa iti faci nervi......mai bine o vinzi...sincer....daca ai Skoda...e normal sa nu iti placa o clasa mai inferioara de la vw. Cu banii pe care ii iei pe POLO...poti sa iti ei o O1 sau 2 SH in stare buna! Inainte sa dau comanda de Polo...m-am gandit sa imi iau si un SH! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cati KM ai cu masina?

am 400km

si nu pot sa o vand pt ca nici nu am inceput sa platesc prima rata ca e luata in leasing pe 3 ani ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mai astepti sa se rodeze putin placutele de frana si anvelopele pentru o aderenta mai buna ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze...nu stiam ca o ai in leasing....insa eu iti zic sa mai astepti pana se rodeaza putin......baga km cu ea....si poate te obisnuiesti cu timpul! Nu-i o masina rea sa stii!

C ya!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mai astepti sa se rodeze putin placutele de frana si anvelopele pentru o aderenta mai buna ...

da, de asta intrebasem si eu de numarul de km pe care ii are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai frana ca frana sa se obisnuieasca nevastamea cu ea... dar de ce scriu in lista optiuni ca are amplificator si dupa ce o cumpar sa-mi dau seama ca nu are?

asta e magarie pe fata :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din punctul meu de vedere franele de pe polo happy tin f f bine...problema poate fi de la sofer (nu caut sa atac pe cineva)...si daca vrea cineva sunt dispus sa facem un test...chiar sunt curios de rezultate :blink:... dar mai prin februarie..sa`mi schimb si yo placutele :blink: ca deja au 30.000km :blink:

se baga cineva ??

P.S. Rosonic...gata rodaju?:blink:

Modificat de blowwind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata m-am uitat!

acum sunt 100% sigur ca nu are amplificator, ideea e ca nici limitatoare n-am vazut pentru circuitul din spate sau probabil sunt undeva in spate sub masina loc care nu m-am uitat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca m-am lamurit cu AFF :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
hai lasa... dai 10mii de euroi pe o masina noua si nu are frane calumea.... da-on colo de treaba.

Tin sa spun ca si loganul are frane mai bune care e masina de 6500de E. Si la 10 mii mi se cere sa nu am pretentii, ohhh scuzama!

si mai e si zgomotoasa din caleafara, de ma intrebau prietenii daca e pe mototrina :Driver:

Comentam de skoda dar si vw a cam dat-o cu mucii in fasole la capitolul asta plus ca am mai auzit o trancaneala pe spate la roata dreapta cand trec peste denivelari sau mai prind cate o groapa :rolleyes:

Wormostar ... vis-a-vis de roata din spate acelasi lucru patesc si eu ... zici ca imi intra roata in portbagaj ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!! Nu vreau sa par nesimtit ca ma bag in discutia voastra, dar cred ca e bine sa zic si eu de aplificatorul de frana.

Amplificatorul e banala SERVO FRANA. intra la un magazin unde se vand piese de dacie si cere amlificator de frana...... vezi ce-ti da!!!.E acelasi lucru ca la dacie, amplificatorul de frana e servo frana (scrie si pe ea lucrul asta).

Si apropo de polo, nu mi se pare o masina asa proasta, are defecte, da... nu asa grave, cu zice "wormstar" ,ca e varza.

Wormstar, sigur masina ta e noua?Eu am un polo de la 50.000km si nu am auzit de problemele astea, si inainte am avut logan care.... nu se ridica la aceleasi standarde.

Va doresc o zi buna. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!