Jump to content

Consiliere achizitie (Tiguan 5N & 5N2)


cl86cip
 Share

Postare recomandată

Eu sunt la a doua masina tiguan. In total km cca 60000. Absolut nici o problema, si sunt foarte multumit. Cum am mai spus si pe alte topic-uri, sunt mai multumit decat cu fosta B7.

Cumpara fara probleme, nu o sa iti para rau. Primul tiguan a fost 2.0 140 cutie manuala, al doilea, cel de acum, este tot 2.0 dar cu dsg. Daca poti financiar sa stii ca merita cutia automata. Este fenomenala si este un real ajutor in traficul urban de zi cu zi. Ca sunt unii carcotasi, care zic ca e proasta, etc...vezi-ti de treaba, merge ca unsa si este spectaculoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dexim

    20

  • Jetta20tdiHLDSG6

    13

  • Andy_B

    12

  • Michael

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna seara,

Mulțumesc pentru vorbele bune despre model.

Aștept mai multe răspunsuri de la cei care au avut necazuri și care a fost cauza lor. Ma interesează mai mult problemele majore, gen : transmisie, motor, tracțiune. 

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ioanp

Nu ne-ai spus un lucru esential: intentionezi sa cumperi masina noua sau second hand?

 

Poate nu ar fi rau sa mutam discutia pe topicul dedicat ca sa nu fii acuzat de off-post.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Intenționez sa-mi cumpăr o mașina noua. Dar asa cum am citit pe acest topic de când a apărut, sunt destul de multe probleme și la mașinile noi. Sunt total de acord ca din 2007 pare-mi-se de când a apărut acest model și pana acum anumite probleme s-au mai remediat.

  Sunt de acord ca poate acest model care ma interesează sa fie nemaipomenit de calitativ, iar de când începi sa mergi la revizii, sa apară anumite necazuri. Am din păcate aceasta trista experiența.

   Acest topic este pentru o anumita uzura, km, ani ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Intentionez sa cumpar un Tiguan de maxim 2 ani.Va circula in cea mai mare parte "on-road" deci 4x4 nu e extrem de important.Sunt la vinzare la preturi bune masini in versiunea 2.0 TDI 110CP.Din ce am vazut pe forum despre aceasta motorizare se comenteaza prea putin.Din specificatii se intelege ca vorbim practic despre exact acelasi motor ca si la versiunea 2.0 TDI 140CP limitat doar din soft.Pina si consumul este la fel.As dori ceva opinii de la colegii care au aceasta configuratie.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut baieti,

Am in vedere achizitia unui Tiguan, motor de 1.4 TSI 122 de cai putere. Daca are cineva experiente cu aceasta motorizare pe Tiguan, il rog frumos sa isi exprime opinia. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma intereseaza si pe mine raspunsurile, mai ales ca am vazut ca acum sunt promotii de 2000 euro la Tiguan.

De fapt ce ma intereseaza in primul rand este distributia de la Tiguan, 1,4 TSI 122 CP. Este acelasi motor de pe Octavia 2 facelift, care in prezent se mai gaseste pe Skoda Rapid, sau e un model nou, cu distributie pe curea?

Aceiasi intrebare pt 1.4 TSI 160 CP. Are distributia pe curea, sau pe lant?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TSI ul de 160 CP din 2015 de pe Tiguan are distributia pe curea si are cod motor CTHD, dar nu stiu din ce an a inceput sa se puna CTHD, pana la MY2014 pare ca era numai CAVD cu distributie pe lant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca Tiguan nu este pe platforma MQB, inseamna ca are distributia pe lant. Doar pe cele cu platforma MQB (noul Polo, Fabia, Seat, Octavia 3, Golf VII, noul Passat) se poate monta un TSI cu motor pe curea (dupa cunostintele mele).

Sincer, la cate problema au fost la 1,2 TSi si 1.4 TSI cu distributia pe lant, m-am cam lecuit de aceste motoare.

Momentan detin o Octavia 1,2  TSI cu distributie pe lant, si vroiam sa fac saltul spre un SUV compact sau un crossover...dar multumesc, un Tiguan cu motor pe lant nu (cred) ca ma mai intereseaza. M-am saturat de zdrancaneli si zornaieli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguan e pe platforma PQ35 (baza e Golf Plus), noul Tiguan va fi pe MQB si probabil motorul cu doua compresoare de 150/160 CP va fi inlocuit de cel cu distributie pe curea si un singur compresor de pe Golf 7, cu ACT si 150 de CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, multumesc pentru lamuriri.

Si pe Tiguan sunt aceleasi probleme la 1.4 TSI ca si la Octavia 2, nu? (adica zornaieli de lant din cauza intinzatorului, probleme la wastegate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.4 problemele sunt mai complexe dar nu atit de raspindite cala 1.2, lantul nu zornaie dar se intinde, in plus unele motoare au prostul obicei sa bubuie pistoanele (parca la cilindrul 3).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut o nota de service a Skoda Cehia catre Avia Motors. La 1.4 TSI 122 CP se atragea atentia asupra 2 aspecte:

-intinzatorul hidraulic al lantului de distributie (care se schimba daca se auzeau caraieli)

-ceva pe la wastegate, stiu ca se recomanda schimbarea unei valve.

Ma rog, ideea este ca si motorul 1,4 TSI 122 CP de la Tiguan are probleme, asteptam noile motoare. Se pare ca nu la fel de generale ca la 1.2 TSI (unde toti au probleme cu lantul), dar tot exista.

Merci de lamuriri, bafta in continuare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,2 TSI.......lant distributie.......nici Dacia lu'tata nu avea aceasta problema........si totusi vW vinde vinde vinde  :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Dexim, dacă ai ceva la obiect de spus despre subiectul topicului, ești liber sa o faci.

Pana atunci, abtine-te în a te baga în seama. Ce legătură are 1.2TSI-ul aici?

PS: nu are legătură cu problemele grupului VAG, nu suntem fan-boys... Le știm probabil mai bine decât importatorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze credeam ca este liber sa avem o opinie pe forum.

Acum daca ne-am luat un VW trebuie sa  ne si inchinam la el?

Da sint masini destul de bune desi putin cam scumpe.......

Cit despre problema in cauza, e simplu....ma asteptam ca dupa vreo 30 de ani caliatea distributiilor/lanturilor sa nu mai fie o problema ca la vechile Dacii care mergeau cu ele cam intre 60-120.000...... dupa noroc.

Si ai face bine sa fii mai respectos cind raspunzi chiar daca esti "moderator'' si nu prea ai simtul umorului!

 

PS. Poate nu ai vazut ce a spus VIZITATOR despre 1.2 TSI si vorbesti la diverse.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu ai înțeles absolut nimic și, pentru un membru vechi este surprinzător sa aflu ca suntem catalogați ca mari apărători ai brandului. Eu o vad taman invers... Încearcă și alte forumuri de curiozitate și o sa îți formezi o părere.

Nu, nu sunt "moderator", sunt doar un user care reclama un offtopic. Mai citește o data postul tău și spune-mi cu ce ajuta discuției despre Tiguan și achiziția lui.

Și nu, nu vorbesc "la diverse" cu nimeni. Dacă tu folosești genul asta de exprimare, ești liber sa o faci. Însă rog nu fa aprecieri la persoana mea.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Vreau sa fiu si eu posesor de Tiguan.

 

Am gasit unul din august 2009, 2.0 diesel, 140 cp, motor CBAB, dar cu experienta, cam 180.000 de km reali. Masina e cu tractiune pe fata, nu integrala, asta ma tine pe loc. Pretul este 11.000 de euro, cam mare pentru mine. Masina are dotarile de la Trend and Fun fara ceva deosebit: nu are xenoane, RNS 510, masute in spate. Dar are senzorii de ploaie, lumini, park assist etc.

 

Verificarile arata ca totul e ok, dar tot nu sunt convins ca e pretul bun. Ce ma sfatuiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus topicul pe sfaturi achizitie SH. Sorry.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

va salut si bine v-am gasit

dupa 15 ani petrecuti alaturi de o alta marca germana ,de care am fost extreme de ultra-multumit , am decis sa-mi cumpar un tiguan

sunt total afon si pe din afara in ce priveste modelul respectiv ,asa ca vin sa va cer ajutorul

mentionez ca doresc ceva 2008-2010 diesel euro5 musai .am inteles ca sunt si modele cu tractiune exclusiv fata si 4x4

va multumesc pentru sugestii.

Modificat de vik71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Ce zici de : http://www.autovit.ro/volkswagen-tiguan-C36708465.html. S-ar incadra in buget?

 

Intai ar trebui sa te hotarasti tu ce vrei (cum am facut si eu) si abia apoi sa cauti. Asta iti va limita aria cautarilor. Bafta multa si ai rija la samsari si la descrieri "fara probleme". Si musai inainte de a da banul, test cu masina si testare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru recomandare .

nu e pentru mine,adica nu ca nu mi-as permite dar NU CRED in automobile cu 86.000km si diesel si de 4 ani.ultima masina am luat-o de la samsar in 2004 si de atunci m-am lecuit.voi lua calea Deutschland , unde nu am luat teapa niciiodata !!

obligatoriu 4 motion ,daca tot fac un upgrade de marca ca sa zic asa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AIa e de la dealer. Si eu am zis ca tine si am luat Tiguan cu 96.000 reali, cu carte de service reala. Masina de servici, nu de agent, dar tot masina de servici este. Si este 98% impecabila iar cei 2% ii reperezinta problemele pe care le avem zilnic si noi: pietricele pe caroserie, tapiterie nu tocmai ingrijita sau o bucsa care bate. Dar macar nu a fost fatuita si facuta de vanzare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!