Jump to content

Consiliere achizitie (Tiguan 5N & 5N2)


cl86cip
 Share

Postare recomandată

Inainte de a cumpara masina am mers la un mare salon auto aici in vest.

Erau prezente aproape toate marcile cu modelele lor ( 4x4 SUV )

Deci am putut sa fac o comparatie foarte exacta si rapida intre ele.

Au fost citeva modele care mi-au ramas la suflet si care la finisaje erau peste celelalte......Yeti, Tiguan, Evoque.

Cel putin acestea au contat la ,,impresia artistica'' pt mine, care de exemplu nu imi plac interioarele BMW sau Audi !

Asta este ....ma rog chestie de gust .....................

Apoi am trecut la studiul caracteristicilor tehnice ale diferitelor modele.

La final multe ....multe teste cu diverse marci.

Totul a durat cam un an.

Rezultatul: Tiguan desi este clar o masina la SUPRAPRET

Vinzatorul ( de la o mare concesiune VW !!!! ) mi-a spus 2 lucruri

1- Nu a vindut niciodata un Tiguan asa echipat ( si nu mintea....... la livrare au venit jumatate din angajatii concesiunii sa il vada !!! )

2- Nu isi aducea aminte cind a vindut ultimul Tuareg .......din cauza taxelor f mari ce se cer aici

Stiu ca nu este deloc ieftin dar asta a fost placerea mea si pina acum sint super multumit de masina.

PS: As fi putut sa imi iau aproape orice masina dar asta cred eu ca se potriveste cu nevoile mele actuale si reprezinta un echilibru perfect din mai multe puncte de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dexim

    20

  • Jetta20tdiHLDSG6

    13

  • Andy_B

    12

  • Michael

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

sa te bucuri de el!, baga si niste poze ca unii nu stim ce inseamna superechipat :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra pe site la Vw si configureza-ti modelul de Tiguan si ai sa vezi ce inseamna superechipat ;)

PS: Si pe aici au aparut reclame din astea imbecile?

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nelamurire: la Track&Style are scut de protectie motor si cutie din otel, iar la Sport&Style e din plastic? Pe lista dotarilor de pe vw.ro la Track&Style scrie ca dotare scut protectie motor si atat. Stiu ca la Track&Style unghiul de atac e mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prima intrebare nu prea am avut succes si revin cu alta :) care e diferenta intre Atitude si restul versiunilor. Din ce am citit e o oferta speciala, dar nu stiu daca include aceleasi dotari si daca este valabila tot timpul. Pe configuratorul vw.ro apare aceasta versiune, dar in catalogul de preturi actualizat in decembrie 2012 nu apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi masina cu un discount de 1000E. Parca...

Mai ramane sa storci tu un aprox. 5% daca negociezi cu ei.

PS: Se numeste Pachet Attractive

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://auto.vlan.be/...83_5782_7239=on

http://www.clickyour...lkswagen-tiguan

aici aveti info pret la zi pentru piata belgiana.

sint interesante ca si comparatii si in plus puteti vedea si optiunile mai detaliat

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de saptamana viitoare o sa devin proprietar de tiguan. Am vandut passat-ul b7 cu care am avut numai neplaceri si trec in era suv. Sper si doresc sa las in urma problemele vechii ale fostei masini si sa ma reconving marca vw este a poporului si nu impotriva lui.

Cateva cuvinte despre tiguan. Este vorba de echipa sport&style, diesel, dsg, 4motion, plus climatronic, pachet iarna, cotiera tapisata, lumini ambientale, rcd510, camera rear assist, pregatire telefon. E o masina luata cu greu, in leasing, de care sper sa ma bucur. Abia o astept, mai mult pt cutia de viteze. Am facut drive test cu o masina cu dsg si m-a dat pe spate. Este bestiala...

Modificat de aurel.banu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai ales f bine

Sa te bucuri de ea

Asa este DSG este foarte placuta la condus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi poate nimeni sa ma lamureasca si pe mine cu intrebarea de mai sus referitoare la scutul de la Sport$Style vs Track&Style?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Track & Field cu unghiul de atac de 38 grade primul scut este de plastic si cel de la baie de metal . Eu nu am reusit sa le distrug si nu am menajat de loc masina . Am zgariat in schimb capetele rezervorului din lateralele Haldexului dar doar superficial. Dai o fuga pana la dealer si te uiti pe sub ele ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva care are montata camera rear? Ma intereseaza cum se vede. Am observat ca este montata pe haion langa butonul de deschidere. Ma gandesc ca in momentul cand se murdareste, daca se murdareste, ce o mai vedea? O fi ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este o optiune care merita. La viteze putin mai mari se cam murdaresete... Iarna cand este si mizeria specifica drumurilor din Ro. Pe ploaie "curata" e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU am

Este prima optiune pe care o recomand sa o luati in considerare

FFFFF UTILA.....pt ca masina este mare, are unghiuri moarte, si astfel poti parca ff usor cu spatele

Pacat ca nu are si in fata

La mine nu s-a murdarit pina acum la 12.000 Km

Si oricum un servetel umed rezolva imediat treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca retrofit pt cine are chef, as recomanda mutarea ei in sigla, ca la Golf!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As mai avea o intrebare legata de pachetul pregatire telefon. In ce consta?

Domnul de la vanzari nu a stiut sa imi spuna daca pot asocia un iphone cu masina...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e la tiguan, dar la passat daca te ajuta cu ceva, codul e 9ZB pregatire telefon (doar modul BT fara suport telefon in bord) merge cu Iphone 254 de euro parca fara TVA, de fapt merge cu tot ce am testat de la Nokia la Android..oricum modele mai noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Sunt nou pe forum si ca prim post as vrea sa cer parerea cunoscatorilor si posesorilor:

Vreau sa imi cumpar un Tiguan Attitude Trend & Fun 1,4 TSI 160 CP ( 4x4) cutie manuala.

. Sunt conditionat de 4x4 deoarece stau pe o alee cu o panta mai " incomoda" si cind ninge se aduna zapada multa, apoi gheata, santuri, etc. Am un C200 Kompresor dar cu tractiunea spate ... !!!!

Zilnic parcurg cca 30 km in oras iar in CO 2.500- 3.000 km.

Nu sunt pretentios la dotari si m-am gindit la :

- climatronic,

-sist audio RCD 510

- blocare electronica diferential,

- lumini ambientale,

Ce altceva mai poate fi pus dar sa te si folosesti de optiune ??!! Ex. Limitatorul de viteza nu l-am folosit deloc, bagaje deasupra nu pun !!

Informativ, termenul de livrare este de 8 sapt !!

Sunt fost posesor de passat 1.8 benzina 20 valve , motor ADR - 1998 . Foarte multumit !!!

Multumesc anticipat

Pe viscolul asta ajunge si masina !!

Au scurtat termenul cu 2 saptamini !!

Sa se indrepte vremea si revin cu foto si impresii de drum lung !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am observat ca au introdus si pe Tiguan motorizarea 2.0 TDI de 177 CP, care pana acum era disponibila pe Audi Q3. Evident cu 4 Motion si DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Jetta20tdiHLDSG6

Hello,

 

Mi-a imbatranit Touaregul. In asteptarea urmatoarei editii cochetam cu ideea Tiguanului R-style. 

Tinand cont ca nu m-as baga la DSG7 deocamdata, cum vi se pare ca se misca micutul asta cu 2.0 TDI 140bhp?

Pe motorizarea asta este si 4x4?

 

Dotari are destule, consumul nu ma intereseaza, ma intereseaza sa nu-l iau degeaba si sa se miste cat de cat decent.

Mie 2.0 pe Jetta mi se pare destul de slabut ca performante. Sunt realist fata de de nivel, pret, etc si nu compar cu motorul de pe Touareg. 

Insa nici n-as vrea sa iau Tiguanul degeaba si sa fie mai lesinat ca un Duster de 1.5 Nu merg tare, nu sunt mare fan viteza, dar nici sa ma rog de el.

 

Asa ca niste pareri, va rog, sincere ca nu iau masina nimanui :)

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Decent se misca si dieselul de 140CP si chiar benzina de 160CP. Spun decent pentru ca nu sunt motoare pentru "liniute".

Daca vrei ceva "nerv" si spui ca nu te intereseaza consumul (vad din semnatura ta ca ai avut Touareg de 5l), de ce nu iei in calcul dieselul de 170 sau chiar benzinara de 210CP?

Cel mai important e ce vei face si cum vei exploata masina pentru ca in categoria asta ai multe elemente de luat in calcul.

Modificat de Danmarc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

170 si 210 vin cu dsg6?

In principiu nu sunt iremediabil lipit de diesel dar l as prefera.

Masina o voi exploata normal, ca si pe touareg, cand in oras, cand afara. Iarna preponderent in oras, vara preponderent afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Deci pentru Tiguan R-style cu DSG nu avem decat 177bhp - cu DSG7, nu ma tenteaza

si mai raman 2.0 tdi-140 si 2.0 tsi-210

preturile sunt aproape identice, consumul nu ma intereseaza deoarece fac km putini si placuti, cel putin 50% afara, so...

benzina vs. diesel, iarasi, mi-e indiferent.

pentru caii in plus as alege benzina, daca are dsg6 si nu 7...din configurator nu vad, de-aia intreb ca nu stiu.

daca dsg6 regasim doar pe 2.0-140 atunci ala ramane si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG7 la tiguan este diferit fata de cel cu probleme de la passat, golf, jetta, polo. Avand acelasi principiu ca DSG6 cu ambreiaje umede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!