Jump to content

Sper Ca Mi-am Strimbat Jantele!


cogito
 Share

Postare recomandată

Deci, recapitulativ: NU sunt jantele sau cauciucurile. Este o deficienta la un sistem de amortizare: bucsarie (include capetele de bara) sau suporti de motor. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cogito

    21

  • DragosR

    9

  • xxnelu

    7

  • lau090

    4

nu i-am schimbat rotile. am spus eu ceva in sensul asta?sandumbogdan, la mine volanul nu vibreaza usor, ci foarte puternic, si trage dreapta foarte puternic. incep sa cred ca e o problema de la servodirectie, pentru ca in seara asta am observat ca in timp ce imi facea chestia ast avolanul era semnificativ mai rigid, deci, ca sa raspund unei intrebari mai vechi: da, servodirectia pare sa mearga mai greu, dar doar atunci, in "criza".a, capetele de bara sint recent schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servodirectia NU face ca masina sa traga dreapta. In caz ca ai probleme la servo atunci volanul vibreaza la rotatie maximala si totodata se aude un "scartait". Rigiditatea se poate datora defectarii mecanismului de servo sau al pompei dar asta e uniforma si nu prea are toane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, recapitulativ: NU sunt jantele sau cauciucurile. Este o deficienta la un sistem de amortizare: bucsarie (include capetele de bara) sau suporti de motor. Bafta.

Daca ajungem la concluzia asta, atunci ar trebui sa se manifeste INTOTDEAUNA la o anumita viteza (aceeasi) la care intervine fenomenul de rezonanta. Si asta nu ar avea nimic in comun cu rigidizarea servodirectiei, sau cu tendinta de virare spre dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa, deci deocamdata avem de-a face cu un fenomen paranormal :Dcare eludeaza orice explicatie tehnico-stiintifica, din moment ce apare aleator iar manifestarea e una neomogena din punct de vedere al conditiilor spatio-temporale :Dorice ar fi, sper sa nu ma lasa in drum pina nu aflu despre ce e vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auzi cogito, masinuta ta are ESP? Se aprinde vreun martor luminos in bord atunci cand o ia razna? Ma gandesc ca poate o iau senzorii de esp pe aratura si atunci te baga intr-un dans de nu stii cum sa tragi mai repede pe dreapta.

WAW!! Cum iti poti inchipui asa ceva?! :rolleyes:

Se transforma sistemele de siguranta in sisteme UCIGASE?! :))

cogito - daca ai neaparata nevoie de masina pana la vizita in service, circula USOR, fara sa o bruschezi - mai ales pe viraje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pina nu verifici masina aici nu o sa vorbim decit vorbe: tu nu stii exact de unde apare fenomenul si noi nu sintem rude cu mama omida :rolleyes:

probabil ca masina ta e posedata de un spirit malefic :)) si trebuie dusa neaparat la un preot pentru a fi sfintita :)) :))

(nu butoneaza un moderator pe aci pina da omu' pm cu ce a avut masina?? )

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as da fuga la service cu asta nu e de glumit , daca ai zis ca ai schimbat de curand capetele de bara vezi sa nu fie de acolo sa nu le fi schimbat sau mai rau sa nu le fi pus bine .Niciodata nu e paranormal asa ceva e clar ca e de la brate busci capete de bara sau orice tine de articulatie , si e clar ca in momentul in care se manifesta ceva nu mai vine bine pt masina deci clar ca servodirectia va merge un pic mai greu de la servo nu are cum sa fie ca nu ii vine si apoi i trece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WAW!! Cum iti poti inchipui asa ceva?! :)

Se transforma sistemele de siguranta in sisteme UCIGASE?! :)

cogito - daca ai neaparata nevoie de masina pana la vizita in service, circula USOR, fara sa o bruschezi - mai ales pe viraje.

:)

Eram pe o autostrada in Franta si la 130 kmh martorul esp s-a aprins, sistemul a intrat in functiune din senin si abia am reusit s-o tin pe banda mea pana am oprit-o.

Deci, se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cogito, hai ca facem o cheta si-ti platim noi constatarea, da' du-te odata cu ea in service. Ai facut o gramada de oameni curiosi pe-aici :)

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Eram pe o autostrada in Franta si la 130 kmh martorul esp s-a aprins, sistemul a intrat in functiune din senin si abia am reusit s-o tin pe banda mea pana am oprit-o.

Deci, se poate.

Ai avut vreo problema ... ceva; nu pot sa cred ca un sistem de siguranta o ia razna si te baga in balarii. Cu siguranta esti singurul pe lumea asta care sa fi patit asa ceva; in alte tari (decat RO) daca i s-ar fi intamplat cuiva...cred ca devenea milionar :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e rea ideea cu cheta :blink:

Lasind gluma la o parte, stiu ca e important sa ajung cu ea la service, si chiar daca am probleme cu banii, nu asta ma tine sa nu ajung, ci pur si simplu ca nu am avut deocamdata timp si ca nu stiu unde sa ma duc. Cred ca doar dupa 5-6 voi reusi sa ma duc undeva, si as vrea ca pina atunci sa stiu unde sa ma duc. Are cineva vreo sugestie? Adica, un service serios si ieftin ;))

Am mai facut vreo 300 km cu ea, si problema devine din ce in ce mai prezenta. Daca inainte episoadele erau foarte rare, acum sint frecvente. Si observ si o inrautatire semnificativa a functionarii servodirectiei, adica merge mult mai greu. Stiu ca s-a saturat deja lumeade speculatii, si ca solutia e serviceul..dar inainte de service mai am de facut niste drumuri. De exemplu miine ar trebui sa plec la Olanesti pt citeva zile (revelion etc). Credeti ca e o idee buna? Si daca tot veni vorba, stie cineva cum e drumul pe acolo? Ma descurc cu roti de 17 si caucicuri de vara?

Stiu ca in ultima parte am fost un pic :blink: offtopic, dar la urma urmei topicul sint eu :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia din Autogara Militari un Dacos, Ionescu sau mai stiu eu ce alt transportator care merge la Rm Vilcea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De exemplu miine ar trebui sa plec la Olanesti pt citeva zile (revelion etc). Credeti ca e o idee buna?

Ceva mai devreme, iti spuneam ca poti sa circuli cu ea USOR si doar daca ai mare nevoie de ea dar...ma gandeam ca te invarti in oras, nu drumuri lungi.

Daca vrei sa-ti petreci (linistit) revelionul, fa asa cum zice si DragosR; ia trenul, avionul, autobuzul, vaporul, etc. ... orice mai putin masina. !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cogito ai verificat nivelul lichidului pentru servodirectie ? E ok ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cogito, singura solutie pentru rezolva problema e sa mergi la un service, noi putem doar sa presupunem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am verificat lichidul de servo, pentru ca nu stiu cum sa fac asta. Banuiesc ca tot in service se face.

Sa iau autobuzul, ziceti. Nu ar fi mare problema, pt ca pina acum o luna de zile tot cu autobuzul si trenul am mers, peste tot, numai ca de data asta e mai greu sa fac asta...:) Trecind peste usoara ironie din sfatul tau, Dragos, imi dau seama ca ar trebui sa tin totusi cont de el, numai ca acum zarurile parca au fost deja aruncate, in citeva ore plec...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta deoarece, pe de o parte, sint un pic inconstient, iar pe de alta parte, deoarece problema asta, prin intermitenta cu care apare, ma face sa cred ca mai pot merge asa...De exemplu, ieri am mers cam 30 km, prin oras, in care nu mi-a facut niciodata cutremurul ala cu tras in dreapta, singura problema era doar ca servodirectia merge mai greu, care se pare ca de citeva zile e o constanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a fost nici o ironie deoarece in locul tau m-as fi uitat si la buletinele meteo si as fi incercat sa imi inchipui cum merg prin ceata cu masina echipata cu roate de vara si cu o directie indoielnica de care ai nevoie din plin intre Pitesti si RmVilcea...

Vaya con Dios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce or mai cere unii sfaturi/pareri daca tot "stiu" ceea ce vor sa faca?! :D

Anyway... cogito ... BAFTA!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai devreme au aratat la stiri un accident petrecut ieri pe autostrada in apropiere de Pitesti cauzat de pierderea controlului masinii, implicit a directiei; ghici unde mi-a fugit gindul?!? :)

sa ne scrii cu bine cogito

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru gindurile bune, cu sau fara ironii :vaidecapulmeu: si va spun si La multi ani!, caci da, am trait sa va spun asta dupa ce am facut vre0 700 km cu masina.

Directia mea nu e deloc indoielnica, decit atunci cind apare chestia aia ciudata, care in calatoria asta mi-a aparut o singura data, chiar pe serpentinele dintre Pitesti si Rimnicu Vilcea. A disparut dupa vreo 20 de km. Drumul a fost bun, desi azi dimineata cind am vazut la televizor avertizarile de cod galben etc, credeam ca nu o sa mai ajung acasa. Insa atit drumul dintre Olanesti-Rimnicu-Pitesti, cit si autostrada au fost curate ca vara, si am venit fara niciun fel de problema (am avut o singura problema, cu un far care mi se stinge, dar asta e alta poveste. ca tot veni vorba: semnul ala de pe bord care seamana cu o pereche de ochelari , daca se aprinde indica o problema la partea electrica? )

M-am mirat si eu ca a mers asa de bine, parca nici servodirectia nu mai merge "semnificativ mai greu", cum ziceam. Dupa drumul asta, aproape ca nici nu mai imi vine sa ma duc la service, dar o sa ma duc oricum. Probabil miine o sa am din nou probleme, dar chiar daca nu o sa am miine, tot ma duc ,pentru ca, orice ar fi fost, a fost o chestie serioasa (nu stiu de ce vorbesc la trecut, pentru ca in ca este!)

Legat de farul ala...stiu care e problema..de fapt la amindoua am probleme, la faza scurta..firele pur si simplu nu sint legate bine acolo. Sa ma duc la service? Sau sa incerc eu cu vreun prieten mai priceput sa le fac? Adica, stiu exact despre ce fir e vorba etc..Ma gindesc ca la service as fi taxat serios pentru o chestie minora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu stiu daca mai e cineva interesat de povestea mea, care a inceput sa semene cu o telenovela proasta..in sensul de "fara sfirsit" si multa prostie (in cea mai mare parte din partea mea :P )

Poate nu o sa credeti, dar nici acum nu am rezolvat problema. Da, am fost la service. E drept, nu la reprezentanta, pt ca mi a fost frica de preturi, dar la un service pe car mi l recomandase cineva si care e profilat pe VW , Audi etc. Acolo, mecanicul a facut o tura cu masina si, pentru ca in momentele alea nu era nicio problema, mi-a zis ca nu stie ce sa ii faca.

A urcat o pe liftul ala, s.a uitat la roti, si a zis ca nu e nicio problema, niciun joc. Pina la urma a zis ca problema a fost pamintul acumulat in interiorul jantelor. Bineinteles ca eu stiam ca nu poate sa fie asta problema, pentru ca eu vazusem cum se manifesta, si nu puteam sa cred ca pamintul din interiorul jantelor poate avea asemenea efecte.

E sigur ca am o problema cu rotile, pe care nu le-am echilibrat. In jur de 100 km/h incepe o vibratie serioasa in volan, care nu are insa nimic cu problema pe care am prezentat o deja mai sus.

Acum pot afirma cu certitudine ca e o problema la servodirectie, pentru ca in momentele in care volanul mi se misca si ma trage stinga (mai nou, ma trage si dreapta, cu zvicniri, asa ca sint de a dreptul comic cum ma tin de volan in momentele alea, nestiind in ce parte o sa ma traga in secunda urmatoare!), servodirectia merge foarte greu.

In seara asta am verificat lichidul de la servodirectie si am vazut ca este chiar la linia de minimum, sau juma' de milimetru mai jos. Eu incepusem sa fiu sigur ca servodirectia e de vina, sa fie completarea lichidului respectiv solutia? Miine o sa cumpar lichid si o sa vad.

In orice caz, as vrea sa imi recomande cineva un service unde sa merg, unul bun. Da, imi dau seama ca n-o sa fie cel mai ieftin, dar chiar trebuie sa ies cumva la lumina cu chestia asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!