Jump to content

Roata Rezerva Touran


dodo-es
 Share

Postare recomandată

Da, multumesc, este foarte edificator. Link-urile sunt f.bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lucaflo26

    12

  • vdragos

    11

  • adifox

    8

  • hristoff

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare,

 

Inca ceva, am un touran din 2008 cu jante de 16...nu inteleg de ce trebuie sa fie de 18 cea de rezerva? compenseaza inaltimea talonului adica pe masina sunt 205...si de rezerva e de 125?

nu m-am uitat pe usita d ela rezervor...

O sa caut ,dar de R16 ar merge?

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste un calculator online de jante si anvelope si o sa vezi. Eu am pe 16 de iarna si rezerva compatibila e pe 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mai specificat cum fac in lipsa rotii de rezerva pentru ca masina a venit cu kit de reparatie pana. Am jante de iarna pe 15 si jentide vara pe 16. Am renunțat la ideea cumpararii unei roti de vara si de exemplu cand plec in concediu vara intr-un sac de plastic imi pun o roata cu cauciuc de iarna si iarna fac exact invers. In schimb locul unde ar trebui sa fie rezerva mai am depozitate una alta si am preferat sa investesc banii de roata rezerva in altceva. Asta e conceptia mea despre aceasta investiție daca masina a venit fara roata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In regula, o sa vad in functie cat costa daca merita sau nu investitia,adica nu mi-ar placea in principiu sa stau cu roata de rezerva in portbagaj...si nici nu cred ca se fac prea des pene si de aceea m-am ganndit la acea "space saver wheel"...

 

Cred ca e offtopic, eu am ...jantele de aliaj pe R16 cu cauciucurile 205/55 R16(de iarna)

Am si un set de tabla pe R15 cu cauciucuri mixte 195/65 R15.

Intrebarea mea, ar merge sa schimb adica sa pun pe cele de tabla de R15 cauciucurile de iarna de 205/55 R16 respectiv pe jantele de R16 sa pun 195/65 R15?

 

Imi pare rau, ma incurc cu calculatorul...

 

Multumesc,

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am masina de aproape 8 ani si peste 120000 km facuti si nu am avut probleme cu cauciucurile sa trebuiasca sa inlocuiesc pe loc roata. AM avut cauciuc cu bolfa de vara si rezerva de iarna si am fost in Turcia de 2 ori si nu am avut probleme.(asta cred ca tine si de noroc :)) )

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E noroc curat, eu am facut pana in primii 4000 de km, am luat un surub, daca nu aveam rezerva era cam nasol, si asa mi-au inghetat mainile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am gasit o rezerva ingusta de 125/70 R18.

Spuma aia din locasul normal se scoate cu totul sau cum e?

Fixarea rotii cum o fac?

 

Are

Manufacturer Part Number: 1K0601027B

 e ok?

Modificat de hristoff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuma e prinsa cu un surub cu piulita de plastic in centru. roata va sta ea fixa fara altceva - asa e si la mine, numai ca eu am pus roata normala pe 16 cu cauciuc 205.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am facut cateva poze la un ambalaj in romana la kitul acela post-44115-13951649187369_thumb.jpgpost-44115-13951649708056_thumb.jpgpost-44115-13951649919545_thumb.jpgpost-44115-13951650197695_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ppaarroollaa Poti sa imi spui si mie cum se numeste produsul pretul si pe unde l-ai gasit?. Al meu a expirat de ceva vreme si unul original de la nemti nu am reusit sa cumpar. Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara baieti. Am tot citit ce ati scris mai toti . la touranul meu din 2004 am avut si eu kitul acela cu spuma. L-am inlocuit cu o roata de rezerva ingusta pe 16 , dar foarte putin ridica si cu foarte putin nu inchide capacul. dar daca pui ceva stanga dreapta e ok ca si aliniere. Cica sunt roti inguste special pentru touran care se muleaza cum trebuie in locas si capacul se inchide perfect. Cineva mi-a dat spre vanzare ceva foarte interesant pentru cei care doresc portbagaj cu roata de rezerva normala. Pun si cateva poze sa vedeti iar daca va intereseaza anuntati-ma. oricum ideea este foarte buna, putine touranuri au asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pannovy , se gaseste in auchan la articole pt masini . Pretul parca 30 lei era, nu mai tin minte exact dar daca cumperi sa spui si tu pretul pt cei interesati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial,am crezut ca asa au toate Touranurile locul destinat rotii de rezerva,plus celelalte locuri de depozitare din portbagaj,avand in vedere ca eu asa l-am luat.Acum inteleg de ce la majoritatea pe care le-am vazut,portbagajul este ceva mai jos decat linia de inchidere al haionului si nu in continuarea ei,ca la mine.

Cine gaseste sa-si achizitioneze produsul,sa nu ezite,pentru ca este mai mult decat util.In afara de faptul ca poti pune o roata de rezerva normala,beneficiezi de inca o cutie de depozitare mare cu capac(se vede in foto atasate de sergiulidia,inspre fata - ),plus alte locasuri.

Cred ca se poate achizitiona doar de la reprezentanta.

Modificat de ted_cm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am acelasi capac in portbagaj si am roata normala dupa ce am scos suportul de scule din spuma. intr-adevar portbagajul e putin mai mic asa, insa e practic pt roata de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de nivel este de cca 3 cm,in inaltime,deci nici nu se pune problema micsorarii portbagajului,parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am montat roata de rezerva ingusta pe 18(de la golf 5) si a intrat bine, chiar am si pus un fel de folie cu bule sub roata sa nu zdrangane ceva(am mai pus si unele chestii sub ea,carlig, si altele) si am inchis capacul de plastic, s-a inchis un pic fortat in suruburile acelea dar s-a inchis si ca spatiiu de depozitare mai folosesc si in lateral unde era montat initial carligul, a intrat acolo destul de bine cricul si cheia de roata), daca nici masina asta nu are spatii de depozitare...chiar nu mai stiu ce sa spun :icon_thumleft:

 

Zi buna tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cricul si cheia de roata au spatiu dedicat in compartimentul cu capac din peretele stinga al portbagajului. Pe vremea cind se echipau masinile de serie cu roata, cric si coarba, acolo nu era doar un gol in tabla cu o forma de plastic dedicata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar suport din ala de poliester pt roata daia mica nu se gaseste ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ar fi, numai ca nu stiu de ce dar roata a intrat numai cu partea convexa in sus(sa zic asa), adica nu puteai monta buretele ala. Ciudat cum sunt facute masinile astea, La Golf 5 am vazut ca intra perfect si spuma aia(unde puteai sa pui cricul,manivela,chei si ce mai erau)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am decat chitul ala de reparat, compresorul si poliesterul ala suport ; Si ma gandeam sa il inlocuiesc cu altul in care sa incapa o rotita din aia mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Dar suport din ala de poliester pt roata daia mica nu se gaseste ?

de 2 ani caut si tot nu gasesc , deobicei se vand full set cu cric , chei ,carlig si costa 200 roni , la dezmembrari in mare parte vand piesele separat si arunca polistierul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

exista suport pentru roata de rezerva normala ce se monteaza pe carligul de remorcare, pentru cei care au carlig. suportul este rabatabil pentru acces facil la portbagaj. nu am mai multe detalii dar exista, am vazut masini echipate in afara. cine cunoaste subictul poate sa dea mai multe detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!