Jump to content

Roata Rezerva Touran


dodo-es
 Share

Postare recomandată

Nu stiu ar trebui sa ne confirme cine are asa ceva . Eu am din pacate doar kitul de pana

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lucaflo26

    12

  • vdragos

    11

  • adifox

    8

  • cosmindjc

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare...Am vazut ca vorbeati mai sus de solutii pentru roata de rezerva. Iata o adaptare facuta recent de tatal meu intr-un Touran de 7 locuri :

A scos scaunele pliate si placa de metal care le tine si ce a iesit arata cam asa ( mai trebuie imbracata in mocheta neagra):

post-76203-0-42605400-1348335788_thumb.j

post-76203-0-41362400-1348335789_thumb.j

post-76203-0-65241900-1348335790_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, dar randul 3 de scaune mai intra in cazul asta? Eu as vrea, daca e posibil, sa pun roata de rezerva, dar sa si pastrez scaunele din spate. Da, stiu, si capra si varza, dar mai stii...!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca cel mai simplu o lasi in garaj daca faci drumuri in oras si daca pleci mai departe o pui in portbagaj. Eu nu am roata de rezerva si la plecare in turcia sau drumuri mai lungi am pus o janta de fier cu cauciuc de iarna intr-un sac si bagajele peste e destul loc in masinile noastre fara sa faci improvizatii de tot felul. Asa vad eu lucrurile fara sa ma mai complic.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, dar randul 3 de scaune mai intra in cazul asta? Eu as vrea, daca e posibil, sa pun roata de rezerva, dar sa si pastrez scaunele din spate. Da, stiu, si capra si varza, dar mai stii...!?

Randul 3 de scaune este scos afara. Am mentionat. daca tu vrei sa mergi 7 oameni si mai bagi si roata de rezerva in "portbagajul" ramas o sa iti duci bagajele in brate. Folosesti mult 7 locuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu imi iau o roata de iarna ca rezerva cand plec la drum lung.

Nu ma bazez pe roata mica 80km/h sau pe kitul ala de pana inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut domnilor.Scuze ca intervin in discutiile voastre despre roata de rezerva, dar am si eu o mare rugaminte la domnia d-voastra, caut si eu o roata de rezerva subtire(de urgenta) 5x112 ptr. Touran. Daca aflati la cineva ca are, va rog anuntati-ma si pe mine, sunt f. interesat sa achizitionez asa ceva(la un pret rezonabil). Cu multa stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

dezmembrari auto,eu am luat una cu 60lei daca bine mai tin minte noua,numai ca nu imi intra in locasu ala,si a trebuit sa fac niste mici modificari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. o sa fac si eu ceva poze cu formula, randul 3 de scaune cu roata de rezerva sub ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ee, asta vreau si eu. Asteptam cu interes poze si, mai ales, descrierea solutiei. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua! mi-am luat de curand un touran si in loc de roata de rezerva are acel chit. A folosit cineva chitul? cum se utilizeaza concret? Acea substanta are vreun termen de valabilitate? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut pannovy! Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa consulti manualul de intretinere al masinii.Indiferent in ce limba este tradus vei deduce,in mare,cum se foloseste acel kit.Si eu am luat masina fara roata de rezerva dar am avut sansa sa nu am pana de cauciuc timp de 2 ani de zile, pana am gasit o roata de rezerva cu tot cu suportul original din polistiren unde intra si cricul si cheia de roti,etc.Bineinteles ca am scos celalalt ansamblu din polistiren care era mult mai ingust si in care nu incapea"celebra" roata de 125x80x15 Roata am cumparat-o de la un batranel posesor de golf 5 cu 200 de ron acum un an.Am inteles de la baietii de pe forum ca s-ar potrivi si de la skoda octavia 2.Oricum important este ca dimensiunea dintre orificiile prezoanelor sa fie de 115 mm.Pe flaconul cu lipici scrie, daca nu s-au sters literele, exact ce ai de facut.Nu te gandi ca daca tai cauciucul il poti folosi!Este doar pentru mici pori in cauciuc,sau pentru intepaturi.Exista si o limita de viteza cu care poti circula si o alta limita de distanta din momentul aplicarii solutiei.Nu te baza in Romania pe kit! Cauta-ti roata de rezerva!Bafta si drumuri fara cuie!

Revin cu o rectificare referitor la dimensiunile rotii:125x70x18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimensiunea dintre orificiile sa fie 115mm?,...cum sa masoare omul?

eu zic asa: sa fie dimensiunea de prindere a prezoanelor 5x112mm, sa fie de 16 toli minimum, sa fie sigur ca intra si pe fata.(eu de ex, la touran avand 2.0 tdi de 170cp, nu intra janta pe 15, din cauza etrierilor mari)

cel mai sigur, da o roata de pe fata jos si face testul de compatibilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut colegi. cu ceva intarziere pozele promise. am facut o adaptare. am cumparat in toamna o roata de rezerva ingusta pe 18 si am inceput sa fac modificari dar minore. am scos cutia unde se tin tetrierele de la randul 3 de scaune, am scos si ranforsarea de fir cea groasa care cantareste 6-7kg si am atasat roata in pozitia din poza, ca invers se inalta si mai mult. per total este mai inalta decat suportul de scaune cu aproximativ 2cm, drept urmare am montat pe capetele de prindere ale scaunelor cate un niplu pe 3\4.si am schimbat si suruburile originale cele negre cu altele mai lungi. sistemul de blocare al scaunelor din partea stanga, dreapta sus au fost reglate pe orizontala maxim in sus , ca doar am ridicat scaunele cu 2 cm. si nu se mai potriveau la blocaje.sub mocheta era lipita o placa rigida de plastic care am scoso, sa se poata mula mocheta pe suprafata roti . pe ultima parte descoperita de roata o sa pun o bucata de mocheta asemanatoare cu cea de pe masina , cand o sa gasesc una... si am mai cumparat si 2 cleme cromate si le-am montat in spatiile goalea din zona unde venea cutia din spatele randului 3 de scaune , care nu o mai montez pe masina ca mai mult ocupa spatiu inutil.. nu ma deranjeaza sa demontez scaunele pentru a scoate roata de rezerva in caz de nevoie, mai ales ca merg mai mult fara al treilea rand de scaune montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare , si masina mea (2004) a venit doar cu acel suport de kit pana ... Am fost la dezmebrari , am probat o roata pe masina a mers , am bagat-o in locasul rotii de rezerva ( ingust ) a incaput , totul ok ... Dimensiunea rotii 125 70 R 18.

Problema mea este ca e al naibii de zgomotoasa ... am pus-o pe ambele parti ... nu stiu ce sa fac cred ca nu e potrivita pentru touran ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

data valabilitatii e indicat pe stickerul de pe flaconul cu solutie  ..deobicei e valabil 3 ani si jumatate ..imi expira si mie curand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut pot folosit drept rezerva  roata slim  de diminsiunea  150/70/r17  sau 125/70 r19 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut, eu m-am gandit ca ar fi o provocare si o idee mai buna daca s-ar face un suport pt roata de rezerva pe usa portbagajului din spate  ca la volkswagen touareg.astept opinii mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista asa ceva la Transporterul Syncro generatia veche, e o chestie prinsa sub masina cu un ax si pe o parte a caroseriei cu o balama, exista (mai ales in Australia) producatori care fac asa ceva custom pentru aproape orice fel de masina. Dar presupune gaurire, sudare pe caroserie si relocarea numarului de inmatriculare cu tot cu instalatia de iluminare. Cam complicat. Cel mai bine e cu o roata slim pe care o folosesti in afara orasului.

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saluate si eu am acelasi chit , solutia aia si compresorul de unflat

De unde pot sa iau solutia aia daca i-mi expira ?

O alta intrebare dupa ce fac pana ( nu taietura  ) pun pasta aia prin gura valvei ,misc putin masina sa se intinda pasta pe toata suprafata rotii in interior si dupa pun compresorul din dotare sau pun solutia si nu o misc, dand drumul la compresor,

intreb pt ca nu am carte in romana si in germana i-mi prind urechile. plus ca topicul cu manualele traduse.................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia originala se gaseste la reprezentante sau pe ebay. Alternative la fel de eficiente aproape la orice benzinarie.

Procedura e cam asa: se scoate valva, se toarna solutia, se monteaza valva, se umfla la valoarea nominala sau la maximul posibil aproape de valoarea nominala, se merge citeva sute de metri, se umfla din nou de data asta la valoarea nominala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

intr-adevar,tot romanul este foarte inventiv la obtinerea la tot felul de adaptari,dar pt. cei care doresc sa stie ce dimensiune are roata de rezerva,este tiparit pe interiorul usitei de rezervor combustibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare

 

Am gasit o roata ingusta cu dim 125/90 R15. Ce dimensiune trebuie sa fie intre gauri si cum se masoara?

Ar fi potrivita, ar incapea in locasul din portbagaj?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DImensiunea trebuie sa fie de 5x112 si poate te ajuta asta...sau asta.Stiu ca la touran dimensiunea este de 125/70/18 dar asta cred ca e pe modelele mai nou de touran

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!