Jump to content

Consum mare


misi_11
 Share

Postare recomandată

Misu, BGW e altceva.... AVF-ul e cum am zis.

 

Tocmai asta am spus de multe ori.... se pleaca cu reglajul de la 0.0.... si in functie de cum merge motorul, uzuri, valori injectoare, etc... se regleaza. 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat un injector care avea probleme...dar ca sa dau 60 mil sa schimb toate injectoarele si sa nu fie de acolo nu prea imi da mana.


am schimbat si senzori atat cel de temperatura antigel cat si de temperatura motorina...as mai avea debitmetru dar nu da nici o eroare pe VCDS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La debitmetru doar faci un log si compari valoarea ceruta si cea masurata. Daca sunt aproximativ egale, e ok.

Injectoarele... poti lua si sh de pe o masina care mergea bine si iti da ceva garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

debitmetrul - daca totul e ok, valorea masurata trebuie sa fie mai mare decat cea specificata.

 

Nicolae - mergi si cauta sa faci o diagnoza la cineva care se pricepe.... am senzatia ca inlocuiesti piesele la ghici si asta nu este o solutie.

 

la mana a doua, un injector bun este pana in 400 lei... deci pana la 60 mil, mai e cale lunga.... dar astea se inlocuiesc numai in urma verificarilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin am inlocuit piesele la recomandarea mecanicilor de la Serpico(imi ziceau ca poate o fi de acolo) si nu a fost...problema persista...ce nu inteleg este faptul ca de ce la rece merge super ca si consum iar cand se incalzeste masina creste si consumul...nu f.mult dar creste...in loc de 0.9 cu clima cum am la rece....la cald adica la 90 grade se face de 1.4-1.5...de mentionat este faptul ca motorul merge bine atat la cald cat si la rece...problema este la consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia crezi tu, ca la rece consuma normal. De fapt nu reusesti sa-i faci consumul la rece pentru ca se incalzeste in cativa km.

Iar consumul in ralanti e irelevant.

Ai schimbat debitmetrul, senzorul de temperatura motor masoara corect, turbina precis merge bine ca altfel ar intra in limp... ghici ce mai ramane. Dar omul nu crede.  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot sper ca nu este din injectoare...la rece stau la 0.12, 0.05, 0.00, 0.07....la cald sunt valorile: 0.65, 0.40, 0.42, 0.70 nu ar fi iesite din parametrii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbesc... eu aud...

Tu nu intelegi ca valorile alea nu exprima starea lor ci dezechilibrul dintre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect.... toate injectoarele cu valori mici inseamna ca au aceeasi uzura toate.... bune sau proaste.

 

acum, parerea mea ca ai schimbat prea multe, avand in vedere problema ta.... in genere, un consum marit la relanti este dat de 

 

- g62 cu probleme

- avans axa cu came defazat

- injectoare cu uzura mare

- EGR cu probleme

- soft ECU aiurea - in cazul celor resoftate gresit.

 

daca nu s-a umblat la soft, atunci eu zic ca injectoarele sunt de vina la tine... si pe asta as miza din prima... au fost multe cazuri in care le-am spus asta.... si in final asa s-a rezolvat.

 

e adevarat ca asta spun fara sa vad masina..... pe baza celor descrise de tine, in urma celor povestite de cei care iti lucreaza la masina.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

g62 schimbat doi in doua luni originale amandoua....avansul axei cu came este pe 0...egr este nou are un an(schimbat la Serpico Craiova) ar mai ramane injectoarele si softul...tin sa mentionez ca masina este resoftata acum 8 ani...iar problem face de aproximativ un an...stie cineva daca merita sa repari injectoarele sau luate altele.?


cosmin daca valorile de pe VCDS exprima dezechilibrul dintre ele, atunci cum iti dai seama ca sunt stricate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca unul are o valoare disproportionata fata de restul, e clar cu probleme.

Daca toate valorile sunt identice, iti poti da seama ca sunt stricate, doar din simptome si din experienta. Cum e si cel de fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...stie cineva daca merita sa repari injectoarele sau luate altele.?

 

 

unele SH de la un vanzator cunoscut/serios - ca sa nu ai problema... sa fie ca ale tale sau mai rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in concluzie mai bine unele sh decat sa incerc sa le repar pe ale mele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Temperatura motorului la cald ai verificat-o cu interfata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da totalsendder vb numai dupa VCDS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
neeyylliioo34

Bună ziua familie. Pe mine toți care au pasat sunt frații mei.am și eu o întrebare. Eu mi-am luat un passat sw din 2003.e 4 moțion. Mi se pare consumul puțin mare.as vrea sa știu dacă și la alții este același consum. Va mulțumesc de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Bună ziua familie. Pe mine toți care au pasat sunt frații mei.am și eu o întrebare. Eu mi-am luat un passat sw din 2003.e 4 moțion. Mi se pare consumul puțin mare.as vrea sa știu dacă și la alții este același consum. Va mulțumesc de ajutor.

 

Asa si? Cam cat ai consumu', fratele nostru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut . am schimbat si eu axa cu came si cu senzorul de la axa si de cand le-am schimbat am un consum de 15% in oras la relanti imi sta 1,3 / 1,5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A verificat/reglat cineva avansul static dupa inlocuire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Am si eu problema cu Passatul meu 1.9 tdi AVG 110cp si in exterior imi consuma 7 mers cu 60. Consum facut de la plin la plin fiindca nu am calculator. Stie cineva de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o diagnoza si un log in mers, sa ne uitam pe el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut am si eu un Vw Passat 2001 1.9 TDI 131 CP, masina a fost resoftata si i s-au adaugat inca 19 CP, problema este cu consumu, consumul real este undeva la 6-6,2 L la 100 de Km, dar pe computerul de bord consumul mediu este de 9,3 L la 100 de Km. Tin sa mentionez ca acest consum i l-am facut in felul urmator. Mi sa aprins becul la motorina in fata blocului, atunci am oprito si i-am bagat 5 L de motorina din bidon, am mers 83 de Km pana sa aprins iar becul. As vrea sa stiu de ce pe computerul de bord este consumul acela mare, si iar as vrea sa aflu daca este un consum normal cel de 6,2 sau este mare si acela

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul tau real este normal.

Consumul indicat pe bc este eronat pentru ca softistul a incurcat putin borcanele cand ti-a modificat mapele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul cel mai lamuritor se face plin pe plin, de cat mai multe ori....

Modificat de Totalsender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut! Si eu am un vw passat  2005 1.9 tdi 96kw avf care consuma 9 la suta de km mixt. In Constanta unde as putea sa fac o diagnoza si log in mers? Sa vad poate sunt ceva probleme... Poate mai pot sa reduc putin din consum... 

Modificat de s69mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!