Jump to content

Consum mare


misi_11
 Share

Postare recomandată

Prima si prima data ar trebui sa verifici daca in realitate consuma asa de mult. Dupa aia te poti gandi la urmatorul pas. Avand in vedere ca tocmai ai cumparat-o, roaga-te sa nu fie "real" :)

Nu uita ca acel consum este "estimat" , acolo pot exista surse de eroare unele datorate unor senzori defecti. Insa dupa cum ti-am zis, poate nu e cazul sa mergi pe drumul asta in cazul in care exista o sansa sa nu fie consumul real atata.

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-ati ca reper una din diviziunile indicatorului de combustibil si pune 10 l si vezi cati km faci pana indicatorul revine in aceeasi pozitie !

asa ai sansa sa verifici consumul real

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar consumul pare urias

Insa,care este viteza medie pe cei 160 km in oras??

Daca iti apre 14-16 km/ora s-ar putea sa fie real consumul -mai mult ai stationat decit ai mers :icon_thumright:

cum au fost parcursi -adica ai facut drumuri f scurte si dese?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Topic merged.

Discutia poate continua aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Razvan

media pe calculatorul de bord este de 10 km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e ca eu am comparat cat de cat cu un opel astra 1.7 DTI pe care -l mai am si care la o medie de 8km/h imi arata un consum de 9 %, ianafara de asta pe pilot automat la 120 km/h am consum instantaneu de 9% ceea ce iar mi se pare f. mult. Am facut plinul azi si o sa fac consumul in modul clasic si am postez si pe site ceea ce am obtinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Opel-ul este tot cu cutie automatica? Daca nu, nu ai ce sa compari. De altfel, comparatia (in sine)cu alte marci este irelevanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut consumul in modul standard plin mers 200 km iar plin, consumul a iesit d 11% urban, eu zic ca este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca topicul consum Tiptronic este nesfarsit.

In primul pe cei care imi zic ca au consum 8-9 la tiptronic in oras pur si simplu nu-i cred. Ori mergi noaptea ori intr-un oras cu trafic f. lejer.

In manual consumul declarat pentru mers urban este 10. Deci sa scoti mai putin decat declara producatorul este improbabil. (in conditii normala).

Eu am lunar viteza medie in intervalul 15-17km/h, consum mediu vara 11,5-12, mediu iarna 13. Iarasi cauciucurile de 225.45.17. De asemenea fac drumuri scurte (3 km) in care motorul de abia apuca sa se incalzeasca. Tot acesti factori se aduca pentru a rezulta acest consum "magnific". Scot in general cu 2-3 la 100 de km peste ce spune producatorul. Cu octavia din semnatura am consum mediu de 11. Producatorul declara 8.7 in manual. Deci tot aia e.

Nu stiu de ce toti va ingrijorati. Asa consuma ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu sunt din Rm. Valcea...un oras mic si nu extrem de aglomerat(din cand in cand totusi este full). Cum ziceam intr-un alt topic, sunt de 3 zile posesor de un Passat 2003, 1,9 TDI, 131 CP, tip-tronic. Masiba este impecabila, are 133.000 km reali, si este full exceptand piele. Initial m-am speriat de consum, dar dupa cate citesc si am si auzit se pare ca asta este la modelele tip-tronic...azi am avut pe oras un consum de 10,5l si pe extern 6,2l...la un model care care cutie manuala in 5 sau 6 trepate la acceasi putere ce consum este pe oras? Intreb asa ca idee...?

Numai bine,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai scade 1-1.5 litri in urban. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles...pai si astia pe mobile.de cand dau consumul la Passat-uri inseamna c-o ard aiurea pe bune...la cel tip-tronic de 131 cp il dau toti pe line de 7,6-7,7l/urban si la cel manual de 5,5-6l/urban :D ...asa ca sa se afle in treaba sau mint si nemtii de-ngheata apele? Ca sincer mi-e tare greu sa cred ca o masina de 1.500 kg si 131 de cp chiar cu manuala in 6 trepte(care teoretic ar fi mai economa) poate sa consume sub 7l/urban ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Asta e consumul meu instant pe A1 acum vreo luna cu cruise control activat, in rest in Buc cam 10 avand distante scurte si de abia se incalzeste motorul

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite-te la mine in semnatura pe mobile pt consumuri :icon_cool: Alea sunt consumurile normale pt masina asta.

Uite-te si in maunal. Pentru ORAS scrie consum 10 pt automata si 7,5 pt manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cutia tip-tronic ceva probleme pana acuma? Ca am tot auzit pareri pro si contra si prin urmare ma-ntreb daca am gresit in optiunea facuta sau nu? Cati KM are masina ta?

Inca ceva...la 140 km/ora aveai 2500 rpm...una manula in 6 trepate la viteza aia are 1900-2000 rpm parca...?

Mersi frumos pt. raspunsuri si impresii,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Masina pe care o am din 2006 are acum 185.000 km si nu am avut probleme cu cutia, nu am schimbat ulei..nimic, va trebui s-o fac, am luat-o cam pe la 147.000km. Nu stiu cum e cu turatiile la cutia cu 6 rapoarte, la mine asa e :icon_cool: si era cam la 130 km/h pusa nu 140. Eu sunt pe deplin multumit chiar daca uneori consumul e mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutari, sunt adam din israel, am o intrebare si sper sa mi raspundeti. eu am un vw passat 110cp cutie automata 4 trepte din 97' nu arata la bord consumul . masina consuma in oras 10 litre la fiecare 100 km, si afara consuma 14 litre la fiecare 100km. e normal asa? daca nu ce ma sfatuiti sa fac.

masina e diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica, in afara mai mult ca in oras ? da, la ce viteza.? ..oricum e multtttttt

p.s. - avans pompa, G62, debimetrul, injectoarele....cum se prezinta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma scuzati nu am explicat corect. masina consuna un litru la fiecare 14 km la drum lung si un litru la fiecare 10 km in oras

si scoate un pic de fum negru cand schimba viteze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul e umpic mare dar e normal pentru un motor cu cutie automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adam_ha

consumul la passat cu cutie automata e cu aproape 2,5 litri mai mare decat la cel cu manuala, aproximativ daca cel cu manuala cunsuma 7,2l/100 km cel cu automata ar lua cam 10l/100 km. dat fiind faptul ca masina e totusi mai veche nu este un consum normal dar e de asteptat. verifica MAF-ul, injectoarele, si avansul pompei cum scrie mai sus

P.S. consumurile mentionate de mine sunt cele din cartea tehnica dar sunt totusi estimative, nu va tare luati dupa ele, AJM-ul meu din 2000 cu tiptronic consuma 10 in oras si in afara ia si 5

Modificat de Rastafari
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat-ul automat, ia 5 afara.....daca mergi sub 120km/h...sau chiar mai jos. Altfel, si afara si in oras, e exact asa cum ai zis....diferenta de 2-3 l/100km, fata de cel manual.

Adam, consumul tau e in grafic. Acum, important e cum simti tu masina......trage, se misca bine, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina trage si merge bine si frumos. si nu am probleme cu motorul. am facut schimb de ulei si filtrele sunt originale si noi. MAF ul e bun la reprezentanta au zis ca nu are nimic dar totus in timpul mersului daca deschid geamul simt miros de fum de la toba. asta ce zice si daca are legatura cu consumul. numai daca geamul e deschis cand sunt inchise geamurile nu simt nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, relativ.....

MAF-ul la reprezentanta - l-a verificat static, nu ai facut un test dinamic. Cel mai bine se poate verifica ce e cu el, facand un log in mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!