Jump to content

Consum mare


misi_11
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

Am si eu o nedumerire in legatura cu functionarea unui Passat B6 din 2008, 2.0 TDI- BKP cu DSG. Masina consuma foarte mult si deabia trage pana in ~ 3000 RPM. Dupa acea turatie trage mai OK.

La relanti, fara AC are un consum de 0,8-0,9 iar cu AC 1,5 l/h .

In mers, in treapta a 2-a pe la 2500 RPM are un consum de peste 20 l/100 - nu e greseala de scriere.

Injectoarele 2,3,4 au valori cam de +- 1,2 la corectii. Nu mai am captura lor. Injectorul 1 are + 0,8 .

Atasez 2 capturi din VCDS cu motorul in idle, cutia in P ; Aveti idee ce ar putea avea ? Injectoarele tocmai ce au fost reglate " la 220 grade" dupa mecanic. E corect asa ?

1.JPG

2.JPG

Modificat de gabip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa incerc sa le fac un reglaj sau incerc degeaba?care din ele trebuie schimbate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
oargamarcel94

 Consum de 8.5 mediu este ok ? La mers mai mult inafara orasului. Ce ar putea influenta consumul? Injectoarele lucreaza in parametri normali. Senzorul de temperatura apa este schimbat si arata ok temperatura. 

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste prin topic inainte sa deschizi altul. AVF-urile au obiceiul asta. De vina ar fi injectoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e relevant asa - fa un log in mers, sa vedem valorile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oargamarcel94

Logul este in mers in treapta a 3 a la 3000 de turatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-l cu VCDS. Nu stiu ce ai tu acolo, dar ala nu e un log.

Lectura obligatorie: 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare.Am si eu problema la bora mea.

In ultimile 2-3 saptamani am consum destul de mare la ea,undeva consumul mediu la 10-12%.La relanti consuma 0.4.Extern la o viteza de 100h ia 7%.Am pus vcds si valoarea injectorului 3 e undeva la -1.13 iar restul sunt intre 0.15-0.30. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!