Jump to content

Consum mare


misi_11
 Share

Postare recomandată

Ma intreb daca e concludent un log in mers, Cum se lasa zapada incerc sa fac manevra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fanbarcelona,daca aduni alea 5 min dim si 5 min seara(desi nu inteleg de ce stateai atata pe loc)pun pariu ca se aduna o ora.

din cei 10l ,poti sa scazi numa de aici 1,5-2 litri ,si raman cam 8.mie mi se pare prea bun consumul tau!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golful meu, problema era un soft prost facut.

la passat,[masina este prezentata pe forum la rubrica'masina mea','passat b5 din 98 deosebit'],nu am avut niciodata consum mai mare de 8% urban,si daca erau-20 grade.

10%,personal,cred ca este mult.poate gresesc!

bafta!

Modificat de Prazvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi la -5 grade si prin zapada consum surpriza : 12.4% . am mers cu el asa ~30km si nu a scazut si nici nu a ma urcat

 

care e "buba" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuplenicianu

azi la -5 grade si prin zapada consum surpriza : 12.4% . am mers cu el asa ~30km si nu a scazut si nici nu a ma urcat

 

care e "buba" ?

eu: Passat 2004 break, 1.9 Tdi, cod motor AWX, 96 kw (131 cp) transmisie manuala...cam 11-12l/100km in oras in conditiile astea...in care intra esp-ul la cateva secunde :-) ...eu mai mult stau cu pedala culcata in conditiile astea...sincer nu m-as astepta sa imi consume 5...in oras. am reusit si remarcabila performanta de a scoate constant 17 l....timp de cateva minute bune...mai bine de jumatate de ora :-)...duminica...asadar...smile and..."baga bani"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe timpul asta...11% e parfum!!!

la fel consuma si a mea,11-12-13%

superb 1.9 tdi awx

Modificat de Prazvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fiu sincer vorbiti de parca aveti motoare de 3 sau 4 litri. Mi se pare enorm consumul asta. Azi la mine pe bord am vazut consum de 7,5% prin oras. Sa indice prost si tot ies cu un 8% plus ca azi la Suceava au fost -15 grade. Nu am un condus agresiv dar la cum arata drumul cu zapada si polei nimeni nu se incumeta sa fie un mic pilot de curse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuplenicianu

Eu nu m-am plans ca e un consum mare, dar si ce spui tu cu greu imi vine sa cred...eu in oras sub 7 pe timp de vara foarte greu scot, iar in afara...scot si 5.3, dar la gerul, zapada...si ce avem noi pe afara...sa ai acelasi...mi se pare ori extraordinar ori science-fiction...mi-e greu sa ma decid.
Confirm faptul ca un coleg are Skoda Octavia...din aia 2003...old style...motor 1.9, vreo 90 cai...sau ceva de genul asta...si ii consuma 8 l/100 km in Bucuresti...dar cand am venit azi cu el de la servici nu a depasit 2000 rpm. 
Sunt cazuri...si cazuri. Conteaza (cred) si EGR-ul daca e curat...conteaza si daca mergi cu muzica + faruri + clima....sunt mai multi factori.
Eu am venit acum acasa...mers normal...mi-a scos 12.5 l....in oras. Bucuresti...nu stiu Suceava cate semafoare are...dar aici sunt ...........o groaza...si treceri..si nameti...si taximetristi...nu cred ca merg 3-4 minute cursiv fara sa schimb viteza.
 

:-) Vorbea mai sus adyi ca prin zapada e consum surpriza :-))....pai ia vezi adi...du-te si tu pana la magazin prin zapada de pe trotuare...sa vezi cum gafai...cam asa gafaie si masina...plus ca alta e arderea la -20*C decat la +20*C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragilor, am crezut ca am fost explicit: vorbim de consum "plin pe plin" si nu pe ce indica BC!

- inteleg deci ca, un potential "vinovat" ar putea fi G62 care, chiar daca nu da eroare, poate indica prost - nefiind OEM - si de aici un consum maremare;

Deocamdata eu sunt la stadiul in care testez treaba asta. Banuiesc ca pentru a obtine acest senzor e de ajuns sa ceri un "original" celor ce vand piese auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fiu sincer vorbiti de parca aveti motoare de 3 sau 4 litri. Mi se pare enorm consumul asta. Azi la mine pe bord am vazut consum de 7,5% prin oras. Sa indice prost si tot ies cu un 8% plus ca azi la Suceava au fost -15 grade. Nu am un condus agresiv dar la cum arata drumul cu zapada si polei nimeni nu se incumeta sa fie un mic pilot de curse.

deci daca ar fi seara,vara si orasul liber...ai consuma cam 6...si in afara 4....nu??!

iarta ma,dar e imposibil...asta e consum de tico!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, am avut un Matiz care consuma la fel cu Pasatul. Problema voastra nu sunt motoarele ci orasele care in care faceti testul.

In Bucuresti se poate iesi la dublu cu consumul, in ore de varf, basca cei 70 ce caluti in plus pe care-i vad in profil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat G62-ul pe original. Miercuri il montez. O sa revin cu impresii dupa ce fac iarasi plinul la sfarsitul acestei luni. Macar sa-mi ies din pareri.

Off: am senzatia ca nici temperatura exterioara nu prea e corecta (cea aratata de CB si pe climatronic); adica ramane pe temperatura aratata dimineata mult si bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Hai sa va arat si eu consum de Skoda O 2 break 4x4 1.9 tdi 150 cp , de vara si de "balaceala" prin nameti + tras la sufa prieteni ! Consumul de vara extern este mai mic decat Ticolino , dar iarna la extreme si la offroad este ametitor ! Consumul real este plin pe plin , CB este in functie de multi factori si poate sa fie si cu 1 % mai mare .

post-86853-0-66373300-1391428848_thumb.j

post-86853-0-28084400-1391428872_thumb.j

post-86853-0-18010300-1391428939_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, nu inteleg... consum mediu? Consum instantaneu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum arata este media pe o calatorie de 110,8 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si bag mana in flacari ca masina nu are nici o problema!!

miticutza, eu unu nu stiu daca sa ma plang de consum sau nu.4,5 afara nu am scos niciodata.in plus,aia 70 caluti trag dupa ei un stil usor diferit de condus,daca ma intelegi :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Dupa cum se vede cele doua consumuri sunt pe Consum 1 ( Trip 1 ) , care se reseteaza dupa 2 ore de la oprirea motorului . Consumul 2 ( Trip 2 ) , cel dupa care poti sa faci un consum intern - extern , se face pe 100 ore , dupa se reseteaza automat , nu este in functie de km . Acum este in jur de 8 + si vara in jur de 7 +- , in functie de talpa .

Cei 110 km ii resetasem eu manual , sa vad cati km merg cu juma de rezervor 

Doctore scoate mana din flacari , masina merge ireprosabil !!!  :icon_thumleft:  :icon_thumleft:  Am mers si cu 200 si cu 90 km/h !  :icon_thumleft:  

post-86853-0-72856700-1391447467_thumb.j

Modificat de GTI_MARS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! Treaba asta legata de consum o s-o discutam si la 80 de ani. Depinde de talpa, senzori, trafic, etc, etc, etc.. Nu are rost sa comparam, poate daca am avea toti acelasi traseu de facut si la aceeasi ora. Asa, pur informativ. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si bag mana in flacari ca masina nu are nici o problema!!

miticutza, eu unu nu stiu daca sa ma plang de consum sau nu.4,5 afara nu am scos niciodata.in plus,aia 70 caluti trag dupa ei un stil usor diferit de condus,daca ma intelegi :icon_bounce:

 Cunosc acel stil...asta e, nu le poti avea pe toate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Prietenul meu cu Skoda albastra , pe care il trageam din nameti , cu acelasi motor 1.9 , scoate cu 1 - 1,5 % mai mult . El merge cu 500 - 1000 ture mai mult ca mine . El are BXE 105 cai ( motor facut acum 10.000 km ) , eu BKC resoftat 150 cai . Doua masini identice , acelasi traseu , consum total diferit .

Modificat de GTI_MARS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca Octavia are 4 x 4 permanent! Consumul oricum e mai mare (cf producator).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Amandoi avem ! :icon_thumleft:  Uita-te la semnatura mea ! Poza este cu 8x8 la sufa , trageau 8 roti si m-am chinuit sa-l trag din nametele de 30 cm ! El in fata , eu in spate , amandoi aceeasi greutate si masina si corporal , el consuma mai .... mult .

Modificat de GTI_MARS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios. Daca ramai si cu 4x4 blocat in 30 cm de zapada e grav. Daca le zici logan-istilor rad de skoda. :))

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

DA ! :biggrin:  Dar Loganul .... la primavara o sa treaca pe acolo !!!  :biggrin:  Mi-am marit garda la sol la 20 cm , din talonul cauciucului , dar totusi 30 cm cam ... mare si pt mine ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!