Jump to content

Noutati VAG ( Volkswagen,Audi,Seat,Skoda,Porsche etc.)


razdan
 Share

Postare recomandată

ia uite aici motor, disponibil in configurator la A8:

A8L 6.3 FSI quattro. 

A6 are si 3.0 si 4.0. si parca si superbul 2 a avut 3.2 sau 3.6.deci nu e asa mare noutate :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul lucru de care n-am tinut cont este ca normele de poluare nu prea conteaza in partea rasariteana a globului. :icon_thumright:

Raman la parerea ca se va merge tot pe 2.0 dus mai sus, spre 330 cp, pentru ca Superbul 3 e facut pe mqb si deci e greu cu adaptatul motoarelor cu mai mult de 4 cyl in linie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de ce iei in calcul doar zona rasariteana ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A8 W12, S klasse AMG sunt masini care arata un statut. Skoda Superb e o Skoda si la a 10a reincarnare fie cu 150 sau 300cp. Apoi superbul e presupus ca pune pe primul plan confortul si daca singurele modificari sunt niste arcuri si motorul..meh.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o dam in OT, asa ca e ultimul post pe tema asta :)

1. si A8 si S au ajuns acolo...prin incercari..cand lumea credea ca nu au nevoie..ca ce le trebuie oamenilor masini de genul ala. poate peste 10-20 ani asa vei zice si de superb..comparat cu nu stiu ce kia...

2. pana acum vRS nu avea doar arcuri si motor...nici pe octavia, nici pe Fabia..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

http://www.automarket.ro/stiri/cum-stati-cu-rabdarea-lansarea-noului-volkswagen-golf-8-mai-asteapta-pana-72245.html

se pare ca nu sunt hotarati cei de la Volkswagen ce vor pentru Golf 8, intr-un fel e mai bine decat sa incerce sa scoata un model la 4 ani .. asa ca Golf 8 va veni se pare deabia in 2019, este si mai fezabil economic in situatia in care i-a adus Dieselgate-ul si pana atunci vor avea timp sa se gandeasca ce design exterior adopta, ce schimba la interior, cica se pare ca vor sa o aduca la 1100 kg, mie mi se pare o nebunie sa incerci in disperare sa scazi greutatea masinii ca sa poti obtine emisii de 90g/km, sa vedem cu ce noutati vin la motoare, in afara de ce se aude cu standardizarea pe 1.5 atat la benzina cat si la diesel, tot din motiv de reducere de costuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tocmai am citit o stire in Autobildul Romanesc, cum ca odata cu MY2018 VAG va introduce treptat filtru de particule pe motoarele pe benzina :(

Se incepe cu Tiguan 1.4TSI si 2.0TSI-ul pe Audi A5

Excelente vesti, "gatuie" si benzina, o sa stam sa facem si la benzine regenerari, ca sa nu mai vorbim de raspunsul mai slab al motorului...

http://www.volkswagenag.com/content/vwcorp/info_center/en/news/2016/08/particulate_filter_for_petrol_engines.html

http://www.autoexpress.co.uk/volkswagen/tiguan/96578/vw-to-add-particulate-filters-to-its-petrol-engines

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, 75NOR said:

Tocmai am citit o stire in Autobildul Romanesc, cum ca odata cu MY2018 VAG va introduce treptat filtru de particule pe motoarele pe benzina :(

Se incepe cu Tiguan 1.4TSI si 2.0TSI-ul pe Audi A5

Excelente vesti, "gatuie" si benzina, o sa stam sa facem si la benzine regenerari, ca sa nu mai vorbim de raspunsul mai slab al motorului...

http://www.volkswagenag.com/content/vwcorp/info_center/en/news/2016/08/particulate_filter_for_petrol_engines.html

http://www.autoexpress.co.uk/volkswagen/tiguan/96578/vw-to-add-particulate-filters-to-its-petrol-engines

 

Din pacate sunt nevoiti... Injectia directa genereaza cantitati mari de funingine, spre deosebire de vechiul procedeu de injectie indirecta ( in admisie)...  Fa o verificare la orice TSi si vezi la teava de esapament negreala... apoi compara cu un esapament de la un motor de generatie veche... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei_221: de acord cu punctul tau de vedere, dar totusi...nu-i atat de ok pentru utilizator. Ajungem la toate minusurile dieselului si nu mai merita luata benzina - decat ca sa scapi de AdBlue.

Nu-mi ramane decat sa-mi iau un MY 2017 ca sa evit PPF, cu P de la petrol :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CC-ul e făcut să fie frumos :)

Pe Golf noutatea e motorul pe benzină de 1,5 TSI dezvoltat pentru piața din China. Motorul funcționează după ciclul Miller asemenea celui de 2 litri și 190CP/320Nm găsit pe noul Audi A4. Pe Golf va dezvolta aceiași 150CP și 250Nm. Motorul ar trebui să fie în prima fază doar mai eco-friendly. Rămâne să vedem și la fiabilitate cum stă. Fiind succesorul lui 1.4TSI în final ar trebui să fie mai bun.

Mai târziu va fi introdus și 1.5 diesel în locul celui de 1.6 cu același scop, piața chineză.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu 1.5 TSI l-as lua dupa ceva ani de testat, dupa ce au reusit sa faca atat cu 1.4 TSI cat si cu 1.2 TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
On 25.10.2016 at 2:05 PM, laduncaag said:

Mda, se mai duce pe cofa o masina excelenta. Actuala generatie as fi luat-o in defavoarea lui X5 any given day...

Era prea fain sa fie un Touareg pe MLB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • voinea changed the title to Noutati VAG ( Volkswagen,Audi,Seat,Skoda,Porsche etc.)
  • voinea featured this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!