Jump to content

parbriz ciobit/crapat


AliNOS
 Share

Postare recomandată

oare cat e acum un parbriz? prin bc? stie cineva? fara asigurare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai in cazul in care vreo duba plina cu corniere de-alea de rigips, sa zicem, sau bare pt termopan, da cu spatele si fiarele ating parbrizul va fi schimbat pe RCA, dar cati avem ocazii de-astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeţi că la ITP nu treci dacă ai probleme vizibile cu parbrizul. Mai nou(de vreo 2 ani, se fac poze la ITP).

Deci...calculaţi bine costurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna baieti

Stie careva in Zalau sau apropiere de Zalau o firma care schimba parbrize? M-am trezit cu 2 crapaturi de toata frumusetea pe parbriz...si habar nu am de unde au aparut. Aveti ideea cat cost un parbriz nou + manopera?Sau merita sa incerc cu unul second daca gasesc?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine de ce nu va umpleti gaurile...cu solutia aia...eu anul trecut asa am facut un parbrizul si a iesit super ok...a venit un tip cu freza ... a dat o gaura un pic mai mare si a bagat nu stiu ce solutie inauntru...si nu se mai vedea aproape nimic.

Robert27: daca ajungi la oradea iti dau eu un baiat care si repara si schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna baieti

Stie careva in Zalau sau apropiere de Zalau o firma care schimba parbrize? M-am trezit cu 2 crapaturi de toata frumusetea pe parbriz...si habar nu am de unde au aparut. Aveti ideea cat cost un parbriz nou + manopera?Sau merita sa incerc cu unul second daca gasesc?

Merci

crapaturile se pot injecta cu un fotopolimer; vor ramane vizibile ca niste fire subtiri de matase; eu am avut o manopera de genul asta si a rezistat (si cred ca mai rezista) de 4 ani; daca ajungi prin Cluj, da-mi un PM si te trimit la niste profesionisti - 2,5 lei /cm

parbrizul nou original probabil e in jur de 200-250 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost saptamana trecuta la Oradea si nu cred ca voi ajunge f curand pe acolo. Multumesc oricum.

In legatura cu "umplerea" crapaturilor cu un material, eu stiam ca se poate face doar la crapaturi mici, cum ar fi cele provocate de pietricele...

In cazul meu, sincer sa fiu nu stiu de la ce au aparut...pur si simplu din senin.

Am avut luat jos sistemul de stergatoare cateva zile si masina a fost acoperita cu un material gen cel folosit la obiecte fragile, deci se exclude aruncatul cu pietricele. Cand am dat jos materialul sa pun inapoi sistemul de stergatoare, am observat prima crapatura, avand vreo 25 cm, in directia stergatorului din stanga. Dupa montatul stergatoarelor, a doua zi pe la amiaza, am observat a doua crapatura, identica ca si forma cu prima, dar de asta pe partea dreapta. Sa fi gresit ceva la montatul stergatoarelor? Nu prea vad unde se putea gresi, e vorba doar de trei suruburi care sustin sistemul. Ma gandesc ca poate am strans suruburile prea tare, altceva nu vad ce ar putea fi. A mai patit careva asa ceva?

Oricum, acum am pe parbriz doua crapaturi de toata frumusetea, avand lungimi intre 25-35 cm, nu prea cred ca se poate face ceva..decat schimb de parbriz. Sau ma insel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca e de la strangerea stergatoarelor

parbrizele de vag sunt inserate destul de rigid si e suficient un mic "stimul" ca sa se crape

eu am patit-o lovind cu lonjeronul o bordura mai inalta

daca sunt asa lungi crapaturile sunt mai dificil de reparat si ies mai aiurea estetic deoarece ca sa patrunda fotopolimerul trebuie data la lungimea respectva mai multe gauri de introducere a materialului sub presiune

plus ca la cat te-ar costa reparatia (din cauza lungimii crapaturilor) mai pui diferenta si iei un parbriz nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fie de la starngerea suruburilor, alta explicatie nu gasesc nicicum. In orice caz, nu mi se pare logic sa se crape parbrizul daca se lucreaza la sistemul de stergatoare, oricat de "tare" ar fi stranse suruburile,

Am gasit aici local o firma, ceva filiala GIMAROM, ziceau ca un parbriz Pinkelton (scuze daca nu scriu bine numele) costa 450 RON cu manopera cu tot. E posibil sa fie doar atat?

Mai aveau un tip de parbriz la care imi scapa numele, la 400 RON, ziceau ca nu merita diferenta de bani, amandoua sunt la fel, cica sunt facute in aceeasi fabrica. Au zis sa ma feresc de LUMIGLASS cica nu sunt bune deloc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e posibil, nefiind original

e alegerea ta daca vrei sa optezi pentru unul original (mai scump) sau nu

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marca este Pilkington si am vazut masina in showroom cu parbriz de-asta; in nici un caz nu plezneste de la stringerea suruburilor stergatoarelor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DragosR, zici ca strangerea suruburilor nu poate fi cauza craparii parbrizului...atunci spune-mi un alt motiv care putea duce la craparea parbrizului. Sa nu uitam ca masina a stat la mine in curte, nu a fost miscata, si parbrizul a fost acoperit cu acea folie speciala pt produse fragile; plus ca cele 3 crapaturi au aparut fiecare in alta zi nu deodata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa zic...suruburile alea se string pe niste piese care nu au nici o legatura cu parbrizul si rama pe care este lipit acesta ...ma gindesc ca poate ai lovit si buza parbrizului la montajul mastii de plastic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la asta ma gandeam si eu..cele 3 piese pe care se strang suruburile nu prea au legatura cu parbrizul... de asta mi s-a parut si mie ciudat cand am observat a doua zi ca am parbrizul crapat. Daca loveam cu ceva parbrizul, crapaturile nu trebuiau sa apara atunci? Prima a aparut dupa o zi, a doua, ziua urmatoare, a treia, ziua urmatoare In plus sunt sigur ca nu am lovit cu nimic parbrizul...asa ca ramane misterul strangerii suruburilor iar eu cu parbrizul crapat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evident ca la asta ma refeream, doar nu se strang suruburile prin parbriz.....

ori la extractia stergatoarelor s-a atins cumva parbrizul, ori de la tensiunile in caroserie a fost suficient sa se umble putin in zona cadrului rigid al parbrizului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca pe timpul noptii de la diferentele de temperatura sa se "desavirseasca" o mica ciobitura de pe timpul zilei-eu asa am patit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Acum 2 saptamani mi-a sarit o pietricica de sub o salvare pe parbriz, evident mi l-a ciobit. Am citit pe aici, dar nu prea m-am lamurit in cat timp poate sa se agraveze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ! si eu tot la fel am patit :lol: am o mica fisura din pacate de la o masina care circula din sens invers ! din cate am citit mai sus ar fi cel mai bine sa remediem cat mai repede aceasta problema (cineva s-a dus inca 6 ani cu o ciobitura reparata)! sa imi spuna si mie cineva daca pt ciobuturi da gaura cu ceva?sau doar se aplica ceara respectiva !? Si apropo daca stie cineva un service din zona jud Bacau care se ocupa de aceasta problema il rog sa-mi comunice si mie ! daca nu , am vazut ca cei de la Ager service au si in Piatra Neamt sediu si am sa trag o fuga pana acolo :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-am schimbat parbrizul la Ager pt ca nu a mai putut fi reparat (tot o pietricica) si sunt f buni baietii. Mi l-au schimbat in 12 ore, am lasat masina seara si am luat-o dimineata. Pret bun, lucreaza repede, iar cel mai bun lucru e ca acum am si parasolar pe noul parbriz ...:)

Modificat de mihaintz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cat a fost parbrizul? Ca acea crapatura a mea din parbriz a ajuns la 0,7 mm :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine vreau sa ma duc sa imi repar ciobitura din parbriz ! Imi poate spune cineva daca la ciobituri iti dau gaura?sau in ce consta exact reparatia parbrizului ! multumiri anticipate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se da nici o gaura. Daca iti lipseste sticla, adica e gaura, iti presara un praf fin (cred ca e siliciu) si dupa aia il incalzesc pana se topeste si se astupa ciobitura. Daca e mai grav nu il mai repara si il inlocuiesc direct... :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e grav . e ciobit prin exterior atat ! :wub: si e foarte putin dar vreau sa fiu precaut ... nu as vrea sa se mareasca !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!