Jump to content

parbriz ciobit/crapat


AliNOS
 Share

Postare recomandată

Am fost nevoit sa schimb parbrizul crapat de la o piatra; toate bune la asigurator, totul ok la Avia, mi s-a precizat ca parbrizul montat va fi "original" furnizat de skoda.

Am o nedumerire: parbrizul original era Splintex Laminated DOT 24 1483 AS1/ E6 /43R-00132 , cel nou este Saint-Gobain Sekurit DOT 617 M 502 AS1/E8/43R-002025;ajutati-ma sa aflu daca au aceleasi caracteristici pentru ca nu cunosc semnificatia codurilor.

Banuiesc ca totusi laminated nu este acelasi lucru cu sekurit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Asmara: Cam "purcelutzi", nu de alta dar parbrizul sekurit e calea cea mai scurta spre dezastru in caz de accident.

Experienta proprie si personala: o amarata de piatra in parbriz securit, la 120-130km/h, mi-a albit instant parbrizul, am franat, se pare ca am ajuns pe contrasens, Dumnezeu m-a ferit ca nu venea nimeni, iar apoi o "ploaie" de cioburi m-a improscat, unele si pe fata, noroc ca deja franam si n-am avut taieturi majore. Asa ca....fratilor, fugiti cat puteti de securit si strangeti-i de gat pe cei ce-si bat joc de viata voastra!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

are idee cineva unde se repara parbrize in arad ... sau in zona aradului... timisoara, oradea?

daca am o crapatura de cca 10 cm in partea stanga jos, in colt, se mai poate face ceva? rog pe cineva care a mai patit sau care cunoaste problema sa raspunda.

era vorba de ceva rasina care se injecteaza in crapatura... asta astupa crapatura si dispare sau doar nu-i mai da voie sa avanseze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are idee cineva unde se repara parbrize in arad ... sau in zona aradului... timisoara, oradea?

daca am o crapatura de cca 10 cm in partea stanga jos, in colt, se mai poate face ceva? rog pe cineva care a mai patit sau care cunoaste problema sa raspunda.

era vorba de ceva rasina care se injecteaza in crapatura... asta astupa crapatura si dispare sau doar nu-i mai da voie sa avanseze?

In Oradea stiu ca exista un astfel de service, daca te intereseaza, incerc sa aflu mai multe amanunte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema rezolvata. am fost azi si mi-am reparat parbrizul. pretul a fost de 3 ron/ cm la fisura si de 30 ron/ ciupitura. faza e ca nu garanteaza nimeni ca nu se intinde in continuare fisura... da o zis tipu ala care mi-a facut-o ca am 3 luni garantie si in timpul asta daca apare ceva atuci sa merg la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza e ca nu garanteaza nimeni ca nu se intinde in continuare fisura..

Daca a dat o gaurica in capu' crapaturii, nu ar trebui sa se mai intinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi l-am "reparat" eu odata, anul trecut, undeva pe Bd. 1 Mai, adresa recomandat tot de cineva de pe forum. Au dat gaura, au umplut-o cu rasina, au uscat-o cu pistol in genul celui de la dentist dar degeaba.

Nu a rezistat lipitura, in schimb crapatura si-a schimbat directia.

Solutia finala a fost schimbarea parbrizului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi l-am "reparat" eu odata, anul trecut, undeva pe Bd. 1 Mai

Ager Service sunt "the best" :beerchug: Pe Serban Voda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a dat o gaurica in capu' crapaturii, nu ar trebui sa se mai intinda.

da au dat gaura... acuma au zis ei ca daca se intampla ceva in 3 luni sa ma duc la ei, da parca vad ca ma duc degeaba. sa speram ca tine. daca nu zicea patronu ca are un parbriz acolo la 6 mil... 6,4mil cu montaj inclus. sper sa nu fiu nevoit sa-l schimb.

@ florentin pai la mine ...cel putin, au folosit ceva rasina care se intareste la lumina si au folosit o lampa cu ultraviolete ca sa ajute sa se formeze o crusta la suprafata... au zis sa nu spal masina 24 de ore si sa ma duc sa curete crusta aia peste 4 zile si asa ziceau ei ca ar trebui sa tina. acuma vom vedea.

la mine a zis tipu ca s-a fisurat de la diferentele de temperatura, cum am dat sa dezabureasca parbrizul si afara era prea frig... se poate asa ceva ? :beerchug: ca cica nu se vedea nici o ciobitura care sa indice ca acolo lovise piatra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat masina in septembrie 2001 iar in ianuarie 2002, la primul ger mai adevarat parbrizul a crapat de unul singur. am plecat de acasa, am mers cam 10 km, am intrat in Bucur Obor, totul era OK. Cand am revenit, parbrizul era crapat in semicerc la coltul din stanga jos. Nu avea nici o urma de lovitura si probabil s-a datorat diferentelor de teperatura dintre interior si exterior, a coeficientilor de dilatare diferiti la tabla si sticla.

Parbrizul a fost schimbat in garantie la AVIA Motors fara prea multe comentarii. L-au studiat, nu au identificat nici urma de lovitura si au acceptat schimbarea lui.

Faza cu reparatul se refera la cel de-al doilea parbriz al masinii, de data asta crapat tot iarna dupa ce o bucatica de gheata mi-a fost aruncata in parbriz. Pentru ca reparatia nu a avut efectul scontat am prefeerat sa il schimb pe CASCO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Are cineva idee cat costa o luneta cu tot cu montaj. Un idiot care isi punea termopan la balcon la 10 a scapat o bucata de tencuiala direct pe masina mea si mi-a facut zop luneta. Bine ca nua cazut pe tabla sa mi-o gaureasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee cat costa o luneta cu tot cu montaj. Un idiot care isi punea termopan la balcon la 10 a scapat o bucata de tencuiala direct pe masina mea si mi-a facut zop luneta. Bine ca nua cazut pe tabla sa mi-o gaureasca.

pai cel mai bine dute la skoda si sa platesca vecinul sau cine a scapat bucata de tencuiala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat luneta pe CASCO (900 RON) iar vecinul are de dat bani acum la firma de asigurare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Tocmai mi-am luat o cibitura in parbriz de la o pietricica. Aveti idee cat timp ar ar trebui sa dureze inlocuirea unui parbriz si cate ore de manopera inseamna aceasta operatiune ?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi ma duc la Agerservice sa schimb parbrizul.Mi-au zis sa fiu acolo la 08.00 si la 12.00 pot sa plec cu masina.Pret ~6.000.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata,l-am schimbat,a fost gata montat si uscat in 2,5 ore.

Pret final 5.621.000. ROL.

Mi-au facut un discount pt.ca sint client vechi :D

Lucreaza foarte frumos,curat si ingrijit baietii de la Ager.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Avia am inteles ca face vreo 12 milioane inlocuirea unui parbriz. O sa fac inlocuirea pe Casco (ca de aia l-am platit...) si o sa-l schimb la un service autorizat caci mai am 1 an de garantie la masina.

Cu CASCO-ul a fost simplu, m-am dus la Politie si le-am zis ca mi-am luat o piatra in barbriz si s-a crapat. Politistul a fost de treaba si m-a ajutat la intocmirea procesului verbal si mi-a dat adeverinta de reparatie (si m-a pus sa suflu in fiola :-)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Pentru Claudiu_83 (si nu numai...)

Da-mi mai multe informatii despre repararea parbrizului in Ianuarie 2006. Am un prieten din Zalau care are aceeasi problema la un Golf IV Variant.

Orice informatie privitoare la unde se poate repara un parbriz fisurat, in apropiere de Zalau, este foarte utila. Am inteles de pe forum ca trebuie actionat rapid pana nu se extinde fisura

Multumesc anticipat.

Marius

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bucuresti

Calea Serban Voda, Nr. 231A

Telefon: 021-3359756/ 0213359759

E-mail: office@agerservice.ro

http://www.agerservice.ro/

in jur de 3-4 sute mii o ciupitura de piatra ... lucreaza foarte bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
salut,

rca despagubeste parbrizul crapat?

Asta-i chiar tare! Cum sa despagubeasca RCA-ul parbrizul crapat??? Aaaa, doar daca gasesti un "prieten" cu care sa te duci de mana la politie si sa dea declaratie cum ca el ti-a spart parbrizul. Doar asa iti poti schimba parbrizul pe RCA-ul "prietenului".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum te referi la "despagubire RCA" daca il prinzi in trafic pe cel care ti-a aruncat piatra in parbriz ?! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum te referi la "despagubire RCA" daca il prinzi in trafic pe cel care ti-a aruncat piatra in parbriz ?! :D

Il opresti in trafic pe "infractor" si apoi mergeti impreuna la politie.:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

rca nu despagubeste pt parbrizul crapat, decat in cazul in care exista contact fizic intre masini. Altfel va dati seama ca toata lumea si-ar schimba parbrizele, mergand cu cate un prieten care sa spuna ca de la el a sarit piatra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rca nu despagubeste pt parbrizul crapat, decat in cazul in care exista contact fizic intre masini. Altfel va dati seama ca toata lumea si-ar schimba parbrizele, mergand cu cate un prieten care sa spuna ca de la el a sarit piatra.

asha este. nu merge faza cu prietenul. am fost si am intrebat la politie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!