Jump to content

Golf GT Sport - The Topicception


Ioana

Postare recomandată

Lasa asa, imi place mie albastru :)) 

Filtrul de motorina. In ambele cazuri, am pus Bosch si au aparut scurgeri pe la carcasa. Nu are legatura, dar am idei fixe...

Link către comentariu

Salut Costin,

Masina ta a ajuns intr-un stadiu foarte bun! Me like it how you roll! :)

Nu stiu daca ma mai stii.


 

Link către comentariu
3 hours ago, Ioana said:

Cu ocazia asta am zis sa rasfatam masina si cu o turbina noua (+EGR off fizic). Aveam de mult timp treaba asta in plan pentru ca suiera cea stock si parca nu era in largul ei. Dupa vreo 110.000km la Golful rosu si inca vreo 70.000km la Golful asta, in sfarsit...e liniste si nu mai suiera. Desi la Golful rosu am schimbat cateva turbine, toate au suierat mereu. De data asta am fost la AVD Turbo Performance si situatia a fost mult diferita fata de povestile cu celelalte turbine. Le multumesc cu ocazia asta pentru tot profesionalismul de care au dat dovada si pentru turbina senzationala... Si suntem destul de pretentiosi :) Feedback - desi e hibrida, nu are DELOC lag. Trage foarte frumos, de la 1700 rpm (lejeeer) pana sus...la 4500rpm unde avem popcornul acum :) Senzatia m-a uimit, nu ma asteptam sa se simta asa, nu m-as fi gandit niciodata ca va trage de jos. E chiar mai pe faza decat cea stock la turatii mici. A fost o surpriza.

 

Oho, felicitari!!! Ce ati ales pana la urma? Ceva detalii despre turbina si costuri? Si o fisa dyno poate :)? Eu as zice ca tocmai pentru ca e o hibrida, lag-ul ar trebui sa fie redus raportat la ce produce si era de asteptat si sperat asta.. ma bucur ca s-a si intamplat. Sa va bucurati de ea si sa-i puneti kilometri multi in paleti :)!

Link către comentariu

@Muale: daca sunt portocalii atunci si Knecht, nu Mahle. Aceeasi Marie cu alta palarie.

 

@Ioana: ce nu v-a placut la Motul? Toata lumea este extaziata dupa el, desi pe mine nu m-au impresionat niciodata specificatiile lor.

Link către comentariu

Eh, dupa cum am mai spus, noi suntem mai fixisti. La masina a fost ok, Golful asta nu a consumat niciodata ulei. Dar nu m-a impresionat cu nimic.

Nu l-am mai luat pentru ca la motocicleta  (in vâscozitatea corecta) a fost singurul care se consuma foarte foarte rau si in plus a avut si o culoare ingrijoratoare. Am avut ceva emotii atunci, insa in vreo 3 schimburi (vreo 15.000km - am schimbat repede Motulul) a fost singurul ulei care a facut problemele astea. In rest nu a consumat deloc si culoarea s-a păstrat frumoasa. Iar legat de lume, nu am auzit pe nimeni in domeniul moto sa il recomande.

Link către comentariu
  • 4 months later...
  • 4 months later...

Luni seara, 28.08, Golfuletul a plecat sa-si continue drumul alaturi un nou proprietar. Desi era la vanzare de cateva luni, evenimentul a fost oarecum neasteptat, dar ma bucur ca in ultima saptamana la noi l-am plimbat in fiecare zi, luandu-mi astfel la revedere de la el.
Spuneam ca este "end of an era", sunt fix 10 ani de Golf 5 GT Sport, 10 ani cu o masina (actually 2) absolut minunata, amandoua au fost vandute la ~137.000km, iar in tot acest timp absolut niciuna nu ne-a creat nicio problema. Cu alte cuvinte, sunt 10 ani in care nu a "picat nimic". Daca la cel rosu am facut cateva teste de softuri si turbine, la cel alb deja invatasem bine cine si ce softuri face, astfel incat softurile de la Golful alb au fost mereu ce se putea mai bine (multumim @voinea ! :) ).
All in all, pentru noi a fost o masina extraordinara, iar pentru a ne asigura ca ajunge la cineva care sa o aprecieze complet nu am dat jos nimic de pe ea, si am vandut-o asa cum am stiut noi sa o intretinem mai bine, unui om care pare "indragostit de ea".
Voi recomanda si pe viitor Golful (in echipare sport) oricui doreste o masina foarte reliable si adaptabila la orice pretentii si situatii.
Am fost surprinsa sa vad cate persoane cunosc masina, cati si-au facut timp si au citit post cu post povestea Golfurilor de aici, si le multumesc pentru aprecieri si recomandari.
Felicitari noului proprietar si mult succes sa duca mai departe proiecte frumoase pentru o masina legen (wait for it) dary!

20170828_213112.thumb.jpg.ecdf597edb4078659520fe423e1d21b4.jpg

Link către comentariu
  • cristi511 locked, unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!