Jump to content

Golf GT Sport - The Topicception


Ioana

Postare recomandată

Va salut!
Incep prin a va prezenta masinuta pe care am luat-o acum o luna. Este vorba despre un Golf GT Sport, tornado red, cu motor de 2l - 140CP.
Intr-o luna am parcurs fix 5000km, in care bineinteles ca am fost multumita de masina. In primul rand datorita consumului, cca. 5.3-5.5 extraurban intr-un stil oarecum agresiv, 4.7-4.8 la condus linistit. In Bucuresti a consumat intre 6-20%, dar Bucurestiul este o categorie aparte la capitolul consum; combinat (cu Bucuresti) in jur de 5.8-6.5%.
In plus, am fost placut impresionata de tinuta de drum si confort, desi suspensia indeajuns de rigida nu e intotdeauna placuta pe drumurile noastre (nici macar pe cele mai importante).
Mentionez ca am tinut foarte mult sa ii fac rodajul ca la carte si nici nu am avut curiozitati deosebite sa vad ce poate si pana unde.

post-19163-1196894206_thumb.jpg

post-19163-1196894312_thumb.jpg

Link către comentariu

Bine ai venit pe forum, sa stapanesti masina sanatoasa si sa aveti grija una de alta. GT Sport-ul arata foarte bine, iar motorul TDI de 2.0 este printre cele mai bune alegeri pentru Golf!

Felicitari! :icon_thumright:

Link către comentariu

Multumesc pentru urari :salut:

Iata si alte poze :icon_thumright:

post-19163-1196895217_thumb.jpg

post-19163-1196895232_thumb.jpg

post-19163-1196895396_thumb.jpg

post-19163-1196895412_thumb.jpg

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu

Frumoasa foc masina :Driver: si mai ales rosie-se preteaza bine la o doamna

Multi km fara probleme :D

Link către comentariu

Excelenta alegere ai facut.

Bine ai venit printre noi.

Modificat de Testosul
Link către comentariu

masinuta mea mai are o surioara, dar diesel. bravo! sa te tina pana cand nu o sa o mai suporti . lol. sa ai noroc de ea!

Link către comentariu

foarte tare masinuta sa te plimbe pe unde vrei tu fara probleme .......

iar culoarea este perfecta ....

ai un motor foarte bine echilibrat si economic pentru performantele pe care le are .....

sa o stapanesti sanatoasa!!

Modificat de johnbenz78
Link către comentariu

O masina frumoasa pentru o domnisaora frumoasa... acum ca te-ai rosit umpic te potrivesti mai bine cu masina :offtopic:

Link către comentariu
  • 9 months later...

Update cu incaltarile noi :P

masimrg6.jpg

masimrg6.7bf88ee066.jpg

08092008032mtk6.jpg

08092008032mtk6.660ee55518.jpg

Jantele au necesitat niste valve speciale (de care evident nu mi s-a spus cand le-am comandat), motiv pentru care a trebuit sa pierd o saptamana fara jante pe masina:

05032008010gc2.jpg

05032008010gc2.461d51a21e.jpg

Si stikeru: :scratch:

08092008039at4.jpg

08092008039at4.d20b847b11.jpg

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu

am avut placerea sa ma urc in masina si pot spune ca e superba si ca ti se potriveste.

modelul de jante mereu m-a innebunit.as cumpara si eu dar nu stiu cat de bine o sa arate un leon cu jante de gti

km cat mai multi :Driver:

Link către comentariu
Inca un tornado-red... :)

Sa o stapanesti sanatos!

dudu e vorba de o "ea" :banghead:

wvwzzz E totusi de admirat o domnisoara pe care o intereseaza aspectul exterior al masinii pe care o conduce. De obicei pentru voi masina este doar o chestie ce te duce de la A la B si cam atat...

Felicitari arata foarte bine !!!!!!

Link către comentariu

masina superba..motor si echipare de invidiat..vad ca ai apetit pentru schimbari..ca doar i-ai luat jante..singurul lucru..cred ca merita o fusta spate gti plus niste tipsuri..numai bine :)

Link către comentariu

ioana, la urmatoarea intalnire ii tragem golfuletului niste poze(mai ales cu noul sticker,rosu)

vorbim cu bridefo.

btw de noul cip nu povestesti nimic?impresii despre el...cum trage acum?

Link către comentariu

Multumesc tuturor pentru aprecieri :D Intr-adevar pentru mine conteaza foarte mult detaliile la masina si nu am putut-o considera niciodata doar un mijloc de transport, a fost mai mult decat o pasiune inca de cand eram mica.

Sa o iau cu inceputul: cand am luat masina primul lucru pe care l-am facut la ea a fost sa schimb Hankookurile, nu spun ca nu erau cauciucuri bune (pentru ca sunt), dar am o oarecare pasiune si pentru cauciucuri si profile de cauciucuri :) I-am luat Good Year Ultra Grip GW3 pentru ca am luat-o la sfarsitul lui noiembrie, 2007. Evident, cand a venit caldura a cerut cauciuri mai interesante si normal si jante noi. Initial am vrut jante negre, cele de GTI Edition 30 nu veneau decat pe 18" si am zis ca nu are rost sa fac un compromis sa pun o dimensiune care nu este trecuta in talon. Au mai fost si alte variante pe care le-am luat in considerare, in principiu OZ avea niste jante negre care credeam ca i s-ar potrivi. Dar dupa ce le-am vazut si am vazut si una din jantele de pe masina la PBN mi-am dat seama ca sunt mult mai frumoase decat ce vazusem (e o parere subiectiva, bineinteles).

Cauciucurile pentru jantele astea au fost o alta problema la care m-am gandit vreo luna cel putin, initial am vrut Good Year Eagle F1, sau Toyo Proxes T1R (pentru ca T1S, care aratau putin mai interesant nu se mai fabricau), Dunlop SP Sport 9000 si SP Sport MAXX. Dupa ce am analizat mai multe siteuri care testeaza cauciucuri m-am decis sa iau SP Sport 9000 si pot sa spun ca a fost o alegere excelenta. Dupa asta m-am mai linistit cu modificarile pentru ca eram multumita de masina, a urmat un stiker alb pe care de curand l-am upgradat la unu rosu (putin mai mare) care se potriveste foarte bine pe masina, o sa atasez si o poza.

Odata cu stikerul s-au mai inmultit calutii, teoretic pe undeva la 174, nu pot sa spun sigur, ce am vazut cu ochii mei a fost aseara in Vag Com 406Nm si astazi 402Nm (nu prea am avut loc sa o testez cum trebuie ca aseara). Din pacate am uitat sa fac un prtscr si la poza din Vag Scope in care arata cuplul (apropo, la Vag Scope scrie ca poate masura maxim 400Nm, ...). Legat de treaba asta pot sa spun ca masina s-a schimbat intr-un sens bun, desi ma asteptam sa piarda foarte usor aderenta (ceea ce se intampla si inainte) acum chiar mi se pare ca o pierde mai greu. Am fost in seara asta si m-am distrat cu ea pe serpentinele dinspre Sinaia, pe la Comarnic - Posada :D , merge extraordinar si sta lipita de sosea ! Ce nu mi-a prea placut este ca am observat ca a cam fumegat (ceea ce pana acum nu mi s-a intamplat niciodata). Sincer am observat asta dupa ce am mers cam mult cu ea prin Bucuresti, s-ar putea asta sa fie problema. Astazi dupa drumul la multe, fiind intuneric nu am putut verifica daca mai fumega. Legat de consum... nu cred ca este inca momentul sa fac afirmatii pentru ca de cand a crescut puterea in mod evident nu m-am putut abtine sa nu merg cu ea mai... agresiv: Ploiesti - Poiana Tapului - Ploiesti mi-a consumat 6.7 l/100, ceea ce mi se pare sa zicem cel putin cu 0.5% mai mult decat imi consuma in mod normal, cam in acelasi stil; dar acest aspect il voi mai observa in timp.

Legat de bara de bara de GTI, ma hotarasem sa ii pun o bara, asemanatoare cu cea de GTI, de GT de 1.4 de 170 de cai, acelasi profil cu cea de GTI, doar ca partea inferioara intreaga si nevopsita. Daca nu stiti despre ce vorbesc o sa caut o poza. Cert este ca am avut ocazia sa schimb bara, dar mi s-a spus ca nu s-ar potrivi alta, ca depinde, prostii... dintr-un motiv sau altul cel de la tinichigerie nu a vrut sa ma ajute, eu ma grabeam sa o schimb si mi-a pus-o tot pe asta normala. Daca ar mai fi sa fac ceva la ea (depinde cat o voi mai tine) mi-ar placea un volan de GTI/R32. Cel putin asta am in cap acuma, idei imi vin de obicei multe, dar trebuie sa le iau pe rand in functie de ce consider eu mai interesant/important :)

Sper ca v-am raspuns la intrebari:)

Nu in ultimul rand as vrea sa ii multumesc Dnului Voinea :)

P.S: Merci Tibi, de cand o am tot vreau sa ii fac niste poze calumea, am unele destul de bunicele (pentru ca imi place foarte mult sa fac si poze, mai ales la masina :D), dar din pacate cred ca duminica nu ne va permite vremea...

post-19163-1221250369_thumb.jpg

Link către comentariu

Frumoasa masina cu jantele Detroit, si eu tot pe ele as vrea sa le cumpar, intr-o combinatie cu spoiler spate TSI170 sau GTi + praguri GTi pentru ca tin sa le am in acelasi ton de culoare cu fusta fata.

Ne poti spune cat te-au costat jantele ?

Link către comentariu
  • cristi511 locked, unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!