Jump to content

Montare Comenzi Pe Volan Si Carkit Bluetooth


28victor
 Share

Postare recomandată

14 hours ago, raduugl said:

procedura basic de la g85 si ce de limita trebuie facuta una dupa alta obligatoriu?

Si nu a facut Beep de confirmare> o sa mai incerc.

doar limita de forta o mai faci - daca g85 s-a calibrat.

12 hours ago, raduugl said:

si inca ceva  nu imi merge din butonul de meniu....deloc...merge numai din maneta ...sa nu fie codarea facuta corect acum am 0001112

codarea este ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre procedura de limita de forta si cea de G85trebuie deplasata masina vreo 20-30 metri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/25/2017 at 0:03 PM, raduugl said:
22 hours ago, Al Bundy said:

Intre procedura de limita de forta si cea de G85trebuie deplasata masina vreo 20-30 metri.

curios, in garaj desi am facut procedura  de cateva ori nu a vrut nici in ruptul capului, am scos-o afara si din prima gata ...stanga ...beep....dreapta ...beep si ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procedura se face in mers...cativa metri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 minutes ago, spido said:

Procedura se face in mers...cativa metri.

Am rezolvat. Mai am o problema cu butonul de meniu ...nu imi merge ....verific azi schema electrica din Elsa sa vad ce nu am pus ok la loc, am fost nevoit sa modific cablul de airbag pentru ca l-am primit cu doua ignitiere si al meu este numai cu unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce codare trebuie sa fac corect ca sa imi mearga butonul de pe volan daca am si maneta stergator cu bc. Acum  imi merg comenzile si de pe maneta si de pe volan, dar nu am acces la meniu de pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, raduugl said:

Am rezolvat. Mai am o problema cu butonul de meniu ...nu imi merge ....verific azi schema electrica din Elsa sa vad ce nu am pus ok la loc, am fost nevoit sa modific cablul de airbag pentru ca l-am primit cu doua ignitiere si al meu este numai cu unul.

nu este din cablaj, te uiti degeaba in Elsa.

ce fel de ceasuri ai  ? posteaza codul acestora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 17: Instruments (J285)       Labels: 3C8-920-xxx-17.clb
   Part No SW: 3C0 920 871 T    HW: 3C0 920 871 T
   Component: KOMBI         H05 0110  
   Serial number: 00000000000000
   Coding: 061F00
   Shop #: WSC 05314 115 12345
   ASAM Dataset: EV_Kombi_UDS_VDD_RM09 A04040
   ROD: EV_Kombi_UDS_VDD_RM09_SK35.rod
   VCID: 357937D7C5418F2AFC769F9-8060

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa zic ...se poate sa fie butonul defect...fizic...am incercat si codare fara bc ca sa nu am comanda din manete si tot asa ...

Modificat de raduugl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil..am mai gasit.Incearca sa le desfaci si sa le cureti..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc acest lucru, sa le curat, sterse cu un pic de alcohool

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge ...butonul ...am incercat diverse metode ...nu am cum sa il verific prin VCDS ???- sa il testez ...sa vad daca este functional ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e de la buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua, detin un Vw. Passat b6 2.0tdi 170cp (PD = bmr) cod sasiu WVWZZZ3CZ7E069925 (highline) i.c. maxidot, pilot automat si rns 300. Inca de cand am cumparat masina intampin probleme cu afisajul pe maxi dot in sensul ca acesta o ia razna la propriu... ori devine tot rosu, ori se inverseaza scrisul cu rosu, ori este afisat ca in oglinda, palpaie, apare complet distorsionat, in valuri...nu am gasit raspuns, nu apare eroare pe tester iar problemele apar fara un tipar....merge ok si 1 luna dupa care reapar problemele, uneori zilnic.

Sunt foarte multumit de masina asa ca m-am hotarat sa rezolv (sper) problema printr-un retrofit. Va rog sa ma ajutati cu o lista de piese necesare in vederea schimbarii urmatoarelor:

1.Volan (preferabil model mai nou cu comenzi)

2.Ceasuri bord (cele cu afisaj negru) - din cate am vazut la passat b7 nu mai sunt acele sertare pe mijloc la care nu as vrea sa renunt, se gaseste plastic (trim) pentru ceasurile de b7(sau cc) care sa se potriveasca cu sertarele?

3.As dori sa trec la o alta unitate media, oscilez intre rns510, rcd330g plus sau altceva(china) pe android - astept propuneri  (m-ar incanta si posibilitatea de a monta camera mers inapoi)

4.Panou climatronic 

Montajul va fi executat de colegul nostru, @EEXCALADE

Multumesc anticipat!

100350664_4_1000x700_vw-passat-20-tdi-170cp-auto-moto-si-ambarcatiuni_rev001.jpg.c3ff895a83f3245f23034bb25a4883fe.jpg

Modificat de Mustang1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. volan - ai nevoie de volan, airbag,cablaj si calculator de coloana

2. la ceasuri - se poate schimba display-ul cu altul nou, original, garantie - si ai rezolvat problema - sau.... daca vrei sa treci la cele de B7 - ceasurile, mufa adaptoare, trim ceasuri, plus can gateway mai nou.

3. alta unitate media plus can gateway mai nou.... aceelasi de la punctul doi

4. alta unitate clima plus trimul aferent si modificare cablaje la mufele acesteia - can-ul mai nou, deja l-am invocat de doua ori.

Nu recomand chinezariile/android/etc

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns, m-ar ajuta daca mi-ai oferi si niște detalii, gen coduri pentru piesele necesare, am citit un pic in paginile precedente dar am reușit doar sa ma zapacesc de tot... imi puteți estima si ce prețuri ar fi de bun simț pentru piesele necesare? Am gasit volan gti cu tot airbag nou la 1100lei in timp ce in dezmembrari mi-au cerut 200euro doar pt airbag volan normal de b7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. ma indoiesc sa fie volan de GTI, cu airbag si cablaj la 1100 lei.... daca exista asa ceva, vreau si eu 10 buc. Un astfel de volan este dublu la pret.

2. Nu consideri ca e normal sa vorbesti cu Catalin - Excalade - sa iti vada masina, sa iti faca lista piese, etc ? Eu asa fac pentru clientii mei, ca sa nu am suprize neplacute, cand e vorba de compatibilitate componente - deci, sfatul meu, vb direct cu el.

Daca pentru ce ai facut tu lista mai sus, ai alocat o suma in jurul la 1000 euro, esti pe acolo.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este volan de GTI acela - este volan normal, cu comenzi, de Golf 7. Din pacate, cel care a postat anuntul, a scris aiurea acest lucru - intentionat, banuiesc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna ziua, detin un Passat B6 din 2008, 1.9 TDI cu seria wvwzzz3cz9e067881, si m-am hotarat sa schimb volanul simplu cu 4 spite din dotarea de baza cu unul multifunctional dar tot cu 4 spite . Am gasit unul de vanzare pe ebay si l-am cumparat. Din pacate, mai departe nu am reusit sa merg, deoarece nu reusesc sa aflu ce componente ar mai trebui schimbate, si care sunt codurile corecte pentru ele, ca sa le pot achizitiona. Am atasat si 2 poze cu unitatea de airbag. Va multumesc anticipat pentru ajutor.

DSC_0619.JPG

DSC_0620.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu alea sunt codurile care trebuie

trebuie codul calculatorului de coloana si atat. Volanul are un modul in el, fara el nu vor merge comezile. cam atat trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa stiu si eu o treaba, volanul meu (12 butoane), nu are padele si ma gandeam sa le caut sa le pun separat. Merg automat puse sau trebuie sa am ceva in vedere inainte sa le cumpar? Masina e automata bineinteles :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nelu-ai nevoie de inlocuirea calculatorului de coloana+cablajul din volan(daca nu a venit cu tot cu volan)

Ptr calc coloana cauta un 3c0953549B/E/K/M/AC/AE...

@dr dumi-daca  reusesti sa montezi padelele...nu mai trebuie decat sa codezi pe adresa 16 padelele.Vor functiona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, dr_dumi said:

As vrea sa stiu si eu o treaba, volanul meu (12 butoane), nu are padele si ma gandeam sa le caut sa le pun separat. Merg automat puse sau trebuie sa am ceva in vedere inainte sa le cumpar? Masina e automata bineinteles :D 

nu merg puse padelele pe volanul care nu are asa ceva de fabrica - trebuie volan cu padele.

Schimbi volanul, codezi calculatorul de coloana si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!