Jump to content

Cutie De Viteze Automata - Probleme & Intretinere (Touareg 7L)


Bobbym
 Share

Postare recomandată

;) inca nu.pai am spus probleme care le am si a ramas masina la ei sa o verifice.au mai gasit ca e un update de soft la motor si cutie care trebuie facut neaparat (recomandat de fabrica, gratis parca) si ca s-ar putea sa rezolve din probleme.aveam cutia putin umeda de ulei si mi-au zis ca nu e de la cutie si ca ar veni de undeva de la motor uleiul si cam atat...astept maine sa vedem ce si cum.cat despre smucit mi-au zis ca sa schimb uleiul sau sa schimb grupul de valve care e vreo 60 de milioane dar sa vedem daca se rezolva ceva cu updateul de soft.pe mine nu ma deranjeaza asa mult smucitul cat ma deranjeaza zgomotul care am zis ca il face la anumite turatii adica sper sa nu fie ceva in interiorul cutiei si sa nu stie nimeni nimik...ei au zis ca s-ar putea sa fie si lipsa de ulei...maine sper sa stiu tot...revin maine cu un update...

PS: daca ar fi avut cineva pe aici un touareg cu aceasi motorizare si cutie poate puteam sa ne intalnim sa vad si eu daca se comporta ca a mea...ca poate multe lucruri sunt normale si sunt doar la mine in cap :))...eu vin de pe diesel pe benzina si poate smucitul ala e normal, poate nu sunt eu obisnuit cu benzina...habar nu am...in rest masina se comporta super bine si mi-ar parea rau daca ar avea ceva grav si sa o dau...

Modificat de Wayne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la ei la Porsche poate au vre-un Touareg prin curte pe benzina ca sa poti face o comparatie.

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina nu e inca gata (de parca ar face cine stie ce reparatii la ea)...ia facut update la soft si mai ramane de verificat ce le-am zis eu pe acolo.ca maine la 1 sa ma duc sa o iau, ca a mers un mecanic cu ea si ca nu smuceste, ca merge bine (ma bucur).maine ma duc sa merg cu un mecanic sa-i explic despre ce e vorba...huruitul ala se aude doar cu muzica pe mute si doar la anumite turatii.de asta fug de PB...stai nu stiu cat timp numai ca sa ti-o verifice...la mecanicul care merg regulat in cateva minute o verifica, pune calculatorul pe ea se uita pe sub ea si gata...pacat ca el nu prea se pricepe la cutii.aaa...si scuza a fost ca nu au avut mecanici, ca s-a rugat de nu stiu ce mecanic sa o verifice...wtf?...asa se lucreaza la noi?si ar trebuii sa fie problema mea ca ei nu au mecanici?pe hartia care o am de la ei scria ca trebuia sa o ridic astazi...ma enervez degeaba.uleiul care era pe sub ea am inteles ca e de la nu stiu ce furtun.nu ma deranjeaza ca dureaza atata da macar sper sa rezolve problemele...adica la ce am zis eu ca era de verificat se verifica intr-o ora maxim...da ma rog...asta e.maine cand ma duc o sa le cer sa fac un test drive daca au un touareg pe acolo.eu sper sa merite asteptarea...ramane de vazut.

PS: in linkul de la semnatura am adugat si niste poze cu fostul Audi...

Modificat de Wayne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai uitat citi km avea cind ai lasat masina la ei?

Au obisnuinta sa mearga cu ele chiar si cind nu e cazul.

Sau mai rau am intilnit la alte marci premium cind nu gaseau problema, mi se spunea in fata..."o sa ne vina zilele astea un model la fel si luam piesa dupa el sa o incercam la masina dvs. sa vedem daca de acolo este problema..."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu m-am uitat la km...am in cap cam cati erau...ba chiar asa de jegosi sunt?si pe unde dracu sa mearga cu ea fara acte fara nimik...poate o vad in oras ca intru cu totu in showroomul ala.si asta cu luatul pieselor de la o masina sa le incerce la alta masina...chiar atat de prosti sunt mecanici aia incat sa o ia pe dibuite sa nu vada care e problema...adica acum au tot felul de aparate de diagnosticare...ma rog...vad maine.oricum merci ca acum imi spuneti si mie...

Modificat de Wayne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis si eu, acum nu inseamna ca e regula, ia-o usor :lol: ...dar am avut experiente in sensul asta.

Ultima oara aveam o problema la baterie doar(sa o verifice si eventual sa o schimbe) si a zis ca trebuie sa iasa in teste cu ea:)....pai de ce?Mi s-a invocat o problema mai veche si le-am zis ca azi ne ocupam doar de bateria asa cum le-am cerut de la inceput si sa bage masina in service.Probabil nu toata ziua au ocazia sa vada cum trag cei 280 de cai la un Touareg si nu strica o tura.

Marca premium de care vorbeam era Volvo.

La Porsche nu am avut evenimente neplacute dar masina are doar 25.000km si am un an vechime.

Din cite stiu se lasa talonul la service...nu?

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu...nu le-am lasat nimik.le dau eu sa faca o tura cu ea daca rezolva toate probleme :lol:.oricum maine ma duc si o iau indiferent daca e gata sau nu...ca nu las masina 2 zile la ei doar ca sa o verifice.plus ca sunt programat la un alt service (Midocar, acolo cunosc pe cineva) pentru o a doua parere ca sa dorm linistit.am zis sa incerc si Porsche sa vedem ce si cum...daca nu era vorba de cutie nu ma duceam la niciunu din ele...

Modificat de Wayne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-a taxat la manopera cit a stat masina in service...cite ore ti-a pus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost astazi si am luat-o.

1.problema de la cutie cu zgomotul la anumite turatii s-a rezolvat...era nu stiu ce aparatoare pe la cutie desfacuta si vibra...

2.fluieratul care se aude de la 60Km/h nu s-a rezolvat pentru ca nu isi dau seama de unde vine, ca nu s-au mai intalnit cu asa ceva si nici nu stiu daca e normal pentru ca nu prea au mers cu motorul asta de 3.6FSI...sa-l umaresc in timp si daca se amplifica sa revin...

3.smucitul de la cutie nu exista (doar in capu meu :wub: )...au verificat cutia, uleiul de la cutie si totul e OK....

4.uleiul care era la cutie venea de la motor, de la pompa de benzina parca si au zis ca e o granitura...ca au strans suruburile ca nu stiu ce au facut pe acolo si daca o sa mai picure sa schimb garnitura respectiva...

5.am mai scris eu intr-un topic ca boxele pe spate se aud mai incet si cam prost (parerea mea)...ei au zis ca asa se aude la toate touaregurile si chiar au fost la unu din showroom si se aude la fel ca la mine...

6.au verificat uleiul pe la diferential...peste tot pe unde este ulei si trebuie verificat (mi-au zis da nu mai imi vine acum in cap)....s-a verificat nivelul...totul e OK.

7.update la softul de la motor si cutie

cam atat...totul a costat 5.5 miloane...cam mult pentru o verificare si ma rog micile reparatii pe care le-au facut ei...sau?in rest hai sa zic ca a fost OK...am fost cu mecanicul si la o mica plimbare sa vedem daca vorbim despre acelasi fluierat/zgomote...hai sa zic ca nu a fost chiar asa rau...pretul cred ca e cam mare doar pentru o verificare...oricum, totul e OK eu sunt fericit si asta e :))...

PS:de cand cu updateul de soft la cutie parca reactioneaza altfel...in mod placut...

Modificat de Wayne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine macar ca ai rezolvat..sincer eu cred ca ai scapat foarte ieftin stai sa vezi cand o sa te duci la revizii atunci o sa ai de platit :D mai ales daca mergi la noi in bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e bine la cit a stat masina in service si cite au verificat.Sa nu recidiveze insa aceste probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca recidiveaza nu mi se par asa grave problemele....adica o garnitura si o aparatoare pe la cutie daca ar recidiva nu cred ca mi-ar exploda masina :)...eu ma gandeam sa nu aiba probleme pe la cutie.am uitat sa zic ca au verificat si cardanul...defapt le-am zis sa verifice tot pe sub ea si au zis ca e super ok...aaa....si masina chiar are 22.000Km adica 17.000Km cand am luat-o erau reali....deci teapa nu mi-am luat :).sunt multimuit de rezultat si de cand au reparat aparatoarea aia la cutie doamne cate zgomote mi-au disparut...si motorul se aude mai incet :)...aia chiar facea un zgomot puternic da eu nu mi-am dat seama am zis ca asa se aude motorul.si pe tester au fost numai "0 faults" pe la tot ce au verificat :D.dorm linistit acum :banghead:)...

Modificat de Wayne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in USA...aici cica nu se aplica cu toate ca nu inteleg de ce...garantia stiam eu ca e internationala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a rezolvat si la mine faza cu "selectarea tututor treptelor" (programul de avarie) - o lipitura dusa la circuitul integrat de la cutie .. au schimbat placa cu totul. a costat 400 ron cu totul

zgomotul asemanator celui descris de Wayne a ramas .. nu stam sa mai pierdem timpul pe la PB ca n-are rost .. masina e pe firma .. si nu o conduc eu .. deci mie chiar nu-mi pasa ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor garantie sa fie internationala dar totusi restrictionata de la un continent la altul?

Eu am cumparat masina din Germania la 11.000km si am si acum garantie aici, m-am si folosit de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pai cam asta a fost raspunsul ca difera de la continent la continent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin...astazi am parcurs un drum de 100km in afara bucurestiului si am observat ca treapta 6 se aude mai gros fata de celalate trepte (ca sunet facut de cutie/motor), mai ales la turatii joase (pana in 2000RPM).asa se aude si la voi (cei care aveti motoare asemanatoare)?!plus ca am descoperit sub ea un surub lung, negru si cu o saiba pe el...nu imi dau seama daca e de la masina sau era acolo de la altceva cu toate ca masina a fost parcata in curte unde nu a fost alta masina si era si zapada sub ea.o sa ma duc iar la service sa-i intreb daca e de la ea...poate nu au prins ceva bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu povestiri din experientele mele cu Porsche Vest 1.Ieri i-am vizitat sa vad ce e cu surubul respectiv si daca tot eram acolo le-am zis sa-mi faca geometria pentru ca imi manca toata caucicurile pe exteriror (da le manca bine).La inceput mi-a zis ca ma costa 2-3 milioane geometria si in final m-a costat 4 si ceva ca asa e la touareg se duce dracu geometria si sunt multe de reglat (vrajeala mi s-a parut mie).Surubul respectiv nu era de la masina dar au gasit 5-6 suruburi lipsa pe sub ea (data trecuta nu le gasisera, ciudat), le-au pus, si-au mai aruncat un ochi pe sub ea si toate astea au mai costat 3 milioane.Zgomotul care se aude in treapta 6 au zis ca asa e normal sa se auda ca intra masina in rezonanta de la drum nu stiu cum, ca e mare, ca bla bla...nu prea imi vine sa cred da' ma rog.Nu astea ar fi problemele.Inainte sa o duc daca mergeam pe un drum drept si dateam drumu la volan nu tragea un mm stanga/dreapta...acum daca dau drumu la volan trage dreapta, nu mult dar trage...si parca ar mai fi ceva da' nu am avut timp sa merg mai mult cu ea sa vad ce si cum...cam atat.Am uitat sa precizez ca a fost ultima mea experienta cu Porsche care nici pe departe nu se compara cu un service audi/vw de afara.Aaa...mai e ceva...in timp ce asteptam ca agentul respectiv sa-mi faca actele...el vorbea la telefon cu unu despre nu stiu ce combinatie (chiar cuvantul il folosea) cu o baterie bla bla...asta asa ca idee...sa stiti pe viitor.

PS: cred ca revin la a6...de data asta cu suspensie pneumatica...motivul ar fi altu, nu ca nu as fi multumit de touareg sau de service...

Modificat de Wayne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si probabil manuala!?

Eu ultima geometrie am facut-o acum 1,3ani(15.000km) cind am pus rotile de iarna desi era indicat si cind le-am pus pe cele de '20 vara, dar masina merge perfect.

E posibil sa traga de la drum, la intoarcere fiind alt drum.

Urita treaba cu suruburile lipsa.

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cutie automata...nu stiu sigur daca A6, vreau ceva nou si cu garantie :D (sedan, 4X4, motor pana in 3.2 indiferent de carburant).oricum, pana in vara maxim il mai tin.nu e de la drum...am mai auzit ca asa trebuie sa traga putin dreapta da mie nu prea imi vine sa cred.mi-a placut mult a6 ca masina si interiorul care pentru mine conteaza cel mai mult...am destul timp de gandire :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai mers cu ea astazi si tot asa in treapta 6 am aceleasi trepidatii.cand am ajuns acasa m-am gandit sa o trec pe N si sa o accelerez putin sa vad daca se simt vibratiile respective.am ramas masca...vibratiile alea despre care "mecanici" de la Porsche mi-au zis ca se aud din cauza drumului si ca e masina grea/mare se aud si cand e masina pe loc si pe liber.se simt in volan, pedale, in scaun...se simt in toata masina...incep de la 1400RPM si o tin pana la 1600RPM.oare sa fie si de la benzina?eu bag 95 de la OMV sau Petrom ca asa am bagat la toate masinile care le-am avut, cat a recomandat producatorul.Sa incerc 99 de la petrom sau OMV Carrrera 100?afecteaza in vreun fel motorul?nu mai pot cu vibratiile astea...saptamana viitoare merg la alt mecanic.

Modificat de Wayne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot cautat pe forum informatii despre benzina si de astazi o sa incep sa bag petrom 99+ sau Carrera 100...sau 95 din alta parte.eu bagam Petrom 95 sau OMV 95 (ca 95 scria pe capacul de la rezervor) care am inteles ca e cea mai proasta :icon_cool:.revin dupa 2-3 rezervoare consumate..

Ps: tocmai ce am discutat cu mecanicul la telefon si raspunsul a fost sa bag linistit peste 95 ca oricum aia de 95 de la noi nu are valoarea 95...

Modificat de Wayne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revin..am fost am verificat-o la sange nu are nici pe dracu...am schimbat bujiile si au mai disparut din vibratii mai ramane sa vad cu ce benzina se intelege mai bine ca momentam am o amestecatura de petrom 99+ si OMV 100 :lol:...

VVV tu te ocupi cu vanzari masini?ca am vazut ca ai cateva anunturi...

Modificat de Wayne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!