Jump to content

Probleme Brotacel


aegyssus
 Share

Postare recomandată

Eu am cautat pe la mine prin zona si nu gasesc. 4*100 nu gasesc nici sa stau in cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • aegyssus

    38

  • victori

    8

  • jan

    7

  • chirostar

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 6 months later...
...... fisa de la cil. 1 se-nfige in capac aproximativ la ora 2 ....... semnul de pe fulie e la imbinarea semicarterelor .....

Buna

referitor la pozitionarea fisei aferente cilindru unu

la mine semn fulie la imbinare carter, pozitie lulea ora 4 (16)

acolo e "infipta" si fisa de la 1.

testul cu becul zice ca ar fi ok

dar apar detonari mari la "revenirea" din turatie mare

ca sa mut din avans pe ora 2, nu ma lasa pompa de benzina..

o fi "introdus" gresit delcoul in locas?

help pls

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu domne, sta bine. La mine luleaua ptr. cil 1 sta pe undeva pe la ora 18 :beerchug:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Theo, pune si tu o poza ...

Oricum, ca idee, capsula vacuumatica (daca exista) trebuie sa fie inspre tine, usor in stinga, cum privesti inspre motor. Probleme ai avea daca cumva axul delcoului a fost desfacut si curatat si cine i-a pus pinionul excentric din capat sa-l fi pus invers ... adica luleaua sa cada inspre ora 7-8 (cum privesti din avion, delcoul). Oricum, dupa ce reperezi pozitia aprinderii la cilindrul 1, trebuie sa ai grija si la celelalte fise ... sa fie in ordine (cum merg acele de ceasornic, privit de sus) 1-4-3-2 ... orice alta ordine poate cauza detonatii pe un anumit cilindru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capsula vacuumatica ...exista... trebuie sa fie inspre tine, usor in stinga, .....

celelalte fise ... in ordine ... 1-4-3-2 ... .

cu comlectarea e ca fff putin in stinga cam la un 15-20 grade fata de axul perpendicular

:icon_cool:

poza dupa masa cind ajung la brotacel

mersi de re

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e normala pozitia.

Oricum, ca sa vezi daca n-a schimbat cineva axul delcoului, vezi si tu daca ambele supape sint inchise, pe cilindrul 1 atunci cind ai aliniata pipa delcoului cu semnul de pe buza paharului delcoului ... ca sa vezi asta, desfaci capacul la tacheti pe partea dreapta si te uiti la cele mai din dreapta supape, daca ciocanelele calca pe tija supapelor - daca vezi chiar si un mic joc (ar trebui sa fie ceva de genul 0.1- 0.2 mm masurat cu lera) in capul supapelor, atunci aia e, insemna ca aia e pozitia (asta cu presupunerea ca jocul supapelor e cit de cat reglat).

Asigura-te ca si celelalte fise sint in ordine ...

Mai vezi si daca iti merg bujiile ... daca nu merge cel putin una din bujii si toba e incinsa apar detonatiii in toba de la vaporii de benzina evacuati.

Daca zici si ca-ti apar detonatii la decelerare ... mai vezi si capsula vacuumatica daca iti functioneaza ... poate ca delcoul lucreaza aiurea ...

PS ...

Verifica si distanta la platini sa fie de 0.4 mm ...

In mod normal daca verifici cu atentie toate aceste posibile cauze, nu are ce altceva sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aceeasi problema am avut si eu(cand mergea broasca). Am apelat la un mare "mecanic" si mi-a facut varza acolo.

Dupa cateva zile de studiat pe net si stat cu laptopul in masina am constatat ca delcoul era intors 180 grade.

Problema a fost rezolvata simplu. Am desfacut delcoul si am rotit motorul cu cheia fixa pana a ajuns la pozitia corespunzatoare.

Momentan masina asteapta o inima noua(second hand). Marea problema este criza financiara. :wub: :rolleyes: :D

Modificat de aegyssus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!