Jump to content

Schimbat curea distributie...rezultat zgomot nou...


Mircea_P
 Share

Postare recomandată

cureaua de la Dayco avea pe partea dintata strat alb ? asa a avut si a mea si la inceput a facut un zgomot similar frecarii, pana s-a rodat putin.... mecanicul a spus ca toate curelele de la Dayco cu strat alb pe interior fac asa , e dur acel strat... nu stiu daca este adevarat sau nu, dar zgomotul a disparut rapid

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am fost atent la aspectul asta. am mai observat ceva: "frecarea" apare dupa ce rulez ceva km cu masina. cand motorul este rece nu apare acest zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus kit conti, ce avea role ina si litens, schimbat si tot ce tine de accesorii si am acest zhomot. Itinzatoru hidraulic a fost pus la 4-5mm .

Concluzia:calitatea a scazut ca o consecinta a societatii de consum. Nu cred ca va ceda ...dar ma roade

P.s cand sch distributie schimbati si curea accesorii. Daca se rupe si se infasoare pe vilbrochen sunt sanse sa faca pagube

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred totusi ca se face franjuri inainte de a se rupe si tot vezi cu mult inainte de a se inatmpla. Ele tin foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu acelasi zgomot ca n postul lui rabbit de mai sus in urma schimbului curelei cu contitech 1044 si n am schimbat nici o rola deoarece aveam doar 60km dar 5 ani , acum dupa 7000km tot asa se aude Atunci am regretat ca nam pus role noi ... acum nu stiu ce sa mai cred?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-ai facut de lucru,nu trb.sa schimbi deloc cureaua pana nu facea rulajul normal de km.zgomotul nu este de la role ele tin mult mai mult,cureaua este cum este dar ca aia originala nu mai gasesti.Te-a suparat cu ceva cureaua originala de ai schimbat-o la 60k.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avea acel scartait la rece cateodata in rest RECOMANDARILE... ce sa fac ,am pus botul oricum cureaua cred ca e destul de buna si oricum la cati km fac eu tot trebuia sa o schimb la un moment dat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

emilvef, eu sunt de parere ca nu ai facut rau ca ai schimbat cureaua, fiind depasita ca varsta, nu ca nr de km.

Intr-adevar, rolele si pompa mai mergeau.

Si eu am pus conti, dar care avea role ina(DE) si intinzator litens(canada) si pompa de apa hepu(DE). In afara de sunetul diferit al motorului odata cu turatia nu am observat nimic in ceea ce priveste sunetul, se aude cand o turez pe loc sau in mers, are alt "vajait", sunetul acela ca si cum calca dintii curelei pe fulii. Asa se aude de 35k km, o fi de la curea, pompa de apa...nu stiu. Cureaua arata bine, calca bine...o fi bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si zgomotul tau seamana cu cel din clipul lui rabbit? s au e alt zgomot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, e altul, e ca un vajait subtil, as spune diferit, nu neaparat ingrijorator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

 

Am schimbat si eu kit-ul de distributie si pompa de apa la Octavia mea (1.9 TDI BKC) in urma cu 5000 km si am acelasi zgomot ca in postul 46 al colegului @rabbit85. Am pus kit Contitech si pompa de apa Hepu si schimbul l-am facut la service-ul unui forumist din Cluj foarte laudat aici pe forum. Tot asa zgomotul se aude numai dupa ce se incalzeste motorul, dar parca nu se aude chiar asa de tare ca si in filmuletul postat de colegul @rabbit85.

 

Am facut si eu un filmulet cu zgomotul meu:

 

http://www.youtube.com/watch?v=AtC2HkJ6_4E

 

La inceput am crezut ca este normal zgomotul asta si nu ma gandeam ca provine de la distributie, dar m-am intalnit cu un alt coleg de forum din Cluj tot cu Octavia 2 1.9 TDI ce avea distributia originala si la el nu se aude acest zgomot.

 

Acum dupa ce am aflat ca zgomotul e de la distributie sunt destul de stresat de el.... E ceva in neregula cu distributia? Cureaua e prea stransa? Cei care ati mai avut acest zgomot ati reusit sa rezolvati problema?

 

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Salut.de 2 luni am si eu un zgomot urat rau la distributie.huruie neregulat si p rca se aude un tacanit discontinuu (asta dupa ce se incalzeste putin motorul) cu cat e mai incins cu atat se aude mai tare.Distributia a fost schimbata anul trecut parca dar ma ingrijoreaza zgomotul produs.as banui rola sau pompa de apa.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

mergi de urgenta in service ca nu e de joaca cu distributia sau daca te pricepi tu da jos capacul de plastic de la curea si vezi cu o lanterna ce se intampla in timp ce merge motorul. Atentie mare la rolele in mers, sa nu iti prinda ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Salut.am fost la un mecanic..mi.a zis ca e prea tensionata si din aceasta cauza huruie..eu tind sa nu il cred..rola intinzatoare poate sa iti dea un zgomot cen tacanit de tachet?ca parca din zona distributiei ar fi..multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si eu m-am pricopsit cu un zgomot ciudat la relanti si mai proieminent cand se incalzea motorul exact ca in postul 46.Se auzea mai tare in treapta 1, 2 cand acceleram undeva pana in 2000 de ture.Toate astea s-au intamplat dupa ca am schimbat distributia.Cei de la service mi-au zis ca e prea stransa cureaua si au incercat sa o mai slabeasca putin.Mi-a demontat capacul de la distributie (cel de sus) si cu o cheie a slabit rola intinzatoare dupa care a strans-o la loc.Au spus ca mai mult de atat nu au ce sa-i faca si sa stau linistit ca nu se poate intampla nimic si ca peste ceva timp sa va mai intinde cureaua si va disparea zgomotul definitiv.Dupa slabirea rolei intinzatoare si strangerea ei  zgomotul s-a mai atenuat, la relantii chiar nu se mai aude atat de proieminent, dat tot se aude un fasait de curea.

Modificat de silau_2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu ne poate spune nimeni cum putem scapa de acest zgomot al distributiei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Eu am scapat de zgomotul urat al distributiei schimband pompa de apa.Cea veche era Valeo iar cea pe care am luat-o acum e Hepu cu paleti din metal.Nu mai am niciun zgomot.Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pompa de apa este ruville si este schimbata odata cu distributia acum vreo 2 luni.Parerea mea este ca am cureaua prea stransa si astora de la service le este sila sa o mai slabeasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce curea ai pus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus curea conti, role si amortizor vibratii ina si pompa apa ruville.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am schimbat distributia , am schimbat si garniturile la pompa de injectie, acum am un consum marit, inca nu i s-a reglat debitul pompei. Oare asta sa fie cauza sau alta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ne poate spune si noua cineva cum putem scapa de acest zgomot dupa schimbarea distributiei ca imi huruie pe creieri?

:icon_rambo:

Modificat de silau_2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volumul muzicii mai ridicat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost la un alt service si baietii de acolo mi-au spus ca este cureaua prea tensionata din cauza ca amortizorul de vibratii nu a fost montat corect.Vineri ma voi duce la ei sa demonteze si sa vada unde e problema.Este posibil sa trebuiasca sa schimb si cureaua pentru ca pe interior parea tocita,ramane de vazut la demontare. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu mergi acolo unde ti-au montat cureaua in prima faza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!