Jump to content

Schimbat curea distributie...rezultat zgomot nou...


Mircea_P
 Share

Postare recomandată

Am atașat o poza cu ce se afla sub capota. Motivul invocat de mecanici pentru cei aproximativ 400 de lei este ca trebuie sa da dea tot la o parte din partea stanga, ca să poată sa de capacul jos si sa aibă acces la rola întinzătoare. Am încercat și eu sa scot capacul, dar nu îmi permit toate cablurile și tot ce se mai afla pe acolo fixat în șuruburi. Am reușit doar sa îl îndepărtez foarte puțin, atât cât sa vad cureaua. 

 

20190616_124701_HDR.jpg

20190622_105620.jpg

Modificat de Edv1n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Edv1n.

Ai rezolvat problema? 

Si eu dupa schimbarea distributiei  am aceiasi problema.

Role Ina

Curea  contitech

pompa de apa hepu

Eu am schimbat distributia de o saptamana sunt in Italia, saptamana viitoare vin  in Romania.

Mecanicul a intrat in concediu  asa ca maine o sa vad daca intinzatorul e la semn.

Nu cred ca in 100 de km cureaua sa se fi intins . 

Puteti sa-mi spuneti  daca intinzatorul e la semn  pot sa plec la un drum de 1600 km sa-u sa caut alt mecanic sa-mi inlocuiasca cureaua.

Masina face la fel ca in video postat de Edv1n.

Multumesc anticipat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am rezolvat nimic. Ce pot sa spun e ca am mers aproape 3500 de km de la schimbul distribuției și nu s-a întâmplat nimic nefericit. Zgomotul a rămas același. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12.thumb.jpg.99d64136fe1147c3e094800d4ddafccc.jpgEu am dat capacul  jos sa vad cum e intinzatorul.am vorbit la telefon cu mecanicul si mi-a spus ca asa pune mereu  intinzatorul.  foto 1.

Am fost la alt mecanic pe care la-m rugat sa-mi slabeasca un pic cureaua  -foto2.

Dar nici un rezultat tot are ale zgomot  in zona curelei ca la colegul 

 

 

 231.thumb.jpg.e41495e3a91afd1aaab24b31c4d21dc2.jpg

 

 

 

12.thumb.jpg.1dd15cceeb0e549faec2f353cff4e21f.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul era rece sau cald cand ai facut poza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul era rece numai ca  temperatura de afara era de 35 grade cu plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.

Acum 200 de km s-a înlocuit kitul de distribuție la al meu Golf 1.9 TDI BKC și a venit la pachet cu un zgomot ca un frecat din zona distribuției. Am dat capacul jos azi și am verificat vizual cureaua. Atașez poze și cu intinzatorul la rece. Cureaua pare montată cam spre motor, nu știu dacă contează neapărat asta.

20200728_170404.jpg

20200728_110325.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Daca ai pus curea Conti si pompa apa Hepu de acolo vine zgomotu. Cureaua si intinzatorul sunt ok. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, curea Conti și pompa de apă Hepu. Curea Conti a avut și înainte dar nu se auzea așa. Atașez un video scurt cu sunetul, dacă se distinge din el. Dacă aș ști că sunetul va dispărea sau că nu are ce daune să provoace, o să îl ignor. Totuși aș merge să îmi regleze intinzatorul la semn, poate e de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Da. O sa se diminueze in timp, peste 4-5mii km si cand se mai sterge si scrisu/vopseaua de pe curea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
iulian.radu91

Pana la urma acest zgomot produs de curelele Conti e de la vopseaua de deasupra sau e alta cauza? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cureaua distributie Gates suprafata este un negru lucios la inceput,cu timpul se matuieste dar nu face zgomote nici cand este noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Si eu am schimbat la un 1.9 BXE 105 cai Conti cu pompa apa Hepu dar cred ca intinzatoarele sunt INA. Se aude ceva ciudata ca ai cum la.o rotatie competa ar atinge, asa ca am desfacut si intinzatorul este prea strans.  Fost prezent cand a pus distributia si cand a invartit "la mana" de 3 ori motorul ai era la V si avum este peste. Este posibil sa se rupa distributia? Am de facut 200km pana la mecanic.

IMG_20201220_182313.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-l asa. Nu este nici problema. E ok 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
iulian.radu91

Salut, 

Am schimbat acum 10k km distribuția la Golf 6 1.6 tdi cu kit dayco + pompa apa hepu iar de putini km am un zgomot ca de ciripit doar la rece, tine cam 1 minut, apoi dispare. M-am uitat prin partea de sus a capacului de distribuție și cureaua pare ca sta spre motor și cel mai probabil atinge în lateral întinzătorul, de aici zgomotul. Sa înțeleg ca montajul nu a fost făcut corespunzător sau cureaua se mai lasă în timp? A mai pățit cineva asta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca atinge cureaua in lateral ...necesita inlocuire tot kit-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulian.radu91

De ce tot kit-ul? 

Ca idee, zgomotul e ca în clipul următor

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot kit-ul ,demontand,e posibil sa nu gasesti 100% problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulian.radu91

Din ce am mai cautat majoritatea zic ca intinzatorul e de vina si ca se rezolva ori prin aducerea lui la punct, ori schimbare. Am mai vazut cateva pagini in urma ca s-a mai plans cineva de intinzatorul Dayco.. O sa incerc sa rezolv cumva, service-ul la care am schimbat distributia mi-a cerut pret de manopera pentru verificare (dat capac de plastic jos) ca la schimbarea ei complet..

 

image.thumb.png.a3f88ece5427543f8898a5778677b3c5.png

Modificat de iulian.radu91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Demontezi cureua de transmisie si vezi daca zgomotul vine la distributie sau de la transmisie, inainte sa umblii la distributie, si dupa tragi o concluzie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulian.radu91

Zgomotul e sigur de la distributie (verificat deja cu spray de role pe partea de transmisie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!