Jump to content

Montare cotiera Golf IV


bladerunner
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru raspunsuri. Da, clapeta vine cu arc, dar daca gasesc un arc similar, oare va functiona?

Clapeta se gaseste la orice reprezentanta VW/AUDI?

Legat de tapitarea cotierei, cel de pe ebay spunea ca este necesar lipirea de capacul de plastic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti dai seama ca nu are nimic daca pui alt arc si se potriveste si ca dimensiuni si ca tarie sau daca tie iti convine.

Da, se gaseste la orice reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ce scor iti dau aia de la reprezentanta. Poate merita sa arunci un ochi si pe aici. Doar ca nu stiu cum e cu transportul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Stiti cumva daca suportul cotierei care se prinde pe podea se gaseste separat?

Al meu din pacate s-a rupt.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit cu cateva pagini in urma ca a luat cineva de la reprezentanta cu vreo 35ron...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

40 lei costa butonul de la clapeta.Problema nu este de la arc,ci de la urechile butonului care se labarteaza si nu mai intra in locasul lor.

Pt suportul cotierei,vezi ce piesa iti trebuie din schema...si apoi iti dau un cod si un pret.

tmp.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat una AM , si din pacate acum nu mai sta , pe langa faptul ca m-am chinuit s-o montez , acum cand pun cotul pe ea sa lasa in jos , parca pinii aia de reglaj s-au dus si nu se mai poate regla , ii mai pot face ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi daca nu ti-e greu pune preturile la toate piesele mai importante de la 22 la 35:

-capacul cotierei

-clema de deschide capac

-piciorul de jos cele in 3 suruburi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22,ai pretul mai sus si vine in functie de culoarea cotierei

35,N 01508315 Piulita lei 1.

Capacul cotierei in functie de culoare si de materialul folosit,sunt 20 coduri.

30,picior jos 1J0864273C Suport,in jur de 95 lei.

1.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat una AM , si din pacate acum nu mai sta , pe langa faptul ca m-am chinuit s-o montez , acum cand pun cotul pe ea sa lasa in jos , parca pinii aia de reglaj s-au dus si nu se mai poate regla , ii mai pot face ceva ?

Au mai fost colegi care au patit asta si singura solutie cred ca a fost sudarea intr-o pozitie fixa. Insa pana nu desfaci sa vezi exact ce nu functioneaza, nu poti stii exact ce sa-i faci.

Cele 3 suruburi de prindere le-ai verificat? Sa nu se fi slabit cumva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vorba de prinderea in sine , acolo totul e ok , la mine e problema de unde se pozitioneaza ea , respectiv mai sus ,mai jos , este un punct in care daca o pun sta , insa este mult prea sus , asa de ceva timp o tin la maxim in jos , cred ca e singurul lucru AM care l-am luat la masina asta de cand o am si uite ca m-am invatat minte , calitatea se plateste fie ea si la o cotiera , cred ca am s-o scot si o iau diseara in casa sa vad care e treaba pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar rusen, nu stiu daca merita sa dam banii pe una AM. si eu mi-am luat acum 2 zile, sa vedem cat tine (nu ii dau mai mult de un an jumate) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca raportezi la una noua, care la noi cred ca ajunge la sume stupefiante, avand in vedere ca pe ahw e 53 eur doar capacul, ceea ce in ro se traduce cu cel putin 3.5mil. Poti sa tot o schimbi la 2 ani cu una noua si tot acolo iesi, mai putin nervii cauzati, si diferenta clara de calitate a materialului in sine.

Doar asa, ca prinzi una SH oem merita, si si aia cine stie in ce stare, ma refer la capace(zgariate, taiate), ca asa in rest sunt rezistente.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta nu are probleme, e ok asa materialul ala textil e negru , nu s-a stricat insa dupa cum am zis acum deja a inceput sa ma enerveze pt ca , cu frana de mana trasa , daca ma las pe ea , imi cade fix pe maner , i-am si dat cateva julituri , sa nu mai zic cat m-am chinuit pana am pus-o ca a fost nebunie atunci cat m-am chinuit :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am sunat azi la reprezentanta si imi aduce clema de la capac cu 35RON.

Noroc cu codul de aici ca altfel prima oara mi-a zis pretul la capacul cotierei, zicea ca doar asa vine impreuna cu acel capac. Pretul la capac mi l-a dat undeva la 350RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci n-am fost departe de realitate, in concluzie, una SH OEM e cel mai buna afacere. pret/calitate/stres provocat. daca elimini factorul stres ramane, cea AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am luat piesa (clema) de la VW. Ce bine arata asa noua :lol:

Sper sa nu o rup la montaj, ceva tips?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

N-ai ce sa rupi nu-ti fa griji.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cum se desface mecanismul de rabatare a cotierei originale ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refer la mecanismul din interiorul cotierei, adica crichetul acela, in acel pdf nu arata asta

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se desface mecanismul de rabatare a cotierei originale ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Am desfacut eu cotiera ca sa schimb sistemul de rabatare. E f complicat si e lipit. Nu prea poti desface fara sa rupi. Vin scoase plasticele laterale. Cu forta. Mai departe iti vei da seama. Dar... ce sa zic? Mai bine una noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am pus si eu niste poze mai sus cu o cotiera pe care am incercat sa o repar tot asa dar nu a mers.

http://vwforum.ro/topic/3777-montare-cotiera-golf-iv/?p=1928073

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam care e pretul corect pentru o cotiera sh oem?

Nu merita una after market care spun "astia care o vand" ca ar fi la fel ca cea OEM?

Merita 350 ron una oem sh?sau 100 RON una aftermarket noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!