Jump to content

Buton Exfoliat


addy32
 Share

Postare recomandată

Salut Riddler, salut tuturor,

Urmaresc acest forum de mult dar este prima oara cand scriu. Apropos de butoane, am si eu urmatoarele problemute :

a. buton ambreiaj maneta DSG. Mai mult de jumatate din suprafata lui s-a exfoliat.

b. buton frina de mana.. Probabil "apas" prea tare, nu-mi dau seama ( sau vreunul din copii s-a jucat pe-acolo..)

Oricum, centrul butonului, in dreptul literei "P" , materialul este spart ( acum este un orificiu mic ! )

c. butonul "load" de la CD player s-a exfoliat...

In mod normal, le pot comanda la MIdocar ( sunt fan Midocar.. ) dar ma gandeam ca poate s-o gasi ceva mai ieftin...

Vreo sugestie sau ma duc la Midocar ? Multumesc anticipat.

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si la mine la fel , manerele usi se exfoliaza stratul , noroc ca e aceeasi culoare in interior , crem , m-am gandit sa le schimb insa nu stiu pretul la cardinal , arata oribil si in fiecare zi se mai desprinde cate o bucatica , butonul frana de mana , iar la usa soferului in partea de sus la tapiterie unde e imitatia de piele , a aparut o umflatura iar materialul a inceput sa se crape .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la usa soferului in partea de sus la tapiterie unde e imitatia de piele , a aparut o umflatura iar materialul a inceput sa se crape .

La fel am patit si eu. Dupa unflatura a aparut o crapatura in cruce.

Am mai pus intrebarea pe forum, dar n-am primit raspuns: se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.

e problema comuna

eu am schimbat pana acum butoane geamuri fata, maner schimbator de piele, se exfoliase cromul si ma taia la degete, buton frana mana care mi-a sarit, manere usi fata si comutator faruri.

eu am interiorul pe bej cu piele alcantara si e foarte pretentios.

nu am dat nimic pe butoane, interiorul il fac eu de regula nu la spalatorie.

dar calitatea e slaba, asa este.

si pretul platit este cam mare pt calitatea asta.....

Modificat de dm76ro
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Foloseste ADD REPLY sau FAST REPLY. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat te-au costat manerele si butonul lumini ? ( pt adi zamfirache ?)

Cat despre crapatura la imitatia de piele de la usa , nu se va lipi nimic , asa ca nu mai incerca , cred ca singura solutie este sa o schimb daca exista doar portiunea aia.

Modificat de fflorynn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai stiu sincer. masina e a firmei si schimbarile le-am facut acum un an.

sorry.

umflatura in usa am avut-o si eu, de la cot se face.

se repara prin inlocuire fata usa. din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

o idee pe care a aplicat-o un prieten de al meu si eu, am sa fac la fel, deaorece e vis;

sa se dea obiectele repsective " de preferat toate " si sa se vopseasca in parte cu spray negru mat.

o sa revin cu rezultatele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traiasca PERMANENT MARKER-ul ! E cea mai simpla si la indemana solutie !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor voi cu ce spalati interiorul? ca sa nu se exfolieze butoanele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apa chioara + ulei siliconic dupa. nu se exfoliaza nimic, garantat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am facut gresala sa folosesc odorizant auto dinacela care are o rezerva de lichid si un absorbant care se imbiba. Se pare insa ca mi-a picurat in cateva locuri; o picatura s-a prelins pe partea dreapta a bordului iar plasticul acela s-a umflat destul de urat lasand o dara de plastic exfoliat. Acest lucru s-a intamplat doar acum iarna, adica picatura a cazut, s-a prelins si datorita frigului nu s-a evaporat destul de repede, ramanand mult timp in contact cu plasticul. Eventual daca stie cineva vreo solutie verificata de remediere (am mai gasit ceva gen marker, vopsea neagra). Si incercati sa nu folositi astfel de odorizante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si cine poate da comnda acolo?vad ca scrie ca trimite international dar.................daca e cineva care aduce as fi si eu interesat ca mau terorizat butoanele astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Mi s-a exfoliat si mie la un passat b6 2008, bordul de sub butonul de parcare si tot bordul de sub contact....butoanele se tin inca bine...nu sunt sterse...dar ce fac? schimb bordul ca se exfoliaza pe alocuri? :D Ma ajuta si pe mine cineva cu o solutie? Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi s-au exfoliat la Passat-ul meu butoanele de la geamuri (cele de la sofer) ,butonul de la geamul de la pasager si butonul cu care inchizi clima (OFF).Ce mi-ati recomanda sa fac? De unde pot cumpara altele noi si unde le pot schima?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Butoanele de ridicare a geamurilor le poti cumpara de la dealer, dar pt butonul OFF de la climatronic, va trebui sa cauti pe la un centru' de dezmembrari pt ca nu-i piesa distinca :)

Poti la dezmembrari sa gasesti si butoanele de ridicare a geamurilor ca poate au preturi mai "domestice" :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doruiacovescu

Poti la dezmembrari sa gasesti si butoanele de ridicare a geamurilor ca poate au preturi mai "domestice" :vaidecapulmeu:

Stiti cam cat costa butoanele la dealer? Cele 4? Individual?

Modificat de D@ny
quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler, vezi ca in linkul dat de tine e o licitatie.

Pretul de vanzare se invarte in jurul sumei de 35-40 de euro, plus transport si comision(aca nu ai cont de e-bay).

Mai bine cumperi de la dealer, tot pe aclo se invarte pretul. Sau de la colegul TIR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei care mai cauta capacel de pe schimbatorul de viteze (cel cu vitezele)

codul capacel schimbator 1-6,R: 3C0 711 144 A; pretul curent este de 70 lei (verificat la Autoworld Cluj si Tess Brasov)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr butoanele de geamuri, cele individuale si cele 4? Stie cineva ceva legat de pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) Pretul de vanzare se invarte in jurul sumei de 35-40 de euro, plus transport si comision(aca nu ai cont de e-bay). (...)

Pana la urma n-a ajuns decat la 22.90 EUR iar vanzatorul mi-a raspuns prin PM si mi-a dat pretul de transport Sonstige: 6.90 EUR

Deci, total ~30 EUR (29.80 EUR mai exact)

Comisionul de la paypal este asa: cursul EURO afisat de BNR/ziua respectiva + 0.11-0.12 RON

Am 3 ani de cand platesc multe cu paypal (un server VPS, un dedicated, vreo 10 domenii .com, etc.) si nicioadata acea diferenta in plus (adica comisionul paypal) n-a fost mai mare de 0.16 RON ;)

In cazul respectivelor butoane, diferenta intre curusul EURO al BNR si cursul EURO al paypal-ului este de: ~4 RON :)

DAr butoanele de geamuri, cele individuale si cele 4? Stie cineva ceva legat de pret?

Uite aici un pret bun pt intreg ansamblul de pe usa soferului -> VW Passat 3C Fensterheberschalter Schalter 3C1867171B

Total: 28.80 EUR ( ~127 RON la cursu' zilei de azi)

:Driver: safe

P.S.: Bineinteles ca diferenta intre cursuri poate sa fie mai mare in functie de pretul obiectului/serviciului achitat :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Sunt foarte exfoliate butoanele pe un b6 si vreau sa le schimb. Vad ca sunt AM la preturi intre 70 si 130, isi fac treaba sau trebuie neaparat OE ? ce sa aleg intre febi, swag, vemo, era, topran ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut, știe cineva dacă butoanele cu inserție de crom aftermarket care se găsesc pe net sunt bune de ceva. Ma refer la faptul dacă rezista în timp sau se exfoliază după câteva luni. Oare merita investiția?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!