Jump to content

Cum facem cauciucurile sa arate negre?


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

@lucyyy dar ce ti-a facut cauciucul ala de-l FRECI ! cu peria :) ... sau chiar asa necesita curatare? ... aici nu se scrie cum se spala un cauciuc, ci cu ce solutie il mentinem sa arate frumos si pe langa asta daca si il protejam e si mai bine !

Asa si trebuie curatat cauciucul, cu o perie si un APC (all purpose cleaner) sau degresant alcalin (nu pe baza de solvent!) daca sunt foarte foarte murdare.

Asta asigura un cauciuc curat atunci cand aplici dressing-ul/solutia de protectie si ii ofera un aspect mai frumos dar si durabilitate mai buna.

pai asta le face sa arate frumos...dupa ce se usca arata ca nou,negru...da-le cu solutii,faci 100 de metri si ii prafu pe ele

Depinde de solutii... cele ieftine, care lasa un aspect lucios si raman grase la atingere da, vor atrage praful. Dar o solutie de calitate isi va pastra properitatile pana la o saptamana chiar si pe drumurile noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tony, clar ca il spal cu o perie dar nu frec la el(binteinteles ca nu doar cu apa curata) ... apoi dupa uscare il dau cu solutia pe care o am .... si se mentine destul de mult ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

eu pun benzina intr-un pulverizator si le dau foc, le las sa arda vreo 2 minute dupa care sting focu cu apa, pur si simplu arata ca nou (prin ardere se ia un strat subtire de cauciuc)

Nu recomand (cola, antigel, crema de pantofi, si alte minuni), eu folosesc turtle wax tyre dressing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca incerc si eu maine ce zici tu pe un cauciuc uzat.

apropos nu tinde sa imbatraneasca rapid structura cauciucului asa?

Stiam ca ideea e sa le protejezi nu sa le arzi :)

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colin ai luat-o razna?

omul lasa 2 minute sa arda anvelopa? :)) ai incercat sa stingi o anvelopa,e cam greu...

cred ca postul lui e la misto. sper asta!

oricum sunt curios @florin03, tu faci asta cu jantele pe masina sau le demontezi de fiecare data?

:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercam si eu sa fiu politicos. de altfel nu am avut niciodata izbucniri de piroman nici macar cand eram mic :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

;)) nu dau cauciucurile jos, dau foc direct pe masina, e mai eco asa :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin03: e tare asta :icon_thumright: ,pai la fel poti sa faci si cu masina ,ii dai foc si cumperi alta. :lol:

:offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmda...se pare ca florin03 fie se plictiseste fie cunoaste metode secrete de curatare...

De ceva vreme folosesc Turtle wax tyre dressing. Se aplica mai greu dar are un efect frumos si de lunga durata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care folosesc Turtle wax tyre dressing, la voi nu se aduna praf pe cauciuc? eu de ex pun cam 4 boabe de mazare pe un burete si il intind pe cauciuc, dupa 20 de minute sterg cu o carpa, deobicei plec cu masina dupa 4-5 ore deci are timp sa se usuce, dar dupa 2 zile deja am praf pe cauciuc, daca sterg praful cu o carpa e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

praf se pune peste orice... acum depinde cat se pune la tine,cat de urat se vede.

eu nu ma astept ca dupa o zi de oras sa arate anvelopele ca atunci cand le-am scos de la spalatorie....dar arata mai bine decat daca nu as fi dat cu nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare, va pot spuneca eu de ceva vreme folosesc niste solutii destul de ieftine pentru a intretine cauciucurile cat mai negre...In poza atasata aveti 2 produse, cel din stanga l-am cumparat ieri din Cora(pret aproximativ 10-12 lei). Astazi am spalat masina si am "frecat" putin cauciucurile...ma declar multumit. Pana de curand am folosit o solutie marca Road Made de care am fost destul de multumit.

post-96900-0-22271000-1322938949_thumb.j

Modificat de DDT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc un spray cumparat din targ cu 9.99 ron.

Nu atrage praful si arata bine.

cauciucuri01.th.jpg cauciucuri02.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare!

 

Am gasit la Carrefour o solutie ProX, fabricata in Romania. Foarte ok, e 10 lei sticla cu pulverizator, multumit de rezultat. Va recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce recomanzi? ce durabilitate are la spalarea cu spuma? ce aspect lasa, in cat timp se usuca? contine silicon,ramane uleios la atingere,atrage praful dupa cateva zile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Catalin Moldoveanu

Folosiți cu încredere Fast and black de la marfa i-l folosesc de vreo 3-4 ani , este super nu atrage praful , se menține foarte bine si chiar după spălare , nu imi lipseste din masina si e vreo 16 lei la marfa pe site

Sent from my iPad using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sustin si eu ce zice colegul Catalin Moldoveanu legat de Fast and black de la Mafra. Asa cum vedeti in reclama lor de la Mafra acest produs, exact asa este. Am dat pe cauciucuri cu acest spray si dupa ce am umblat prin balti, noroaie etc efectul inca s-a mentinut lucios iar cauciucurile curate.

Fata de Turtle Wax pentru anvelope, Fast and black de la marfa este net superior.Eu l-am gasit la Metro cu 20 ron.

Nu trebuie sa freci, nu te murdaresti. Dai cu spray si atat.

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc vopsea pentru cauciucuri cumparata din UK, efectul tine 4-5 luni vara si 2 luni iarna, nu atrage praful, eu aplic cu o rola de burete.

 

http://www.halfords.com/webapp/wcs/stores/servlet/product_storeId_10001_catalogId_10151_productId_206345_langId_-1_categoryId_165495

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu folosesc fast and black, e ok, a fost in jur de 17ron la metro sau selgros, nu mai tin minte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am luat o solutie de la arexons pentru cauciucuri...e foarte buna daca este aplicata pe anvelopa curata (dupa ploaie inca mai luceste)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am cumparat si eu spray cu spuma de la Lidl, ala negru cu capac albastru. Nu stiu cat a costa, c anu scria, nici bonul lu l-am mai gasit (s-au luat mai multe chestii). Am aplicat pe flancurile cauciucurilor de iarna, a iesit super. Fara sa fie un negru de ala slinos. Cauciucurile de vara le-am spalat, uscat, apoi le-am dat complet cu spray, adica si pe suprafata de rulare. Am facut bine sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am cumparat si eu spray cu spuma de la Lidl, ala negru cu capac albastru. Nu stiu cat a costa, c anu scria, nici bonul lu l-am mai gasit (s-au luat mai multe chestii). Am aplicat pe flancurile cauciucurilor de iarna, a iesit super. Fara sa fie un negru de ala slinos. Cauciucurile de vara le-am spalat, uscat, apoi le-am dat complet cu spray, adica si pe suprafata de rulare. Am facut bine sau nu?

 

 

Acelasi efect il au si unele creme de papuci. Se poate incerca si crema transparenta, dar eu folosesc crema de papuci solida (o aplic cu burete separat) si arata excelent. O aplic o data la 3-4 spalari si se inegreste cauciucul, nu ramane lucios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În timp am folosit 2 produse de la Turtle wax: Tire dressing şi Wet and black

Acum folosesc Fast and black de la Mafra şi cel puţin mie mi se pare superior celorlalte: nu rămâne cauciucul lucios (parcă nici cu Tire dressing nu rămânea), nu adună praful şi este mult mai persistent.

Cu toate am tratat şi spoilerele şi plasticele de la motor.

Cam aşa arată roţile, spoilerele (ce se vede din ele că am uitat să le fac poză din faţă/spate :)) ) şi motorul după ce am spălat maşina fără să mai aplic produsul că mă grăbeam.

post-40889-0-16708400-1434302758_thumb.j post-40889-0-71629200-1434302763_thumb.j post-40889-0-79433300-1434302769_thumb.j post-40889-0-21448100-1434302776_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fast and Black e ok dar nu tine foarte mult un flacon...

Tire dressing in schimb e f bun, rezistent pe anveloe si durabil. Doar ca se aplica mai greu (eu folosesc un burete).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

apai acum cat vrei sa te tina un flacon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!