Jump to content

Timp de asteptare Leon


vigheci
 Share

Postare recomandată

Matrixu .... fara suparare. :rolleyes:

Te-ai descurcat, foarte bine. :)

Ai fortat mana dealer-ului si el si-a facut treaba.

Cum ne cum te-a rezolvat.

.... inca putin si la mine. Nu mai accept nici o intarziere.

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • jmason

    16

  • Florin&David

    11

  • doareu_mm

    8

  • bug

    6

Salutare!

Eu am comandat Leon-ul pentru sotia mea pe 04 februarie si astazi l-am ridicat de la Moldotrans Iasi.

La comanda mi-au dat termen de livrare 3 luni, deci a sosit un pic mai devreme.

Masina e un Leon 1.4 85 cp, alb, cu toate dotarile posibile pe un reference (sau aproape toate, cred ca am omis ceva gen suspensie sport) .

M-a ajuns 17000 si un pic cu tot cu TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pot spune ca ma consider norocos .. aveau masina pe stoc, in vama si mi-a venit in 5 zile :icon_thumright: .

Modificat de unlike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic despre timpul de livare, azi mi-a spus cineva de la dealer ca dureaza cam 3 saptamani dupa ce se produce masina pana sa se livreze efectiv, ori, a mea nici nu s-a produs inca... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jmanson nu stiu ce sa zic.

Eu pe 5 aprilie am primit mail de la dealer si mi-a spus ca 5 este ziua cand masina mea a iesit din fabrica.

O voi ridica abia pe 5 mai.

Deci, baietii o testeaza la greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am comandat un Leon pe motorina la mijlocul luniii martie. Azi am sunat si mi-au spus ca vine abia in prima saptamana din iunie :) (s-ar putea...). Cel putin am aflat ca deja este fabricat si e pe drum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leonul meu a iesit din fabrica pe 08.04 (comanda a fost data pe 01.03) si nici acum n-a ajuns. Astept, astept si iar astept :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu care imi faceam sperante cand m-au anuntat ca s-a fabricat pe 30 aprilie. Mai bine nu mai puneai postul asta, m-a cuprins deznadejdea. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca ti-am naruit sperantele :(. Partea buna la tine e ca EI te-au anuntat si esti la curent cu statusul. La mine a trebuit EU de fiecare data sa intreb. Oricum, m-am calmat si de-acum inainte astept instiintare de la ei. Sper sa fie cea finala, cand voi putea ridica masina. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat un Leon pe motorina la mijlocul luniii martie. Azi am sunat si mi-au spus ca vine abia in prima saptamana din iunie :P (s-ar putea...). Cel putin am aflat ca deja este fabricat si e pe drum...

Daca citesti cu atentie contractul vei constata ca importatorul a specificat o data limita, x saptamani de la plata avansului (cazul meu 16 saptamani), la care masina va intra in posesia ta, nu data de iesire din fabricatie sau data la care va ajunge masina la Curtici (a mai facut o saptamana din Curtici la Bucuresti). Asa ca cel mai bine ar fi sa nu va mai faceti iluzii ca masina va ajunge mai devreme de maxim o saptamana de la data specificata in contract.

Sper sa nu am dreptate dar la cum au stat lucrurile in cazul meu nu pot sa va urez decat o asteptare cat mai scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in contract in dreptul locului unde trbuie scris nr de saptamani de asteptare vanzatorul n-a completat nimic spunandu-mi ca sunt multe comenzi pentru Leon pe motorina, si ca a m si multe extraoptiuni, bla, bla ,bla, etc, etc, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin&David

.... si eu sunt "terminat".

Termenul de livrare initial, 5 mai, a trecut de mult.

La fel ca si cel de 9 si de 12 mai.

Acum a m un altul: 15 mai.

Masina este in Curtici de la Paste.

Ori m-au pacalit ori inca ma mai pacalesc.

Am ajuns la directorul de vanzari de la DONA Constanta si m-a asigurat personal ca saptamana asta am masina.

NO COMMENT.

Sunt fericit. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptarea mea a luat sfarsit. Dupa-amiaza ma duc sa ridic masina :vaidecapulmeu: . Salutari si ne mai vedem "p-aici".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te urasc ! :))

:rolleyes:

Florin&David, nu cred ca masina e in Curtici de la Paste, de obicei dureaza cam 5-6 zile pana o ridici din momentul cand ajunge in Curtici. Cred ca cineva te-a pacalit mai demult ca masina e in vama iar ea, de fapt, era pe drum.

Modificat de jmason
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin&David

GATAAAAAAAAAAAAAA

La ora 14.00 merg sa o ridic.

In sfarsit.

Am vazut-o, m-am despartit cu greu de ea dar am hotarat ca evenimentul sa se intample si in prezenta sau si cu prezenta sotiei.

Deci 14.00 / 15.05.2008

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari!!

Ai sa vezi cat de placut suprins ai sa fii per ansamblu de aceasta masinuta. Singurele mele dubii legate de comporatarea motorasului de 1.4 au zburat si ele in scurt timp (asta dupa impresia comportarii in timpul rodajului. nici 250 de km n-am :). cu siguranta dupa cateva mii de km parerea va fi si mai buna). Iti doresc sa o conduci sanatos si fara incidente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari, ma bucur pentru voi, bagati niste impresii mai detaliate si eventual poze ca mor de curiozitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin&David

jmason te invit sa citesti la MASINA MEA/WHITE LEON (Florin&David).

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am experienta cu Leon, numai cu Altea XL. Dar presupun ca procedura este la fel. Va scriu ce am aflat de la dealer.

Dupa ce se produce masina, mai sta cateva zile prin fabrica, de unde este transportat la un fel de depozit de langa Barcelona, unde este pusa pe tren (cateva zile mai poate sa stea si acolo). Trenul face cam 3-4 saptamani pana in Ungaria, unde au un centru de distribuire pentru Europa de Est. De acolo pana in Curtici vine pe masina, la Curtici iarasi este descarcat (ca trebuie sa se odihneasca ca drumul lung ;) ) dupa care se pune pe o masina si ajunge la dealer. Deci tot drumul de la fabrica pana la client dureaza 5-6-7 saptamani, timp in care masina este incarcata/descarcate de vreo 4 ori.

Masina mea s-a fabricat pe 25 aprilie si dealerul mi-a spus ca la sfarsitul lui mai sau inceputul lui iunie o sa ajunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin&David

Tibiauto s-ar putea sa vina mai repede de data asta.

Eu i-au pe numele meu inca un Leon la fel ca primul, sau cel care a venit de fapt.

Comanda pentru cea de a 2 a masina s-a facut la data de 15 aprile. Masina ajunge joi in Constanta si o voi ridica vineri 23 mai.

Deci se poate si mai repede.

Norocul este cel care decide cum vin ..... s-au tampitii care le fac vama. Prima mea masina acolo a stat o gramada de timp, dupa spusele dealerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda pentru cea de a 2 a masina s-a facut la data de 15 aprile. Masina ajunge joi in Constanta si o voi ridica vineri 23 mai.

Probabil ca masina ta deja era fabricat cand ai dat comanda, altfel nu venea asa repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealerul mi-a spus ieri ca vineri a livrat catre un client o masina fabricata pe 26 aprilie, daca a mea e fabricata pe 30 aprilie sper sa ajunga in vama daca nu saptamana asta, cel tarziu saptamana urmatoare.

Mie mi-a spus altceva legat de transport, nu e musai sa plece cu trenul din Spania, mai pleaca si cu platforma sau, mai rau, cu vaporul .

Cert este ca nu se poate face o estimare clara datei de livrare atunci cand isi comanda omul masina, au fost cazuri cu livrari rapide si cazuri cu livrari prelungite...deci depinde de noroc :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin&David

Bine spus. :(

Oricum succes si timp de asteptare cat mai mic tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_cry: Din Curtici pana In Bucuresti cate zile face pe drum ?!??!!?!?!??!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri mi-a sosit masina la Curtici :)

Dealerul nu putea sa-mi spuna cand pot sa ridic, zice ca depinde de cei de la Curtici, cum fac programarea pentru transport. Poate sa dureze si 7 zile lucratoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!