Jump to content

Zmucituri La Demaraj


adrianTNT
 Share

Postare recomandată

On 4 April 2016 at 10:49 PM, tttrix said:

Ce înseamnă haotic?a testati cu voltmetru?are semnal sinusoidal?

Ai schimbat sonda? Acum merge?

Salutare, am explicat mai sus in detaliu comportamentul mașini in intervalul 900-1300 rpm (prin acel comportament ma refer la haotic), cand mecanicul a curățat clapeta de acceleratie si a facut test, a observat ca relantiul nu mai sta la 900 rmp ci stătea la 1100, a reglat electronic, iar dupa inca un test ( cand spun test ma refer la faptul ca a mers cu mașina) a observat o accelerare si decelerare involuntară ( fara ca șoferul sa intervină) in aceleași interval 900-1300 ture, dar nu mereu, turometrul isi facea de cap, a testat din nou pe calculator si data aceasta a aparut eroare la sonda Lambda 1, care este si soda de reglaj. Sonda de pe mașina mea este Bosch din fabrica, iar din câte m-am documentat se schimba la 250.000km( dupa acest interval cedează din mai multi factori ca de ex: depuneri de ulei, benzina etc.) Inca nu am schimbat sonda deoarece prioritar au fost amortizoarele pe fata pe care le-am schimbat recent, in plus sonda aceasta face cât 2 amortizoare ( sonda + legături + mufa) deoarece daca iei numai sonda trebuie un electrician sa ia de la cea veche cablul si mufa si sa le adapteze pe sonda noua( daca treaba nu e făcută calumea e făcută degeaba). De atunci turometrul nu și-a mai facut de cap singur, smuciturile au rămas, voi reveni dupa ce am sa o schimb.

P.S: Nu am aer fals, am verificat galeria de admisie, nu este nici o fisura. Mulțumesc frumos pentru ajutorul acordat tttrix, am sa revin dupa ce o schimb pentru a prezenta situația.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@tttrix Am schimbat astazi sonda, si impreuna cu sonda am schimbat si tamponul de la cutia de viteze care avea cauciucul imbatranit si nu isi mai facea treaba, smuciturile au disparut si acceleratia e lina acum, in + consumul a scazut, imi lua 11-12 in oras cu sonda stricata. Problem solved :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mă bucur de update și ca ai rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!