Jump to content

Iluminare scrumiera si bricheta


danutzx
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

Nu, la torpedou se aprinde o data cu pozitiile, nu trebuie contact. Tu ce masina ai? :lol:

fa o verificare la tine si zi ca nu e asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Pepssi

    16

  • F l o r i n

    15

  • marius1982.11

    13

  • Al Bundy

    8

Am fost la masina si am verificat, lumina din torpedou se aprinde numai cu contactul pus indiferent de pozitia switch-ului de lumini, esti sigur ca la tine se aprinde doar cu pozitiile puse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Absolut :), sa fie stricat la mine, pus pe direct cumva :scratch:

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai repede as zice ca sunt 2 variante de conectare: pozitii sau contact, de exemplu la unele modele priza de bricheta functioneaza permanent la unele doar cu contactul pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu luminile de la numar am rezolvat..Si cu torpedoul..ai dreptate merge doar cu,contactul pus si pozitiile aprinse...in legatura cu jetul de apa...nu se invarte..sare drept pe geam...doar stergatorul se misca..jetul e fix...

Modificat de Pepssi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, la torpedou se aprinde o data cu pozitiile, nu trebuie contact. Tu ce masina ai? :lol:

fa o verificare la tine si zi ca nu e asa?

la torpedou se aprinde doar cu contactul. cel putin la mine,pe pozitii nu are legatura.

prizele de 12v merg la mine indiferent de cheie.

in schimb claxonul nu merge fara contact- mi se pare aiurea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat si cu bricheta...la portbagaj nu stiu ce sa-i fac...am desfacut tot si nu am gasit nimic rupt nici un fir..am verificat...dar am descoperit o alta problema....pe spate stanga nu imi merge lumina de retur iar pe spate dreapta nu imi merge lumina de ceata....becurile sunt bune...cred ca e vreo problema de la un fir ceva din alta parte...da nu inteleg de ce pe o parte nu merge un bec pe alta parte nu merge altu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate dreapta nu ai lumina de ceata, daca desfaci suportul de becuri o sa observi ca nu e fir tras, nu e stricat. Legat de becul de marsarier, celalalt bec merge, de pe dreapta?

Modificat de Cristi N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa, deci pe drepata nu e bec de ceata?....becul il am pus..este suport de bec...si circuitele sunt pe panoul ala unde sunt toate becurile...nu stiu ce sa zic...Da, pe dreapta merge returul...acum 2 saptamani mergea si pe stanga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de lumina din portbagaj, e posibil sa ai switch-ul de la incuietoare ars. Vezi daca nu cumva iti baga apa pe broasca portbagajului de la pompa de stropit luneta. Se duc niste garnituri in ea si cand se intampla iti baga apa pe broasca si se arde switch-ul.

De asemenea verifica in ce stare sunt firele sub burduful de cauciuc dintre caroserie si hayon. De obicei se rup firele acolo din cauza ca se tot deschide si inchide hayonul si de la caldura se coc firele si cu timpul se rup.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

asa trebuie sa fie, jetul sta fix, cel putin la mine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In burduful de cauciuc era un fir rup..l-am lipit dar degeaba,nu merge,iar la incuietoare e totul ok..am desfacut si nu patrunde apa..era intact pe acolo..nu stiu ce sa mai fac...imi poti da o poza cu acel switch?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze n-am. Da-i search pe forum dupa "switch" si ai sa gasesti zeci de topic-uri. In fine, e o foarte mica porcarie cu rol de intrerupator in broasca usilor si hayonului. La asta e posibil sa se fi dus si lipiturile si sa nu mai faca, contact cum trebuie.

Ai verificat cu portbagajul deschis daca iti vine curent in mufa de la lampa din portbagaj? Manunchiul ala de fire de la burduful hayonului pleaca pana in bord. Eu zic sa cobori pe el pe langa stalpul stanga si apoi pe pragurile de pe stanga. Se mai pot rupe firele si la curbura dinspre spate a usii stanga-spate. Pe-acolo pe unde se intalnesc sezutul si spatarul banchetei din spate.

Intai trebuie sa fii sigur ca switch-ul e bun si ca atunci cand ai hayonul deschis pleaca curent spre lampa. De asemenea, vezi daca iti vine curent la mufa broastei de la hayon. Daca nu iti vine curent acolo, trebuie sa mergi pe fire ca sigur sunt intrerupte pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switchul se afla in acea "limba" care intra in rama portbagajului, are o mufa cu 3 pini, un fir se duce spre bord, unu spre lampa din portbagaj si unu este comun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma duc sa mai verific odata...sper sa il gasesc...

Am gasit in broasca o mufa de 1 cm lungime cu 3 pini...dar nu am nimic de bagat in ea..e oxidata..aia e?

Daca leg becu din portbagaj pe direct de la pozitii..cand stau farurile aprinse sa stea si ala din portbagaj are ceva?..afecteaza sistemul electric?

Modificat de Pepssi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Daca e oxidata mai mult ca sigur ca e bulita. Trebuie sa fie acolo pe undeva si mufa care intra in ea. In momentul in care broasca este inchisa trebuie sa ai continuitate intre toate 3 picioarele switchului ca sa fie functionala.

La mine era oxidata tot asa, era de la faptul ca furtunasul de apa(defapt stutul) care intra in ansamblul stergatorului de luneta era cam pocnit si am rezolvat-o cu un fel de poxipol.

Nu are nimic daca o legi la pozitii, consumul fiind mic.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere electric nu e nici o problema dar gandeste-te ca de obicei ai ceva de luat din portbagaj dupa ce te-ai dat jos din masina si ai oprit farurile deci nici in portbagaj nu vei avea lumina.Sfatul meu ar fi sa pastrezi instalatia cat mai aproape de configuratia ei originala.

Curata contactele oxidate din mufa si fa scurt intre toti pinii, ar trebui sa se aprinda lampa din portbagaj si martorul din bord care iti spune ca e deschis portbagajul. Daca functioneaza pana aici curata si contactele de pe broasca si poate ai noroc si merge. Daca nu, trebuie sa te apuci sa cureti contactele intrerupatorului.

Cu ocazia asta verifica si ce spune Marius, sa nu iti curga apa pe langa stutul de la spritzul de pe luneta.

Modificat de Cristi N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am la broasca de la portbagaj acea mufa cu pini...dar nu vad nimic ce as putea baga in ea...nu e nimic acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori dai jos yala si ii adaptezi un switch, ori alta yala cu switch-ul bun.

Astea sunt singurele solutii pe care le recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma mai complic...mai bine raman fara lumina in portbagaj..Multumesc pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

pepsi nu are mufa ce sa bage in switch, nu prea are la ce sa adapteze switch din cate am inteles.

Firul trebuie sa vin de undeva din dreapta cum te uiti la hayon din interior (pe la matele alea ce-s acolo :)) prins in niste cleme metalice.

Fa o poza, poate il gasim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As face dar tocmai mi-am incuiat cheile in masina...nu o mai pot deschide! Nu am rezerva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

trist...

ce poti face, ori varianta cu piatra, ori comanzi cheie la reprezentanta si cu ocazia asta ai si rezerva, asta daca nu ai si actele in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata le-am scos.....cum pot incarca o poza pe forum? sa pun poza cu switch-ul de la broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!