Jump to content

Iluminare scrumiera si bricheta


danutzx
 Share

Postare recomandată

Becul magic :)

Acest bec se gaseste la ori ce magazin de piese de schimb..

intrebati de becuri de bord pentru dacie -

Vi se va da becul de care aveti nevoie bagat intr`un soclu de plastic..

il scoti din soclu si gata, ai becul de care ai nevoie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Pepssi

    16

  • F l o r i n

    15

  • marius1982.11

    13

  • Al Bundy

    8

Da de ce sa nu iti cumperi un bec bun.... de calitate, ca e si ieftin....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema cu luminie la AC si la bricheta am avut eu,am trecut fara sa stiu prin niste operatii de demontat bordu de vreo 2 ori,esuate normal,pana sa ma smecheresc si sa-mi fac cont aici,discutand cu un membru al acestui forum,ajung la concluzia ca erau 2 becuri amarate de 1 leu bucata,m`am gandit la becuri de prima data dar cand ii m-ai serveam 2 palme se apridea peste tot,era sarbatoare`n bord:) si am zis ca nu`i de la bec,in fine,m-am cam chinuit si eu la becu de la bricheta...aceeasi problema,nu calca bine,am facut in asa fel de a trebuit sa calce bine ca doar na...oricum din fabrica nu are cum sa vina asa,e neamt nu roman ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HELP ME!

Stiu ca am facut o prostie incercand sa desfac bricheta, dar vreau sa stiu daca se mai poate repara stricaciunea.

Dupa ce am scos scrumiera si am desfacut surubul de jos, am incercat sa scot tot ansamblul, nestiind ca trebuie sa-l eliberez din clemele de metal.

Asa ca am apasat (prosteste desigur :vaidecapulmeu: ) de ele, spre spate si spre in jos sperand ca se elibereaza si cred ca s-a rupt ceva clema de plastic de dedesupt din partea stanga. Acum tot ansamblul care sustine scrumiera si priza nu mai sta fix. Momentan l-am lasat asa, iar cand deschid capacul se duce putin jos.

Se mai poate face ceva? Exista o solutie sa-l fixez din nou la loc, sau sa schimb suportul de plastic de dedesupt?

Problema asta o am si eu, doar ca nu a survenit in modul acesta. Cum pot sa o remediez?

Modificat de luks3094
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa improvizati ceva, daca nu vreti sa schimbati ansamblul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am observat are un locas in care banuiesc ca ar trebui sa intre partea din fata, findca acolo e problema, de acolo se lasa cand vreau sa ridic/cobor capacul. Este mai jos de climatronic un fel de ``sentulet``. Trebuie sa intre acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe multumiri lui alin_86. Am reusit sa schimb becul datorita pozelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

am si eu o problema.la mn pot sa trag de bricheta si pot sa scot tot ansamblul iei care intra fire.mai exact unde inrta bricheta unde se incalzeste.asa am luat masina.unde ar trebui sa fie acel bec la bricheta?ca din cate am vazut ar trebui sa fie prins de acel ansamblu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e prins de corpul prizei de la bricheta

post-30007-0-86308500-1329497654_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si deodata ce la mine iese asa inseamna ca nu il am.ce pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea inteleg ce vrei sa spui...... cum se desface scrumiera ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot prinde ce plasticul ala colorat unde intra scumiera si imi iese toata priza aia afara daca trag de ea si asta inseamna ca nu are acel soclu pentru lumina.pot face ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea... doar sa cauti alta priza, la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am demontat ieri consola pentru a sterge acea vopsea cauciucata ca era cam dusa si am gasit acel soclu prins de plasticu ala care lumineaza bricheta si bineintales avea becul ars si l-am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am schimbat si eu cu greu becul de la scumiera (a durat ceva pana am desprins suportul becului de pe soclul alb al brichetei), cel vechi fiind vizibil ars. Problema a fost ca nu am fost atent cand am scos becul ars din soclul lui (l-am scos cu un patent subtire) si am montat becul nou, am pus scrumiera la loc si la contact + pozitie, surpriza - becul nu s-a aprins. M-am gandit ca poate l-am pus gresit in soclu asa ca am demontat si invartit becul la 180 grade: aceeasi problema, becul nu se aprinde.

Care ar putea fi problema, ce ar trebui sa investighez in conditiile in care bricheta da curent (dadea si inainte de schimbarea becului si da curent si acum), singura problema fiind ca acel bec se incapataneaza sa functioneze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga alt bec, poate nu e asta bun. Incearca in alta parte sa vezi daca merge. Cel pe care l-ai scos de-acolo sigur era ars? Incearca sa bagi becul in mai multe pozitii, lasa-l mai in afara, mai impinge-l...tine contactul si pozitia puse ca sa vezi cand lumineaza si sa-l fixezi in pozitia aia. Dar toate astea dupa ce te asiguri ca e becul bun. E 2 lei un bec d-asta la un magazin de piese, ia-ti 2-3 sa ai acolo sa strici pana il bagi cum trebuie, ca e mai greu sa-ti iasa din prima daca n-ai mai facut asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. verifica daca iti vine curent, pe iluminare.

2. aranjeaza bine lamelele de la soclul becului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut..am si eu o problema..am un golf4 din 2001...si de cand l-am cumparat nu mi se aprind becurile de la numere, de la scrumiera,din portbagaj si nici din torpedou...care ar putea fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie luate separat - intai verifica becurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile la numarul de pe spate le-am schimbat..sunt noi...in portbagaj la fel..dar tot nu se aprind...nu am verificat la bricheta si nici in torpedou...dar totusi cand ar trebui sa se aprinda in portbagaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

In portbagaj e de la broasca din portbagaj sau de la cablurile care trec prin burduful de la hayon, lumina aia nu se aprinde odata cu pozitiile.

La torpedou posibil sa fie dat peste cap acel switch care e o mare porcarie dpdv al reasamblarii, pardon de expresie. Deobicei ii sare acel arc..sau pur si simplu cine a desfacut inaitea ta torpedoul a uitat sa reconecteze mufa, vezi daca ai curent la mufa.

Lafel la numere, vezi daca ai curent la mufa, daca e conectata mufa care trece prin caroserie in masina.

Sigurante nu stiu daca sunt...poate stie Florin :D

La bricheta, posibil bec ars sau contact imperfect...iar o mare porcarie acel sistem de contacte aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.

Cele din portbagaj - cand deschizi hayonul - acolo, mai mult ca sigur e o problema de switch,

Trage de mansonul/mansoanele de cauciuc, dintre caroserie si hayon - vezi sa nu ai fire taiate, in el - deseori se intampla. Sa-l rezolvam pe asta si dupa aia trecem mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...ma duc sa vad la portbagaj...revin cu informatii..

Am verificat la monsoanele dintre caroserie si hayon si era un fir alb rupt la unu din mansoane..l-am legat dar tot nu se aprinde becul..becu e bun!

Si nu stiu cu broasca..unde zicea marius1982.11 :icon_cheesygrin:

Modificat de Pepssi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zici ca firele sunt bune in masnon atunci trebuie sa desfaci plasticul care acopera hayonul pe interior, ai doua suruburi in cele 2 manere si in rest cleme. Cel mai probabil ai si o problema cu spritzuitorul de pe luneta(se invarte jetul de apa odata cu stergatorul sau nu mai curge deloc), apa provenita de la acesta are prostul obicei de a curge exact peste broasca si sa corodeze switch-ul din ea.

Aici poti sa vezi cum se desface plasticul.

La torpedou fa verificarea cu contactul pus doar atunci ar trebui sa se aprinda lampa.

Modificat de Cristi N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!