Jump to content

Iluminare scrumiera si bricheta


danutzx
 Share

Postare recomandată

Pai siguranta din panou e pusa(sau ar trebui sa fie pusa) pentru protectia la scurt in bricheta, nu la iluminare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Pepssi

    16

  • F l o r i n

    15

  • marius1982.11

    13

  • Al Bundy

    8

Normal asa m-am gandit si eu, dar vad ca m-am inselat. In schimb acum nu stiu care siguranta e responsabila pt. bricheta. La mufa nu se vede nici o interventie si nu cred ca neamtul s-a apucat de demontat bordul si legat fire aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Beculețul problematic... nu înțeleg cum poate fi așa de greu.

 

Am încercat să schimb și eu becul astăzi, și am reusit doar să bag șurubelnița în brichetă și să fac un "scurt". Dar se pare că nu mi-a afectat nimic, am deschis panoul de siguranțe, iar pe tabel nu arată locul unei siguranțe dedicate pt brichetă. Funcționează tot, dar acum bricheta nu mai iasă, e blocată înăuntru. 

Și am mai reusit să rup una dintre urechiușele de plastic de pe suportul scrumierei...dar am băgat la loc și stă perfect. Există ceva șurub ce nu-l văd eu?

 

Mai am o întrebare, becul de la comenzile de aer, ce fel de bec e? L-am scos azi dar nu se mai înțelege ce scrie pe el.

 

Mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrumiera (aia unde scrumbii efectiv) o scoți. Sub ea e un șurub tort și cele 2 cleme. În afara de astea, e prinsa doar în firul de curent. Nu înțeleg de ce ai băgat șurubelnițe în bricheta, nu umbli acolo.

Dacă ai aer normal(3 rotite), becul de lumina este sub aia din centru, este același bec.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura chestie pe care am văzut-o ca fiind un posibil șurub e o chestie cu cap rotund (ca o bilă mică) care intră înauntru când apeși pe ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta mai bine sub scrumiera o sa-l gasesti. in spatele dispersorului are un soclu in care intra un bec T5-w5w (mic)

la butoanele de la comensile de aer , daca te referi la cele rotunde acolo ai un bec de pozitie T10-w5w

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde te uiți, în locul unde bagi bricheta? Citește topicul asta, exista și poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit topicul acesta cap coadă, n-am văzut nicio poză cu șurubul respectiv. Am văzut doar cu tot suportul demontat și apoi, separat, soclul de brichetă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In zona incercuita ar trebui sa fie un surub cu cap torx... il poti vedea dupa ce scoti scrumiera.

post-16527-141201561786_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, tot nu-mi dau seama care e șurubul respectiv, acolo unde e alb? 

 

Hm, vorbim de aceeași mașină? 

La mine e vorba de un Passat din 2000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta-i topic de golf/ bora...ce e in imagine e scrumiera de golf/bora...e total diferita de scrumiera de passat...si daca nu ma insel s-ar putea sa fii nevoit sa dai jos consola centrala ca sa poti ajunge in partea din spate a scrumierei, acolo unde se afla becul pentru iluminat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pe link-ul pe care ți l-am lăsat dincolo scrie de consola demontata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut baieti

Am si eu probleme cu scrumiera.Folosesc un modulator FM in ea.Acum vreo 3 zile am inceput sa am intreruperi .dupa ce miscam un pic modulatorul,isi revenea.In cele din urma nu a mai mers.Am desfacut consola,am masurat curentul si este curent pe fir.Am fost la dezmembrari sa iau un soclu,si cand l-am probat,surpriza,nu merge.Precizez ca siguranta este in regula.Initial am crezut ca e vba de o intrerupere in soclul brichetei,insa se pare ca nu asta e problema.Any ideas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bricheta normala merge ?(aprinzatorul de tigari)

daca ai curent si bricheta merge....e posibil daca ai un emulator ieftin chinezarie..el sa fie vinovatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu merge nimic.nici incarcatorul la telefon nici bricheta.ma gandesc sa nu fie cheia becul care lumineaza conturul la soclu.nu merge nici ala.ce am luat de la dezmebrari a fost doar soculul fara suportul de bec.God knows

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut scurt cu cacatul ala de emulator fm.

Mai verifica siguranta de la bricheta . F41,si apoi mufa brichetei daca face bine contact sau sa nu aiba contact imperfect.Daca ai si lumina si bricheta dusa e posibil sa fie un defect comun din mufa.

 

 

post-64586-0-80016800-1420284782_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

pot sa pun bricheta pe contact. vreau sa nu mai ramana curent cand este contactul luat.

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muta firul aferent din panou intr-o alta pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna ziua,

 

Am si eu o intrebare, poate banala, dar ma gandeam ca poate ma poate lamuri cineva. Am de aprox 2 sapt un golf 4, adus din Franta. Am observat zilele trecute ca are in lacasul de la bricheta, jos la baza ei, o bucata de staniol. Am incercat sa o scot cu o penseta, dar atunci a facut o mica flama si am stat cuminte. Mentionez ca bricheta functioneaza normal, dar nu stiu dc merge si dc bag un incarcator de tel. Aveti idee dc e vreo problema acel staniol acolo? Mi-e putin frica sa nu bag tel la incarcat si sa-mi arda cumva tel.

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

telefonul nu il arde.

staniolul e pus cumva special sau poate a cazut si a ramas acolo?

scoate siguranta (sa nu mai faca flama) si scoate staniolul. probabil e in capat jos si face legatura + -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai probabil a cazut acolo.

 

scoate o borna de la baterie, dupa care umbla linistit cu penseta si scoate bucata de staniol de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da :)

Am scos siguranta, am scos staniolul, bricheta nu a mai mers. Nu mai sta in lacasul ei cand incerc sa o imping, sare imediat. Am incercat sa pun staniolul la loc cum era, dar se pare ca nu am reusit ca acum nu mai merge deloc bricheta :(. Daca stie cineva o solutie...as aprecia :).

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu banuiesti ca staniolul era pus acolo pe post de reparatie ?

 

chiar daca asa era, nu e o solutie - trebuie verificat si daca ai ceva probleme acolo, ori remediezi, ori inlocuiesti - ca nu e scump... cumperi un soclu SH - dar nu cred sa aibe ceva acolo.... verifica si cu alta bricheta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa stea bricheta cand este apasata, trebuie stranse un pic cele 2 lamele din funcdul locasului, catreinterior. Se face cu un obiect d eplastic sau cu unul de metal dupa ce se scoate siguranta aferenta sa nu se arda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat :)

Am scos staniolul, am strans putin lamele acelea si acum merge perfect si bricheta si incarcatorul pt tel. Fara niciun staniol, fara nimic :D.

 

Multumesc de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!