Jump to content

Iluminare scrumiera si bricheta


danutzx
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

dai "more reply options" si jos ai buton "choose files"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Pepssi

    16

  • F l o r i n

    15

  • marius1982.11

    13

  • Al Bundy

    8

post-106744-0-05876100-1342026230_thumb.Uite poza...e facuta de aproape, nu e clara...in locul ala unde am incercuit nu am ce sa bag...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

da, eu ziceam sa faci poza la tot ce se vede cand dai jos plasticul de pe hayon, cam asa arata switchu ala la mine, dupa ce l-am dat jos de pe broasca, mufa iar asa trebuie sa arate

post-34985-1237062920_thumb.jpg

post-34985-1237062884_thumb.jpg

post-34985-1228656044_thumb.jpg

asa arata cea noua

post-34985-1229187630_thumb.jpg

post-34985-1229186624_thumb.jpg

post-34985-1229186656_thumb.jpg

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci...ce ti-am aratat in poza este exact ca al tau...numai ca eu am firele alea maro cu albastru dar nu au mufa...si trebuie sa imi cumpar switch cu tot cu mufa aia...eu am firele dar nu am mufa..plus ca switch-ul e oxidat....cat costa setul ala care l-ai cumparat tu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Pe vremea aia(2009) a fost switchul 130ron OEM, ca nu se gaseste decat cu broasca, mufa iar, bani marunti.

Mai bine cauti o broasca SH, 50ron e pe la noi si rezolvi treaba cu apa pe acolo si nu are moarte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha...Multumesc pentru tot!...Cumpar una SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astazi am reusit sa inlocuiesc becul de la scrumiera ( incepator 1,5 ore mi-a luat cu tot cu montajul plasticelor :bom: )

Salut stie cineva cat costa o bricheta pentru portbagaj si de unde se poate comercializa??

Multumesc

Modificat de ib4lan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vreo 75 lei. Si e compusa din 3 chestii ; soclu , capac si mufa in care intra pinii.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua, azi am reusit sa desfac scrumiera de la masina sa schimb becul, dar becul acela w5w e lipit de soclul. Am reusit pana la urma sa-l fac sa mearga dar nu imi place cum vine. Ati intampinat aceiasi problema sau era doar la mine lipit? multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se mai intampla..... poate nu a fost pozitionat cum trebuie si a topit plasticul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

w5w? ala e bec de pozitie/plafoniera centrala, supradimensionat pt bricheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gresit scuze nu mai stiu denumirea lui, e mai mic decat w5w. piciorusele de la bec vin lipite din fabrica, probabil se inlocuieste cu tot cu plasticul acela becul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

hop si eu cu intrebari,eu nu am vazut sa am iluminare la scrumiera,acum nu stiu o fi ars becu ori nu am din fabrica asa ceva,imi poate spune si mie cineva toate golfurile variant au iluminare?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Golf 4 au toate. E ars becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,am inteles trebuie sa ma apuc de desfacut dar sa se mai incalzeasca afara.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

voi cu ce ati desfacut ? e imbus acolo sau ce-i ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

da, scoti cu man insertia scrumierei, sub vei vedea un torx T20, dupa care impingi in spate totul sa iasa din cleme apoi tragi in sus. Va ramane prinsa in cablul electric dar ai destul loc pt a schimba becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare!

 

Astazi fiind vreme mai frumoasa pe afara m-am apucat sa schimb becul la scrumiera fiindca nu functiona. Zis si facut, desfac surubul scot bricheta+subansamblu scrumiera, cumva reusesc sa scot si becul si pun bec nou. Inainte sa-l montez am vrut sa vad daca merge. Cu pozitiile aprinse nimic, cu contactul pus iarasi nimic.

 

Incep sa vad unde este buba si pana la urma mi-am dat seama ca n-am fir tras pt. iluminare. In mufa care vine in bricheta am doar 2 fire in loc de 3.

 

Mai are cineva asa? Cum se poate face ca sa pun becul acela in functiune?

 

L.E. Ceea ce am uitat sa mentionez e ca nu am nici siguranta in pozitia respectiva care afiseaza bricheta. Am pus una sa incerc si tot asa face, dupa am vazut numai ca nu are acele lamele de metal care tin siguranta ci doar plasticul.

Modificat de cruela
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi un fir de la alta iluminare interioara.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreo varianta mai "originala" nu este?

 

Deci eu as vrea sa fac acest lucru cat mai aproape de varianta din fabrica. Banuiesc ca nu degeaba au pus o siguranta in tablou, doar ca nu inteleg la ce serveste din moment ce bricheta functioneaza fara a avea o siguranta in locul predefinit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU inteleg cum mai originala. Si poate a fost mutata pozitia sigurantei. La ce numar iti apare ca fiind sig pentru bricheta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe pozitia 41 imi arata ca si cum ar fi o siguranta pt. bricheta. Dupa documentatie 41 e: "41. Cigarette lighter (15A)."

 

Varianta mai originala as fi vrut cum se facea in fabrica, adica sa trec firul prin siguranta, desigur daca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo trebuie sa fie, daca nu e, desfa panoul de sigurante si vezi unde e mutat firul ce pleaca la bricheta.

Sau poate nu a avut si a fost montata ulterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iluminare pt. bricheta nu cred sa fi avut. Mufa care vine la bricheta are loc pt. 3 fire, eu am doar 2 conectate, a 3-a lipseste. Cred ca din aceasta cauza are lipsa si siguranta din panou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!