Jump to content

A3 vs Golf


DragonBallz
 Share

Postare recomandată

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WRC

    6

  • Razvy

    5

  • SHARANEL

    4

  • rex

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da domnilor, testul acele l-am vazut.

In revista era si punctajul pe capitole (gen motor, frane, confort ... cum sunt clasamentele la Auto Motor si Sport). Aici nu l-am vazut. In plus era ceva mai detaliat in revista reportajul.

91WRC Am zis "La comportament rutier si functionalitate" si nu "manevrabilitate".

Imi cer scuze ca vorbesc fara sa pot acoperi cu link-uri ceea ce am spus. Dar nu am luat numarul!!

"Moreover, the VW clearly dominates the costs." Adica: "In plus, VW domină

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mea culpa "Comportament rutier" si nu "manevrabilitate", deci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Opinie proprie: adevaru-i, ca-ntotdeauna, undeva pe la mijloc ;) - adica ceva din pretul superior al unui A3 comparativ cu al Golfului e justificat prin componente superioare calitativ (tehnice ori de finisare interioara), dar nu in totalitate.

Se mai plateste clar si "aura marcii" - altfel n-ar exista diferentze atit de mari intre marjele de profit ale producatorilor asa-zis "premium" si ale celorlalti "normalos" :Driver: , chiar daca-s aceeasi Marie cu alta palarie/sigla.

Exemplu concret: Porsche a avut, anul trecut, cel mai mare rata a profitlui net (Rendite pe nemtzeste) - peste 17%...

Asta nu-nseamna insa ca un Porsche-i neaparat superior (din pdv. dinamic macar) unui Corvette echivalent care costa jumatate din pretul "neamtzului" ;)...

Evident, Corvette-ul nu-i insa la fel de exclusivist !!

P.S. N-am avut ca masini personale facute de VAG decit un Audi A4 1.6 Avant - primul tip - si apoi un Passat limuzina, tot 1.6 si 101 CP - tot prima versiune, dinaintea faceliftul binecunoscut (B5.5). Pe linga nivelul usor superior al finisarii primului (mult mai scump decit VW-ul, evident) am remarcat totusi si-o diagrama a cuplului diferita, in ciuda motorului aparent similar (OK, Audi avea si ceva galerii de admisie cu lungime variabila): Audi tragea deci mai bine "de jos", dar si consuma ceva mai mult in medie - nu doar benzina, ci si ulei. Totul e discutabil/relativ si-n definitiv, doar gustul fiecaruia conteaza.

Si... mai ales grosimea portofelului :) fiecaruia, clar.

Modificat de Velorex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

S-au schimbat putin protagonistii la fata, G5 este acum G6 iar A3 a suferit face-liftul din vara...diferentele anterioare dintre ele s-au mai estompat ?Diferente incepand de la pret si terminand cu finisajul si calitate materiale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Parerea mea e ca merita diferenta intre A3 si Golf. Imi placea G5 in interior, dar dupa ce am cumparat A3 cred ca e diferenta mare intre ele. Nu stiu daca doar mi se pare mie, dar a mai spus-o si cineva care detine un G5, ca in A3 spatiul de la sofer parca e ceva mai generos. De G4 nu mai spun, mi se pare ca abia incap (sunt si inalt). De portbagaj nu imi dau seama de diferente, dar pe hartie ambele sunt de 350 litri. Vorbesc doar de modelul 8P in 2 usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand imi cautam masina am trecut si prin showroom-ul Audi si m-am uracat in cateva A3-uri. Mai apoi si in G5. Diferenta la calitatea materialelor din interior e mare (eu zic ca si normal: clasa B si premium).

Nu sunt de acord cum ca ar fi mai mare spatiul de la sofer de la a3. Dimpotriva, mi se pare ca spatiul la sofer e mai mic la a3 (dar mie imi place mai mult asa :icon_thumright: ). Si in general, spatiul interior din G5 e mai mare ca la a3 (asta daca ii sa le comparam, pt ca in fond nu prea are importanta, cel putin pt mine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am aruncat in seara asta un ochi pe Autovit, si am ramas un pic surprins. Preturile la A3, din 2005, undeva mai mici decat la Golf-uri...

Ma bate gandul sa dau Golful, sa mai pun ceva banuti, si sa iau un A3. Din pacate nu am gasit nici un A3, din 2008-2009, sa imi fac o idee.

Am gasit eu cateva exceptii, cu preturi mai mici, sau chiar s-au ieftinit A3-urile. Sau, sunt preturile exagerate la G5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz ca mai vrei hatchbach in 2 usi eu zic sa te uiti si catre un scirocco, parca arata mai bine si ca A3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa te gandesti si la intretinere! La Audi e un pic mai mare, fiind clasa premium!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut A3 8P si acum am G5 GTI... ca si sportivitate... nu pot face o comparatie, unul era diesel 2.0 de 140 iar golful este Edition 30. Dar, in ceea ce priveste interiorul prefer A3-ul fara sa stau pe ganduri. E alta masina, materiale mult mai bune, design-ul interior mai frumos, si parea si ceva mai stabila, avand suspesie sport in dotare. Poate si din cauza ca e ceva mai mic dpdv al inaltimii decat g5-ul... Daca ar fi motorizari similare as alege A3 cu ochii inchisi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi nu se aduc A3 multe pentru ca nu exista o cerere reala pentru ele. In schimb in DE, am fost in multe parcuri de masini si pot spune ca gasesti cam orice model de A3 la vanzare. In RO nu se cumpara pentru ca tot romanu prefera GOLF.. toti stiu de GOLF.. doar cei care stiu ca A3 e altceva aleg A3 si platesc mai mult. Eu unul daca as fi avut banutii pentru un A3 nou cu dotarile de pe G6 as fi luat imediat A3.. dar na.. cu 17.000 euro poti lua doar un A3 benzina cu 106 cai fara prea multe optiuni.. acum la oferta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal sunt un fan al A3-ului, dar al variantei Coupe. Pentru mine, e mai comod cu 4 usi si de aceea nu renuntat la el. Varianta Sportback mi se pare ca aduce prea mult a masina Variant... Poate si de aceea a prins mai bine Golf-ul la noi. Asta pe langa faptul ca e mai ieftin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca sportback-ul arata mai bine,parca este mai agresiv,castigi 2 usi si 20 de litri de portbagaj.

Intretinerea nu cred ca e mai scumpa,practic platforma de Golf, imbracata mai elegant.Probabil mai sunt mici amanunte tehnice care fac pana la urma diferenta de pret intre cele doua.

Mie imi pare A3-ul putin mai rigid fata de Golf(fara a avea suspensie sport).

Cred ca la echipari echivalente fara diferente substantiale de pret,A3-ul este o alegere mai buna.

La data achizitiei masinii mele,diferenta dintre A3 vs Golf 5 (DSG),era de aprox 500-1000 euro asa ca am ales A3-ul.

Pe site-urile din DE observ o "conservare" foarte buna a pretului pe piata second hand in cazul A3(in detrimentul deprecierii mai puternice a masinii fata de pretul "de nou").

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parea si ceva mai stabila, avand suspesie sport in dotare.

Imi e greu sa cred ca A3, chiar si cu suspensia sport e mai stabil decat un GTI Ed 30...

E clar ca A3-ul este alta clasa, eu am readus versus-ul in discutie d p d v al pretului.

Legat de intretinere, imi doresc tot BKD, eventual cel de 170.

Oricum, momentan e la stadiul de analiza... Ma gandesc ca timpul trece, si Golful se va devaloriza prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu as plati diferenta de pret intre un a3 si un golf daca aceasta ar fi mai mare de 2000 de euro.

masinile sunt practic 100% identice diferind aspectul exterior, niste materiale mai de calitate la a3 si poate niste setari un pic diferite la suspensie samd.

pt niste materiale mai de calitate si niste setari un pic diferite, nu ai de ce sa platesti in plus mai mult de 2000 de euro. practic a3 este un golf 5 cu badge de audi. nici pe audi a1 nu as da mai mult de 1000 de euro fata de polo sau o ibiza.

tt-ul are in plus fata de golf 5 sasiul din aluminiu, dar , in esenta masina este din punct de vedere tehnic un golf 5 mult imbunatatit dar care costa o caruta de bani.

Modificat de maryuskkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de intretinere, imi doresc tot BKD, eventual cel de 170.

Cel de 170 nu mai e BKD :huh:

eu nu as plati diferenta de pret intre un a3 si un golf daca aceasta ar fi mai mare de 2000 de euro.

masinile sunt practic 100% identice diferind aspectul exterior, niste materiale mai de calitate la a3 si poate niste setari un pic diferite la suspensie samd.

pt niste materiale mai de calitate si niste setari un pic diferite, nu ai de ce sa platesti in plus mai mult de 2000 de euro.

Aspectul exterior si materiale de calitate la interior nu sunt chiar singurele diferente. Asa credeam si eu despre masina mea (A4 B6) si Passat B5.5, ca sunt aceeasi masina cu alta caroserie pana m-am lovit de niste diferente. Spre exemplu, Audi are planetarele de aluminiu fata de Passat care le are de otel. Deci exista si diferente de ordin tehnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de 170 nu mai e BKD :)

Poate fi BKD dar softat :))

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fiti rai mai :P Am scris in graba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!