Jump to content

A3 vs Golf


DragonBallz
 Share

Postare recomandată

Eu nu vorbesc de dimensiunile portbagajului si nici de GTI vs S3, am spus ca A3-ul, fie el si S3 are dimensiunile interioare mai mici decat Golful V, fie el si GTI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WRC

    6

  • Razvy

    5

  • SHARANEL

    4

  • rex

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ceea ce este foarte corect ;)

Golful mai are cateva chestii in plus la capitolul utilitate fata de A3: in buzunarul portierei poti pune lejer o sticla de 0,5l, are un compartiment pt ochelari undeva sus iar trapa nu reduce atat de mult din spatiul util pentru capul pasagerilor din spate (din cauza ca e mai inalta masina).

A3 are finisaje mai bune la interior si mi se pare un pic mai bine inchegat si poate ceva mai elegant (chestie de gust).

In concluzie, asa cum am mai zis, unii vor zice ca nu merita banii in plus, altii vor gasi chestii de apreciat, depinde mult de fiecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in buzunarul portierei poti pune lejer o sticla de 0,5l, .

cine vrea greutate in masina? :icon_thumright:

si in bord, la generatia mea de S3/A3 exista suport de pahare pt un pahar, iar la gofl suportul tine 2 pahare. tot din motivul greutatii, nu ? :rr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca bine zici :) De asta si accesul cam greoi in spate la 2 usi...adevarul ca de cand cu noua masina nu prea se mai inghesuie prietenii pe bancheta :).

Modificat de DOOM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca intr-un TT. preferabil model vechi, sa vezi atunci distractie ;) .

A3-ul e chiar omenesc cand stai sa te gandesti. Mi se pare mai decent spatiul in spate ca la Renault Clio (generatia de dinainte) de ex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la A3 in portiera poti depozita chiar 2 sticle de 0,5L..

Un avantaj major al a3-ului in fata Golfului e la categoria motorizari ;) Mult mai larga la A3.. + avantajul Quattro pe mai multe motorizari decat la Golf (4Motion)

Da, Golf-ul pare si cred ca este mai spatios..dar A3-ul clar este mai sportiv si mai inchegat.

@Bogdan_wrc: mi-e lene sa caut un articol acuma despre S3-ul nou..unde scrie de toate modificarile...aia 63 de CP in plus sunt scosi nu din soft..ci din modificarea motorului :D Ca altfel nu mai ajungeai la 300CP doar din soft stage1 la S3..adik cu 100 mai multi decat la un A3 normal :)

P.S. Acuma A3 e si in varianta Cabrio :P

P.S2: Cred ca titlul topicului e prost ales..mai degraba il denumeati A3 vs. Golf .. ca numa despre diferente s-a discutat aici ..

Modificat de Razvy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

pentru cine mai e interesat de subiect, sa spun si eu o parere, avand in vedere ca am trecut de la bora, printr-un golf 5, si intr-un final la a3.

in primul rand de la bora/golf 4 la golf 5 e diferenta destul de mare,insa nu atat de mare ca intre golf 5 si a3. a3-ul mi se pare o masina mai bine inchegata, mai bine lucrata, cu materiale de calitate mai buna, si pana la urma, hatchbackul din grupul vag la care se aplica tot ce au mai bun si nou in curte. este un golf 5 imbracat in haine de lux, incepand de la calitatea tinutei de drum, calitatea habitaclului, sistemul de sunet,bordul si pana la imagine.

pana la urma, pentru cine este interesat de o masina din clasa mica, si dispune de bani,a3-ul ar trebui sa fie printre primele alegeri, multe masini din aceiasi clasa neavand parte de dotarile disponibile pe a3..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan_wrc: mi-e lene sa caut un articol acuma despre S3-ul nou..unde scrie de toate modificarile...aia 63 de CP in plus sunt scosi nu din soft..ci din modificarea motorului :vaidecapulmeu: Ca altfel nu mai ajungeai la 300CP doar din soft stage1 la S3..adik cu 100 mai multi decat la un A3 normal :coffee_lol:

da stiu, alte injectoare, turbina k04, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Student Satisfacut

De acord cu paul, diferentele ce le puncteaza el intre G5 si A3 (8P) le-am observat si eu intre G4 si A3(8L).

Si tin sa adaug o chestie ce cred ca v-a scapat:

A3-ul chiar daca are sau nu quattro caroseria este aceeasi .

De aici rezulta inaltatura aceea dintre scaunele din fata ce se continua pana in spate , si eventual un portbagaj mai mic (desi mie mi se pare arhisuficient si nu cred ca la golf ar fi mai incapator)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf 5 portbagajul e mai incapator decat la A3 8P, la generatia anterioara nu stiu.

Modificat de dan i
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere (am studiat problema indelung) portbagajele sunt in urmatoarea ordine (cel mai mare primul):

Audi A3 Sportback

Golf V

Audi A3 Coupe

Audi A3 Sportback quattro

Audi A3 Coupe quattro :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog sa continuati. imi place topicul, exact de ce am nevoie sa stiu, ca ma bate gandul la un A3, modelul nou si nu prea se inghesuie lumea sa posteze pe aici. vreau sa stiu si eu daca merita trecerea de la GV la A3. voi ziceti ca da.

personal, dpdv estetic A3-ul mi se pare mult mai reusit, mai ales botul si farurile care au o tenta sportiva.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai un Golf V, pe care se presupune ca ai ajuns sa'l cunosti deja, cred ca si un simplu drivetest cu un A3 te'ar putea lamuri daca merita sa faci trecerea. S'ar putea ca financiar diferenta sa nu fie prea mare ... A3'ul suferind o devalorizare mai mare (procentual)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca discutia este mai degraba de sectiunea: versus (A3 vs. GV).

Revenind, o concluzie simpla: A3-ul trebuie sa ti-l doresti ca sa-l cumperi.Nimeni nu cred ca, cumpara un A3 "sa-si faca treaba cu el" :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu aveam pana acum impresia ca A3'uri sunt putine (in CT, cel putin). Insa de cand conduc unul, le vad peste tot ...

Oricum, intre in G5 si A3 as alege oricand A3'ul, fie si numai datorita design'ului mai placut (insa aici e chestie de gusturi, evident)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa ma bag si io in vorba...

1. Intre Golf IV si A3 8L eu nu am vazut mari diferente. Bordul A3-ului (in special partea din fata pasagerului, mult prea rotunjita pentru gustul meu) nu ma incanta cu nimic, prefer Golful la design. Dpdv al materialelor, A3-ul are un avantaj. In rest, e cam aceeasi masina, nici design-ul nu-i prea stralucit comparat cu Golful IV fata de 8P care mi se pare mult mai frumos ca un Golf V.

2. A3 8P si Golf V. Extrem de diferite dupa parerea mea. Net superior A3-ul din punct de vedere design (exterior / interior), materiale, "inchegare", motorizari disponibile. Daca merita sau nu diferenta de bani intre un G5 nou si un A3 nou, este la latitudinea cumparatorului si depinde de buzunarul fiecaruia si de cat de mult pretuieste fiecare detaliile (pana la urma detaliile sunt cele care fac diferenta).

3. Ar trebui specificat zic eu si nivelul de dotare. Am facut 2 test-drive-uri cu A3 8P inainte sa-mi iau masina curenta. Prima a fost un 1.9TDI echipat relativ modest. Al doilea a fost un 2.0TDI cu scaune sport, volan sport, jante 17, suspensie sport etc. Prima m-a dezamagit complet. A doua m-a fascinat. Diferente de la cer la pamant (si nu ma refer aici doar la aspectul evident al diferentei de putere). Era pur si simplu "altceva". Probabil ca echiparile sport au facut marea diferenta.

P.S. Am editat titlul si-am mutat topicul la Versus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am avut ocazia sa compar un A3 cu Golf V (erau expuse chiar f aproape unul de altul la o expozitie auto). Calitatea materialelor de la interior mi s'a parut net superioara la A3. La G5 plasticul de pe usi si chiar de pe bord dadea impresia de ieftin. Drept e insa si ca G5'ul respectiv costa ~16k cu motorul de 1.9 105CP, iar A3'ul era ~30k, cu acelasi motor, daca retin bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fi fost si ceva diferente intre dotari la o asa diferenta de pret... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal , omul care vrea G5 isi va lua 2 la banii A3-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o motorizare identica si la dotari similare , diferenta de pret dintre Golf si A3 este de aproximativ 5 - 6000 de euro la pretul cu TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este intr-adevar mai scump, nu stiu daca diferenta mare este sau nu justificata, insa pe mine ma incanta A3-ul la maxim din orice punct de vedere. Singurul minus fata de Golf 5 mi se par farurile (aici vorbesc de Xenon), Golful 5 este NET superior la vizibilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Diferenta dintre un GOLF si un A3 (cu dotari similare - am comparat masina din semnatura cu A3-ul de 125cp) este de mai putin de 5000 EURO.

2. A3 - ul este cu mult mai bine finisat la interior ca Golf-ul 5.

3. La comportament rutier si functionalitate eu spun ca sunt cam la fel. Intr-un test din Auto Motor und Sport, Golf-ul a iesit mai bune la aceste capitole.

4. Un minus important la GOLF, din punctul meu de vedere, este lipsa tractiunii integrale pe motoare cu benzina (numai la 2.0 FSI si la R32 este 4Motion).

5. Per ansamblu comparam o masina premium cu una nonpremium. Intrebarea la care trebuie sa raspunda cei interesati de aceste 2 modele este: merita diferenta de bani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
1. Diferenta dintre un GOLF si un A3 (cu dotari similare - am comparat masina din semnatura cu A3-ul de 125cp) este de mai putin de 5000 EURO.

2. A3 - ul este cu mult mai bine finisat la interior ca Golf-ul 5.

3. La comportament rutier si functionalitate eu spun ca sunt cam la fel. Intr-un test din Auto Motor und Sport, Golf-ul a iesit mai bune la aceste capitole.

4. Un minus important la GOLF, din punctul meu de vedere, este lipsa tractiunii integrale pe motoare cu benzina (numai la 2.0 FSI si la R32 este 4Motion).

5. Per ansamblu comparam o masina premium cu una nonpremium. Intrebarea la care trebuie sa raspunda cei interesati de aceste 2 modele este: merita diferenta de bani?

Ref. pct. 3 nu stiu exact la ce a vrut sa se refere Auto Motor und Sport cu "comportament rutier" mai bun ?! :)

Ref. pct. 5 raspuns la diferenta de pret cu alte intrebari de genul "merita diferenta dintre Astra si Focus?, dar dintre Focus si Golf?, s.a.m.d.

Raspund tot eu: daca ai buget pt. A3 mi-e greu sa cred ca vei alege Astra si chiar Golf, dar chiar si asa exista exceptii care tin de preferintele consumatorului/cumparatorului (design, functionalitate, fiabilitate, plaja de motorizari si nu in ultimul rand experienta/experientele clientului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ref. pct. 3 nu stiu exact la ce a vrut sa se refere Auto Motor und Sport cu "comportament rutier" mai bun ?! :icon_thumright:

Din pacate nu am numarul in cauza. Am rasfoit numarul, m-am uitat de concluzii, dar nu am reusit sa il cumpar.

In mare spunea ca se simtea mai bine in Golf (si mie mi se pare ciudat). Si nemtii in cauza au descoperit si ca la functionalitate a iesit mai bine Golf-ul. Au fost testate 3 masini: Golf 1.4 TSI 122cp, a3 1.4 TFSI 125cp si BMW 116i. Clasamentul pe puncte a fost: Golf, A3, 116. Clasamentul pret puncte a fost la fel.

Ref. pct. 5 raspuns la diferenta de pret cu alte intrebari de genul "merita diferenta dintre Astra si Focus?, dar dintre Focus si Golf?

Trebuit tinut minte ca se compara o masina premium cu una nonpremium!!!! Deci e logic (zic eu) sa fie mai bun A3-ul. De asta am adus vorba de bani. Am inteles ca au importanta si banii. Nu vad acest topic a fii ceva genereal pt ca nu am avea ce discuta atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!