Jump to content

Covor pt. portbagaj


mircom
 Share

Postare recomandată

Ma intereseaza unde gasesc un covor de cauciuc cu margini usor ridicate pt. portbagajul OCTAVIEI 2 berlina.

Covorul original e in jur de 3mil. Exista ceva similar pe piata, dar mai ieftin?

N-am ajuns inca la Selgros sa vad covorasele universale pt. portbagaj. Cit de bine se potrivesc la O2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RRS

    8

  • AndreiO2

    6

  • Skody Silviu

    6

  • GunX

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, intr-adevar la Selgros gasesti. Eu de acolo am luat, se potriveste destul de bine, au mai multe marimi si e cateva sute de mii. Numai ca nu e din cauciuc, este un material mai spongios dar care se pare ca e mai rezistent decat pare la prima vedere. Eu ma impac bine cu el mai ales ca am si plasa de ancorare a bagajelor, asta chiar a meritat cei 8 sau 10 euro la Skoda. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e diferenta dintre covorasul de portbagaj pt O2 cel de 1 milion si putin de la dealeri de la "accesorii" si cel ceva mai ieftin din Selgros sunt identice? Care merita mai mult diferenta fiind cred sub 50 ron....As vrea si eu unul si nu sunt hotarat pana acum inclinam catre ce de la accesorii dar poate sunt din aceeasi sursa si n-ar strica ceva economie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un magazin in zona PROTV (gasit pe Internet) care au covorase pt O2, din cauciuc, cu marginea ridicata, undeva la 800.000 ROL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un magazin in zona PROTV (gasit pe Internet) care au covorase pt O2, din cauciuc, cu marginea ridicata, undeva la 800.000 ROL.

Poti, te rog, sa postezi adresa de net? Mutumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti, te rog, sa postezi adresa de net? Mutumesc!

Asta e obiectul cu pricina la ei pe site (l-au scumpit... mama lor): http://www.autostilrmt.ro/piese-auto/index...y=8&iPage=2

Asta este din ghidul serviciilor, despre firma (inclusiv localizare pe harta): http://www.ghidul.ro/firma.php?id=18994

Intre timp am aflat ca s-au mutat :vaidecapulmeu: MAGAZINUL SA MUTAT IN ALEEA.EMANOIL BUTEICA,NR 30, IN SPATELE CLADIRII MIRAJ IN INCINTA SERVICE "AUTO STILL R.M.T."VA MULTUMIM PENTRU INTELEGERE

TEL:031 805 56 83

Daca-si cumpara cineva, sau gasiti mai ieftin, sa postati si voi aici.

Multumesc.

Modificat de Skody Silviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cine a gasit sub 100 ron e rugat sa posteze magazinul :offtopic: Apropo cele din Selgros sunt de Octavia care sunt mai ieftine a luat cineva de curand si poate posta cum arata , daca e multumit etc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cine a gasit sub 100 ron e rugat sa posteze magazinul :)) Apropo cele din Selgros sunt de Octavia care sunt mai ieftine a luat cineva de curand si poate posta cum arata , daca e multumit etc ?

Dupa cum am zis eu am luat dar nu prea mai am cand sa pun poze, portbagajul e plin si plec cateva zile la munte... Pare sa fie de calitate pana in prezent, este un material plastic destul de elastic, revine la forma initiala daca il indoi, sa vedem si proba timpului. Asa am fost incantat si de covorasele de la Carrefour si acum vad ca deja incep sa se descompuna dupa 5 luni... Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skody silviu: OFFTOPIC: schimba si tu avataru' ca e hidos rau ala ;)

Subscriu si eu ! :D

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decat sa subscri,mai bine stergi!!! e mult mai bine,crede-ma!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skody silviu: OFFTOPIC: schimba si tu avataru' ca e hidos rau ala :P

Subscriu si eu ! :lol:

Scrie in regulament ca nu am voie sa-mi pun poza mea la avatar? :P glumeam, cand o sa-mi trag o poza cu masinuta, o s-o pun pe aia.

SCUZE de :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care sunt dimensiunile covorasului portbagaj Selgros din discutie? Sau ce scrie pe eticheta?

Ca sa nu luam alta marime :)

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vreo diferenta intre cel de la dealeri si cel din Selgros ? Va rugam o parere nu stiu ce fac daca mai trece o luna si nu am covor in portbagaj :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie nimeni daca covorasul intra prin toate coltzurile portbagajului sau daca are gauri pt inelele alea pt plasa?

Oricum mai sunt la ei sa il vad,dar daca stitzi amanunte zicetzim k sa nu bat drumul pana akolo!

Bafta all :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat azi din Selgros; dimensiunea ce mai mare 100/70 cm, nu are gauri de inele, e facut dintr-o spuma cauciucata, nu stiu daca va tine 3-4 ani :D 35 ron.

Am vazut ceva asemanator (poate chiar mai mari) si in Carefour, insa mai scumpe, spre 55 RON.

Cel de 100/70 acopera aproape tot, si e super ok ca daca versi ceva se curata instant si nu mentine mirosul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RIon, covorul vine peste inele si ai facut gauri sau nu ai plasa pt bagaje?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am plasa pentru bagaje, iar marginile covorului ajung pana in inelele de pe margine.

Repet, este util cand transporti un sac cu cartofi sau carne inghetata, cand un dop nu e bine insurubat... il scoti, scuturi si stergi cu apa ;)

Poate am sa fac o poza daca nu uit ;)

Pana atunci fac un desen aproximativ... cu rosu covorul :D

portbagaj_o2_covor_selgros.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu tava de spuma, de la Selgros. Dar a mea este 90/100 si acopera exact asa cum a desenat Ion. Adica mai raman vreo 10 cm neacoperiti (la mine in spate). Inelele raman si ele pe afara, exact pe langa margina laterala. Pret aproximativ pana in 40 lei.

Am si tava originala de cauciuc, dar vreau sa va spun ca ma incurca inelele, care trec prin cauciuc, la ridicatul capacului de la rota, daca agat niste cordelute elastice.

Deci e mai buna cea de spuma, dar le-am pastrat pe amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cele din Carrefour sunt la fel doar ca un pic mai scumpe > Mi se pare f bun pretul. Din cate am vazut in desen insa covorul nu se muleaza frumos ca cel original pe profilul fundului portbavajului de Octavia 2. Din cate am vazut in desen este o simpla tava dreptunghiulara cu diferit edimensiune ca lungime si latime. Cred ca sunt "universale" si nu ai decat sa-ti masori propriul spatiu si sa iei ceva cat mai apropiat ca dimensiuni. Ma insel ? Nu e deloc "de Octavia" ci sunt simple tavi pt portabagaje nu ?

Are margini inalte nu ? Cam cat de inalte 10mm sau mai mult ? Multumesc anticipat ma bate si pe mine gandul la unul mi-e frica doar sa nu fuga singur pe acolo prin portbagaj dar ar trebui sa aiba frecare mare cu mocheta...

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fuge, stai linistit... e foarte bun ca nu vei murdari mocheta, se sterge usor cu o carpa, sau se scutura :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ai luat si eu din Selgros "covoras" fabricat de cineva Queen parca (astea erau si prin Carrefour sau Auchan). 90x100 cm cel mai mare. 36 RON. Oricum e o caricatura de tavita deja incep sa regret banul dat desi nu a fost cine site ce:D. Pare extrem de usor de agatat rupt etc.plus ca ramane in spate ciraca 10-11 cm. Am inteles de la baietii respectivi ca vin multate pe logan asa ca nu-i de mirare ca intalnesti un singur tip cam peste tot :D. Se pare ca ar fi perfecta una de 100x100 (am masurat portagajul la a mea. Din pacte nu sunt.se vede cam aiurea dar oricum sa vedem cat rezista. Intrebare la dealer sunt 2 accesorii (s-a mai discutat) unul de vreo 3 milioane si unul de vreo 1,3 milioane. Cel de-al doilea o fi tot din material din asta (spuma poliueretanica or something sper sa nu gresesc) . Cel scump e sigur cauciuc....oricum ala e de 10 ori mai scump decat "tavita" din spuma din hipermarketuri. Cine are bani de dat si chiar are nevoie si tine la estetica se pare ca trebuie sa scoata 1,3 sau peste 3 milioane din buzunar :D Eu deja incep sa strang bani la FSN pt unul "adevarat" :)

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am cumparat o tava de la Selgros. Dimensiuni 100x90cm. Pret 36ron. Atasez si o poza pt. cei interesati de modul cum se incadreaza in spatiul din portbagaj. Materialul nu pare la fel de rezistent ca la un covor de cauciuc, dar avind in vedere pretul, eu zic ca e o solutie buna.

Daca cineva gaseste pe undeva tavi cu dimensiunile 100x100cm, este rugat sa ne spuna. Eu consider ca e mai bine sa-ti ramina spatiile laterale neacoperite (vezi poza), pt. ca acolo depozitezi si alte obiecte necesare la drum si pe care nu vrei sa le muti atunci cind accesezi roata de rezerva.

post-18102-1196593849_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ambele tavi in portbagaj: cea oroginala din cauciuc si cea din spuma. Nu am inebunit sa-mi cumpar doua, dar pe cea originala mi-a facut-o cadou dealerul iar cea de spuma o comandasem eu mai de mult, pentru ca am si la Fabia si stiam ca e buna (pe Fabia e chiar foarte buna, acoperind perfect spatiul).

La Octavia portbagajul e mai lung cu 10 cm si tava de spuma nu acopera in fund exact de o palma. Dar este mai ingusta decat inelele de amarare si se poate ridica mai usor capacul de peste roata de rezerva.

Tava originala, de cauciuc, acopera toata suprafata, dar acopera si inelele care ies prin niste taieturi prin cauciuc. Iar cand vrei sa ridici capacul tava se agata in inele si tragand mai tare, risti sa rupi ceva.

In concluzie, va recomand tava de spuma, chiar daca e mai mica, dar mai eficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune-ne si noua o poza daca se poate :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!