Jump to content

Nu se inchide una din usi cand inchid din telecomanda


valentyn
 Share

Postare recomandată

am reusit cu chiu cu vai, pana nu am trezit sfintii nici ca am reusit sa-i dau de capat.

am ajuns in punctul in care de unde sa incep sa desfac yala?

atasez 2 poze se imi aratati mai departe

kelu Florin ???

post-105026-0-88841000-1347559966_thumb.

post-105026-0-97128600-1347559973_thumb.

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Trage chederul un pic in lateral si o sa gasesti o gaura in interiorul careia se afla surubul de deblocare a butucului. Il slabesti, scoti butucul, dupa care scoti sufa din maner

2. desfaci cele doua M-uri care se vad.

3. asta a fost tot

asta e un DIY pt usa de fata - similar - http://www.taligentx.com/passat/maintenance/doorlockmechanism/

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce surubeltita imi trebuie pt cele 2 M ca nu am asa ceva..???si ce dimensiune?e cumva una de tip T?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu mare placere as veni colegu, poate ne ajutam reciproc, insa am dat totul jos pana la yala, geamurile sunt prinse cu scoci + ca tre sa le si foliez daca tot am ocazia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zilele astea am observat dupa ce am inchis usile din telecomana...usa spate stanga nu sa inchis,m-am jucat de cateva ori cu telecomanda...si nu voia...la un momendat am bagat cheia in iala si sa inchis,acuma merge din telecomanda...din nou toate dar sigur problema va revenii.ce este de facut?oare contacte imperfecte?sa ma pun sa descac?>

astept raspunsurile voastre.multumesc mulrt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puncte de legatura oxidate, mufe oxidate, lipituri reci sau motoras defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasul nu este defect ca dupa aceea a functionat...cu cheia bagata in iala...

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil un switch din broasca sau lipituri rupte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cheia in yala merge mecanic. Acum se inchide din telecomanda ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mers automat dar cu cheia in iala...acuma merge din nou telecomanda

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am refacut lipiturile uneia dintre usi insa nu am rezolvat nimic..am desfacut plasticul din stalp si surpriza : doza aceea era oxidata praf..am obs ca mai fusese umblat si erau anulate si luminile de sub portiera..am nevoie sa ma ajute cineva cu o schema sau sa imi zica pe culori ce fire ajungeau la acel led , sa pot reface traseul si totodata sa fac functionala si lumina..

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am atasat o poza sa imi ziceti care de aici e plus si care minusul pt ledul portierei.

post-105026-0-89906400-1347808991_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana aici tin sa va multumesc pt ajutorul acordat, Al Bundy si mai ales colegului Mihai.Necifor care ma suportat la telefon in cateva randuri.

legat de schema de mai sus, poate reusesc sa aduc firele direct din plafoniera..

acum o parere poate stie careva, cand armez, usa dreapta nu scoate nici un sunet..cand dezarmez mecanismul reactioneaza la fel ca si celelalte. cand deschid portiera nu se aprinde nici becul de la plafoniera. aveti idee ce ar putea fi ?

la usa stanga se inchidea si apoi se deschidea imediat + ca se aprindea si becul din plafon..

p.s. un sfat cum sa scot geamul sa-l foliez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de cautat ai cautat si tu un pic ?

Pe acest topic se discuta de altceva.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cautat insa nimic..nici macar pe yb..un mesaj privat e de ajuns ca sa nu discutam offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre servici si pana se lasa seara am mai lucrat ceva la portiere si am observat urmatoarele aspecte :

1.portiera stanga, uneori cand deschid (numai din telecomanda ca din cheie nu prea ma risc, se blocheaza cheia in broasca), ramane blocata, mai trebuie sa deschid inca odata ca sa pot intra, insa asa era si inainte.

2.la portiera dreapta am reusit sa fac mecanismul sa scoata ''un sunet'' numai atunci cand deschid, cand armez nu se aude nimic, cred ca e un fir rupt in stalpul usii...insa nu se aprinde acel bec din interior..care e mecanismul responsabil cu aprinderea becului..?

3.nu mai reusesc sa pun la loc butucul, am desfacut cateva filete, iar am strans, iar am desfacut si nu mai sta la locul lui....am stricat ceva sau fiindca era seara m-am grabit si vb aia, graba strica treaba???

cam atat pana acum, revin cu alte informatii maine seara..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butucul - vezi poate inelul de fixare nu mai este la locul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun , insa ce ma framanta, e becul, dc nu se aprinde...nu e ars...???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch-ul e ok, lipiturile sunt ok ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch-ul era verde...am dat cu spray de contacte, am refacut lipiturile, insa doza aceea neagra are si ea dupuneri..le-am dat cu spray insa....

sa inteleg ca switch-ul e de vina??mai incerc odata in seara asta dupa ce refac traseul sa fiu sigur si daca nu merge altul ...

ms florin..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica-l daca iti trimite -, cand e pe pozitia usa deschisa. Asta trebuie sa iti iasa in mufa yalei, cand e usa deschisa.

Mai departe, daca iti pleaca minus, verifica in lampa yalei, ce lipseste - minus sau plus - verifica si dioda din lampa.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!