Jump to content

Lampa iluminare torpedou - probleme


smurff
 Share

Postare recomandată

As vrea o poza cu lampa care lumineaza torpedo-ul ca am vazut ca circuitul se inchide printr-un arc si la mine a sarit de la locul lui si nu stiu cum sa-l pun.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cxr2test

    6

  • anorganix

    5

  • Cristi16

    3

  • silviutuning

    3

Poate dai mai multe detalii pt ca la mine nici la Bora nici la Golf nu merge iluminarea iar becul este bun ! Eu nu am vazut nici un arc pe-acolo decat unul care tine lacasul de la bec ! Ai idee daca are un switch pe undeva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine a sarit arcul ala, si m-am chinuit 5 minute degeaba sa il pun. Asa ca am fost cu el la un service, unde au reusit, in 15 minute, sa il aseze :blink:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asta va trebuie ca sa va lamuriti:

dsc01672xew9.jpg

dsc01673xve5.jpg

dsc01677xvt4.jpg

dsc01678xxq8.jpg

dsc01679xie8.jpg

dsc01680xug9.jpg

dsc01681xoa3.jpg

dsc01682xbd3.jpg

Modificat de Spawn b93rlf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

smurff ai un warn pentru ca ai dat bump in mai putin de 7 zile , acum vad ca scrii cu caps lock ...

Chiar nu vrei sa citesti regulamentul ?

Sau iti face placere sa stai sa te uiti ? :icon_thumright:

PS : Ti-am editat eu postul anterior .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut mai demult aceasta problema dar mi-am pus un buton separat pe marginea de la torpedou treaba de 10 minute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu nevoie de ajutor sa imi explice cineva cum pot da jos lampa din torpedou sa verific becul daca este bun, trebuie sa desfac bordul sau mai este si alta cale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deshizi torpedoul si cu ajutorul unei surubelnite pe care o bagi intre lampa si torpedou fortind usor in margina lampii si o sa iti iasa lampa afara ((( ai grija sa nu crapi marginea lampii ))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deshizi torpedoul si cu ajutorul unei surubelnite pe care o bagi intre lampa si torpedou fortind usor in margina lampii si o sa iti iasa lampa afara ((( ai grija sa nu crapi marginea lampii ))

TKS

Nu ma asteptam sa primesc raspuns asa prompt :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine am gasit becul ars si am tot cautat bec de 3w12v si nu am gasit deloc am gasit numai de 5w12v are idee cineva daca ar merge si asta de 5w?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti la orce reprezentanta VW AUDI SEAT

Modificat de Spawn b93rlf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms pt informatie o sa incerc si acolo sa vad ce gasesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

Am incercat sa schimb becul din torpedou si in timp ce incercam sa demontez lampa, becul s-a stins si acum nu se mai aprinde nici in ruptul capului.

Nu mai stiu ce sa fac, am verificat sigurantele si becul, ambele sunt OK.

Am scos mecanismul de-acolo si am deconectat mufa, am reconectat-o si nimic.

Acum nici nu cred ca mai stiu sa pun la loc "talpa" aia care pune contactul la bec cand se deschide torpedoul.

Precizez ca am mesterit cu grija si nu am rupt nimic, e simplu pentru cineva care se pricepe.

Ma puteti ajuta cu ceva idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul e din ala pe LED de care mi-ai dat si mie? Vezi ca se poate sa aiba o problema si sa faca contact DOAR in varful acela ascutit, nu si pe margine. La mine asa a facut ala de la plafoniera si mi-a luat ceva timp sa ma prind. "Freaca" si tu un pic becul in locas si vezi daca merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat in fel si chip, tot nu merge.

Faza e ca nici n-am mai apucat sa-mi pun LED-ul, pentru ca s-a stins in timp ce demontam becul original al masinii.

Mai mult ca sigur am miscat o clema pe-acolo si nu mai face contact, dar nu-mi pot da seama care e.

Atasez si cateva poze.

84116423to7.th.jpg52678356aj5.th.jpg

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca este un topic despre asa ceva deschis de mine ca am avut aceeasi problema. tot pe topicul Golf & Bora, ceva de genul Lumina sau lampa torpedo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat cu Google (motorul de cautare al forumului e offline deocamdata) si nu am gasit nimic.

Am folosit si "torpedou" si "lumina" si "lampa" si nu numai in aria Golf IV si Bora, ci in tot forumul.

EDIT:

Am gasit intr-adevar aici topicul deja existent.

Ciudat e ca nu mi-a gasit nimic cu Search. In fine, acesta se se poate inchide.

Multumesc.

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce lampa cu LED? Ma intereseaza si pe mine ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hremus uita-te cateva posturi mai sus ca am pus si 2 poze.

De asemenea am dat si un link catre un topic similar care explica exact ce si cum.

Eu mi-am rezolvat problema cu ajutorul acelui topic.

Again, thanks vwForum! :(

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze ca iti spun dar in cele 2 poze nu vad decat o lampa normala cu bec normal. Nici urma de LED. Nici link-ul nu zice nimic de LED. Ceea ce ma intereseaza pe mine este LED-ul sau mai bine zis bec din ala pe LED de care i-ai dat si lui Rapier ... Cum arata? De unde? si mai ales Cat?

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah, scuze... nu am citit cu atentie.

Eu mi-am schimbat toate becurile cu LED-uri. Toata afacerea m-a costat 120 RON.

- parasolare

- plafoniera

- plafoniere usi spate

- pozitii

- numar de inmatriculare

La torpedou si in protbagaj inca n-am apucat, dar le voi schimba cat de curand.

Si acum ca sa-ti raspund la intrebari:

1. in torpedou din cate am vazut eu e LED de 31 mm (in protbagaj e W5W ca cel de pozitii).

2. LED-uri iti poti lua de la lexxus (topic aici), sau iti pot furniza eu (pretul il gasesti mai sus) pentru toata masina - mai putin cel de torpedou care nu e pe stoc.

Iti stau la dispozitie daca mai ai intrebari.

Salutare.

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Incercand sa montez si eu niste led-uri in lampa din torpedou (ca multi altii :wub: ), am reusit sa fac un scurt circuit. Probabil. Idee e ca nu mai am curent deloc pe firele care vin la lampa. Pe masurate. De asemenea am observat ca numai cu contactul pus este curent in torpedou (cel putin la Golfu' lu' tata). Am verificat toate sigurantele si nimic.

Idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este si la mine. Se aprinde doar cand pui contactul.

Daca ai verificat sigurantele si sunt OK, incearca sa verifici firele. se pot intrerupe daca sunt vechi si unele lite din componenta lor s-au mai corodat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut! asa este si la mine. am curent la torpedou numai cu contactul pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!