Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Eu le-am vazut la niste B6 prin august-septembrie, cand am petrecut cateva zile prin service. Tare frumoase sunt cadranele alea si cu BC-ul ala. :)

De ce oare nu merge adaptarea? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ne spui si noua cat te-a costat, de unde l-ai luat si unde l-ai montat? Multumesc!

L-am luat de pe eBay, de la un dealer din Polonia. A fost nou-nout. M-a costat 130 EUR cu tot cu transport si comisioane. Culmea, cand l-am primit si m-am uitat mai atent era Made in Romania :cheers:

Airbagul l-am luat de la cineva din Romania, de pe okazii.ro cu 9 mil.

De montat mi l-am montat singur, este f. usor, are marcaje si pe el si pe coloana si nu ai nici o emotie ca nu il pui corect. Ai nevoie doar de o oglinjoara, o surubelnita si un Torx M12 pe care il gasesti in Obor cu 10 RON.

Apoi senzorul s-a calibrat singur si merge absolut perfect.

Deci in total m-a dus la vreo 340-350 EUR cu totul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. Vreau sa imi inlocuiesc ochii de pisica din portiere cu lampi cu bec, cum sunt pe HL. Intrebarea mea este daca masinile echipate din fabrica, cu asa ceva, au lampi in toate usile sau doar pe fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Seby19: Vezi ca undeva prin acest topic este un post de-al colegului CT 10 VWP cu un link de pe vwvortex.com unde ai detaliat upgrade-ul care il vrei tu cap-coada :beer:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu. Dar nu eram sigur daca sunt in toate usile. In alta ordine de idei ma intereseaza daca stie cineva care sunt pinii pt alimentarea luminilor din oglinzi(vreau sa imi instalez si asa ceva daca tot desfac usile) si cum se demonteaza manerele de la usi,cele de pe exterior. Va multumesc

Modificat de Seby19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te pot lamuri eu...aceeasi intrebare am pus-o vanzatorului cand am ridicat masina in noiembrie 2006. In plus, l-am intrebat de ce passatul meu highline nu are parasolare duble asa cum avea unul expus in showroom. Si el mi-a raspuns ca din iunie 2006 la modelele highline nu se mai ofera lemn integral, ci doar combinatie de lemn cu aluminiu sau aluminiu integral. iar parasolarele duble au devenit optiune. Asa ca daca vrei tot e avea un highline standard inainte de iunie 2006 probabil ca va trebui sa le mai dai niste bani.

masina me a fost scoasa din fabrica pe 16 06 2005 (r.a.r-ul mi-a facut-o 2006) si am parasolare duble si lemn pe tot bordul inclusiv ceasuri si mai am si inscriptionat PASSAT sus intre ceasuri ( e HL) :( :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa-i cumpar si eu un set de covorase de cauciuc originale. Stie cineva cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incredibil!!! Am sunat la PBN si mi-au spus ca un set de covorase cauciuc 300 RON cu prindere ovala (ca la mine) si 350 RON cu prindere rotunda :icon_thumright: Se pare ca gaura rotunda e mai scumpa.... Eu am covorase textile originale si de cand am luat-o am cumparat unele de cauciuc care nu miros, dar s-au tocit sub pedale. Acum vroiam sa iau altele. In afara de Ebay aveti ceva recomandsari din tara de unde ati luat si sunteti multumiti?

Modificat de Cristi_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat eu set de covorase fata-spate de la Nurvil si am dat pe undeva pe la 350 Ron. Pentru sezonul de toamna-iarna sunt perfecte. La primavara, o sa iau covorase textile pentru ca arata intr-un mare fel.

@Cristi VW, poti sa gasesti pe e-bay foarte usor si la preturi mai ok. Termenul de livrare depinde de locatia de unde cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

pana acuma am modificat la masina urmatoarele: achizitionat covorase de cauciuc din acelela cu semnatura M.Schumacher pe ele (nu descoperisem forum-ul pe-atunci), huse pentru scaunele fata(nu am piele si m-ar deranja daca as pata cumva scaunele masinii), husele sunt tot cu semnatura M.Schumacher si sunt multumit de ele, le-am si spalat de 2 ori :offtopic:, covoras pentru portbagaj (tot din comert) dar nu acopera toata suprafata portbagajului. urmeaza: RNS 510 (acuma am RNS 310). legat de RNS 510 stie cineva ce imi mai trebuie pentru a vedea posturile TV ? as vrea si aceasta optiune daca nu e mare bataie de cap. si probabil (urmeaza sa ma documentez cat mai bine) sa schimb volanul in 3 spite cu unul in 3 spite si comenzi pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si eu o intrebare legata de o modificare (imbunatatire), desi s-a mai discutat despre ea, poate se pricepe careva sa ma ajute, sa-mi dea mai multe detalii amanuntite:

Pentru a monta jaluzea electrica, mai este nevoie si de schimbarea montantilor (ornamentelor interioare) de pe stalpii din spate, avand in vedere ca jaluzeaua culiseaza pe ceva sine (ghidaje) ..presupun...? Sau ghidajele astea se pot gasi si cumpara separat, se pot monta pe montantii existenti? In afara de jaluzeaza electrica (bineinteles inclusa in polita din spate) ce alte piese ar mai trebui?

Intreb ptr ca am ocazia sa cumpar o astfel de jaluzea (asa cum e in poze) la un pret convenabil...Utilitatea ei nu o mai discut aici, depinde de gusturile fiecaruia...

Multumesc cui poate sa-mi poate da detalii..sa ma ajute sa ma hotarasc daca o cumpar sau nu...

post-31774-1260002689_thumb.jpg

post-31774-1260002702_thumb.jpg

post-31774-1260003596_thumb.jpg

Modificat de criv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am asa ceva, dar presupun ca ar trebui schimbati montantii (sau poate se poate adapta ceva ghidaj pe ei - aici trebuie sa-ti raspunda cineva care are aceasta dotare). dar intrebarea mea este: cu ce o sa activezi sistemul jaluzelei? presupun ca printr-un buton, dar unde-l vei plasa?

Modificat de mirciulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul se poate plasa oriunde...Probabil cel mai elegant ar fi in consola de langa schimbator, in locurile ramase libere. In alta ordine de idei am un prieten care are asa ceva pe masina. O sa incerc sa dau de el sa arunc un ochi la sistem si iti spun care e treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

criv - sa stii ca si pe mine ma intereseaza foarte tare treaba aceasta. La fel ca tine, am gasit cateva jaluzele electrice pe ebay si nu stiu ce cablaj trebuie pe langa jaluzea si butonul de langa schimbator. In orice caz cred ca mai trebuie si un modul electric care sa comunice cu masina.

Daca cumva te apuci de asa ceva te-as ruga sa faci un DIY. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aceasta optiune pe masina impreuna cu jaluzele pentru geamurile laterale.Din cate am vazut eu ,in monatantii din spate exista 2 carlige care ridica jaluzeaua atunci cand activezi butonul si ele culiseaza jos-sus .Butonul se afla pe consola de la schimbatorul de viteze pe partea dreapta.O sa va fac maine o poza ca sa vedeti exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa vedeti asta .Priviti si cititi si va minunati ce modificari a facut acest proprietar de Passat 2005.In alta ordine de idei nu sunt de-acord cu Riddler care a scris pe undeva ca arata ca un pom de craciun.Mie chiar imi place bordul desi noul climatronic nu prea ma impresionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gusturile nu se discuta :icon_thumright:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De azi dimineata pana acum am mai "aprofundat" putin problema jaluzelei electrice... Din cate imi dau seama, pe langa polita care include jaluzeaua si mecanismele de comanda electrice propriu-zise, mai trebuie inca o bucata de polita (cea cu jaluzeaua nu e destul de lata - in prima poza se vad cele doua polite care se completeaza ). Apoi, mai trebuie si acele sine de ghidare pe montantii din spate...Si butonul care intr-adevar e pozitionat pe consola de la schimbator, in dreapta... Atasez si cateva poze cu piesele respective

Mai atasaz si un extras dintr-un buletin tehnic unde este redata o jaluzeaua electrica ...

Ce-i mai rau e ca pe ebay, majoritatea comerciantilor expun la vanzare doar polita cu jaluzeaua si mecanismele aferente, fara celelalte accesorii...dealtfel obligatoriu necesare daca se face un upgrade ....

post-31774-1260050648_thumb.jpg

post-31774-1260050658_thumb.jpg

jaluzea.doc

Modificat de criv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cererea unor colegi de forum voi posta poze cu jaluzeaua OEM (manuala) montata la luneta (cumparata de la PBN cu cca. 400 ron).

dsc01982y.jpg

dsc01983mz.jpg

dsc01984.jpg

dsc01985z.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TVS, astept te rog niste poze putin mai detaliate cu sinele de hidaj de pe montantii de la jaluzeaua electrica... Nu de alta dar nu cunosc pe nimeni cu optiunea asta pe masina ca sa pot vedea concret,live...Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicio problema Criv,maine se rezolva sigur ,am crezut ca i-ai dat de cap si de aceea nu am mai facut pozele :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele promise lui Criv si daca mai ai(aveti) intrebari va stau la dispozitie.Mai am 2 poze dar nu mai incap ca sa zic asa si nu stiu sa le pun cum le-a pus Victor

post-28968-1260291918_thumb.jpg

post-28968-1260291932_thumb.jpg

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poze reise ca suporturile respective vin montate pe montanti actuali, fara a fii nevoiti sa le schimbam :P

Ceea ce un lucru bun, ca face mai simplu de facut upgrade-ul :icon_thumright:

Mai ramane trasul firelor de la consola pana la luneta + adaptarea modului :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!