Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

(...) prefer sa raman la clasicul meu RCD300. Macar la asta functioneaza totul, asa simplu si plictisitor cum este. (...)

Poti incerca un upgrade la o unitate RCD510 :))

Tu avand model 2008, nu vei avea problemele care le am eu :D

Si care mi-au luat 2 luni sa-mi dau seama care sunt :D

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare: la Passaturile comercializate in ultimele 4-5 luni am vazut ca exista ca optiune luminile de zi (DRL). Imi poate spune cineva daca din fabrica acestea sunt pe faza scurta sau pe proiectoarele de ceata (ca la Octavia)? As dori sa activez aceasta functie si mi-ar placea sa fie ca in varianta OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as dori sa stiu daca si-a montat cineva faruri Bi-xenon originale pe passat b6 care a venit cu halogene. ce ma intereseaza sa stiu daca farurile se regleaza daca sunt puse ulterior(sus-jos,stanga-dreapta)pt k am inteles k vin cu mufe adaptoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa iti raspund eu la intrebare. Da, farurile bi-xenon se pot monta, dar pierzi reglajul farurilor. Ca sa se regleze automat (autolevelling) trebuie montati niste senzori, iar pentru montarea lor trebuie descafuta in mare toata masina. In schimb poti monta farurile bi-xenon cu adaptoare si dupa aceea le reglezi manual. Pentru un ghid cauta pe vwvortex forums.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam sa montez masinii un tempomat (sa nu mai stau pe DN1 cu ochii pe vitezometru). Si-a achizitionat cineva in ultima perioada? Cam care ar fi pretul? dar la montaj? Multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( N-am idee de preturi, insa te pot sfatuii in felul urmator:

...nu stiu cat de mult te va ajuta un tempomat, intrucat chiar pe DN1, indiferent de portiunile pe care le fregventezi sau la care te gandesti ca le-ai putea parcurge cu viteza constanta, tot vei da peste o multime de obstacole si peste soferi indisciplinati, care nu iti vor perminte sa utilizezi aceasta functie, asa cum ar fi normal. Astfel, vei constata ca setezi o viteza pentru croaziera pe tempomat, dar vei fi obligat sa apesi frana de mult prea multe ori ca sa te poti bucura intradevar de functia pentru care ti-l doresti. Din punctul meu de vedere este inutil, iar o cheltuiala pentru o astfel de optiune mi se pare si ea inutila. Imi permit sa spun asta intrucat am masina de aproape 2 ani, am ~39.000km si am putut utiliza tempomatul masinii mele, in adevaratul sens al cuvantului, doar de doua ori, pe A1, setat la 135km/h. Eu iti propun sa te mai gandesti la cele spuse de mine si sa reconsideri eventuala cheltuiala pentru un astfel de sistem... cu banii de pe asa ceva poti aduce alta imbunatatiri masinii. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Secretul este să alegi o viteză de croazieră mai mică, ideal ar fi să fie viteza cu care se deplasează majoritatea. Si vei vedea că nu mai trebuie să fr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( pe dn1 mai mult de 4 km maxim nu poti sta cu tempomatul .

Eu am pe masina si mai mult de 3 minute nu sta pe on pentru ca trebuie sa pun frana . si se dezactiveaza dupa care ii dau iar on , accelereaza , stau 3 minute si o iau de la capat .

Zici ca am acceperatie pe maneta , nu tempomat .

Lucru valabil si pe autostrada .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se pare folositor un tempomat, cu toate ca din cand in cand mai trebuie sa franezi. Rolul sau este de a mentine viteza cand e posibil si sa te aduca la aceeasi viteza - dintr-o simpla tragere de maneta - dupa ce franezi. Nu te mai ingrijorezi ca accelerezi prea puternic sa ajungi din nou la viteza, nu te mai doare capul ca vei depasi viteza maxima pe care ti-o propui, etc... Eu cat am circulat prin Austria si Germania am folosit din plin functionalitatea si depasirile le faceam tot din maneta. E mai distractiv asa :salut: Cand mergeam mai multe masini, cele fara tempomat scoteau consum mai mare chiar si pe autostrada, la aceleasi conditii de mers si motoare identice. Intr-adevar, pe DN1 nu prea merita un tempomat insa pe A1/A2 ar merita, ca sa zic asa... Costurile montarii unuia after-market sunt insa aproape duble fata de aceeasi optiune la configurarea masinii.

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raman la ideea ca nu merita , intradevar este ok sa il ai insa nici daca nu il ai nu ai pierdut cine stie ce .

Tu faci referire la austria / germania .... intradevar cand mergi 600 km pe autostrada si toti au o viteza relativ constanta si nu vine unul sa se urce peste tine ca merge el prea repede intradevar merita .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D@ny, ai dreptate. Pentru cei care circula in Romania nu se prea justifica investitia intr-un tempomat after-mk. Pur si simplu nu ai ce sa faci cu el atata de mult incat sa isi scoata banii. Insa e posibil ca atunci cand vei vrea sa vinzi masina altcuiva, aceasta investitie sa se recupereze cat de cat printr-un pret mai mare de vanzare. Totusi, e o optiune pe care eu as fi comandat-o chiar daca luam un Trendline, din simplul motiv ca si pe masina de dinainte aveam si mi s-a parut o dotare foarte buna atunci cand iesi cu masina din tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ati pus pe ganduri... ;) Pana la urma decisiv va fi pretul de achizitie al acestuia. Daca este prea scump voi renunta la idee. Pana la urma cam cat este un tempomat? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte trebuie sa schimbi si manetele de semnalizare pe care le ai. Este un tutorial DIY pentru montat tempomat pe maneta semnalizatoarelor aici insa tipul avea deja tempomat cu 3 manete si doar a renuntat la cea de tempomat. Poate gasesti piesa respectiva pe eBay si iti mai trebuie dupa aceea doar calculatorul pentru coloana de directie daca bine imi aduc aminte si recodarea lui pe masina. In acest fel nu mai trebuie sa schimbi si ansamblul manetelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Victor blackedition : In primul rand iti trebuie modulul de confort de sub volan care sa suporte tempomat ,3 CO 953 549 A,modul pe care l-am avut eu pe masina dar l-am schimbat pt.ca mi-a trebuit unul care sa suporte comenzile de pe volan,si maneta propriu -zisa care se monteaza in stanga volanului sub maneta de semnalizare.Masina mea este CL si are tempomat din fabrica si iti spun ca merita .Cred ca maneta o gasesti pe ebay iar modulul ti-l pot da eu pe al meu in cazul in care te hotarasti :biggrin: .

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum la el sigur modulul lui suporta si functia Temopant, pt ca echipare BlackEdition venea standard cu BC maxidot, deci automat modulul coloanei de directie este un Midline :P

Revenind la investia tempomatului, propun urmatoare licitatie de pe eBay :icon_cool: -> http://cgi.ebay.de/VW-Passat-3C-Lenkstock-...=item414861512d

Pretul este convenabil inclusiv transportul :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor, eu mi-am montat la masina mea(tot BE) tempomat inainte de a o ridica de la dealer(in august 2008). Am platit pe tempomat 305 lei si 250 lei manopera. La aceste costuri se mai adauga o masca de sub volan care era in jur de 90 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu aveam montat din fabrica si pot sa zic, ca merita toti banii...

Sincer, eu nici nu as fi cumparat masina, daca n-ar fi fost montata din fabrica (ca vroiam neaparat si cat mai repede)....

Merita, chiar daca nu poti sa te dai prea multi km, dupa parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Bine de luat in seama precizarea ta, am si BC+ cu afisaj intre ceasuri si comenzi pe volan, iar daca nu o sa mai pot beneficia de ele, prefer sa raman la clasicul meu RCD300. Macar la asta functioneaza totul, asa simplu si plictisitor cum este.

Pe mine m-a incantat mult forma aparatului si pretul...

Salut!

Citeste topicul asta : http://vwforum.ro/index.php?showtopic=53129

sau http://vwforum.ro/index.php?showtopic=47223&hl=

iar in likul urmator poti citi review-uri de la cei care folosesc acest aparat:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=55890&hl=

Am am pe masina montat acest DVD/Navigatie, achizitionat de la Calin. Nu am ce sa ii reprosez. Nici aparatului, nici lui Calin :icon_thumright:

Totul functioneaza perfect, calitatea sunetului este undeva intre foarte buna spre excelent, navigatia gaseste satelitii cam greu dar sunt convins ca e din cauza antenei montate in bord.Trebuie scoasa undeva in coltul parbrizului si va fi OK. Urmeaza sa ii montez si o camera de mers inapoi si o antena speciala pentru TV.

O recomand cu caldura! Raport pret/calitate = excelent!

O zi buna!

Modificat de luci_94_dim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

De curand mi-am instalat si eu volan piele MFSW de Passat CC pe B6.

Acum vine partea complicata. Modulul control volan este 3C0953549 L. Are idee cineva daca acest modul suporta volan multifunctii?

Inca nu m-am apucat sa-l codez ptr. MFSW deorece pana nu stiu sigur daca suporta mai bine il las asa decat sa stric ceva.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

De curand mi-am instalat si eu volan piele MFSW de Passat CC pe B6.

Poti sa ne spui si noua cat te-a costat, de unde l-ai luat si unde l-ai montat? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, pretul unui volan de G5 GTI peste pe undeva pe la 1800 RON, iar cel de Passat CC ar trebui sa fie mai scump.

Am citit pe undeva de bord de B6 din 2009. Am intrebat la reprezentanta daca se poate pune acest bord pe B6-uri mai vechi si mi s-a spus clar NU. Nu se pot adapta calculatoarele. Mi se pare urat faptul ca au facut 2 borduri diferite pentru aceeasi masina si acuma cei cu primele generatii isi baga unghia in gat. Frumoase ceasurile si BC-ul de pe B6-le 2009. :)

Modificat de animalutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o precizare: nu e modelul 2009 ci mai probabil 2010. Eu am MY2009 si arata ca cele de dinainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul clau_75 are dreptate. Si eu am MY2009 si tot ceasurile vechi le am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!