Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

te duci cu codul 3C0051435CN la orice reprezentanta sau magazin de piese auto si intrebi de pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Dupa ultima actualizare a preturilor din ETKA din 01.2014 pretul pentru ce cauti tu este 890 RON .

Eu zic sa-l iei de pe ebay .

O seara buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am avut timp de 5 luni becuri led pe pozitie, de vreo saptamana ba mergeau, ba se mai stingeau (imi aparea in bord eroare).

Mi-a comandat mecanicul meu Osram Led W5W, cand le monteaza am avut o surpriza... stateau 5 secunde aprinse, dupa care se stingeau !

A sunat la un electrician de la reprezentanta, care i-a spus ca nu merg pe Passat B6 !!!

 

Ce parere aveti ?

OSRAM-LEDRIVING-COOL-WHITE-W5W-BULBS-PAC

Modificat de flo1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate sunt chinezesti, toate sunt la fel, dar la preturi diferite…iei niste SMD-uri de la orice magazin de piese auto, cu conditia sa aiba CAN BUS…ca pret: aprox 30-40 lei ambele becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa scrie pe ele "Can Bus" ...alea merg pe masiniile noastre :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am achizitionat un schimbator DSG de B7 si vreau sa.l montez pe masina mea B6. am vazut si am citit  ca se poate monta doar cu anumite modificari, dar eu nu ma pricep deloc. este cineva care ma poate ajuta cu aceasta modificare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur da, dar nu in Ploiesti.........cei "priceputi" sunt in Bucuresti....dar poate ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata becurile de pozitie cu led can bus (vezi attach). Cu toate astea, de ex, mie mi se ard cam la 3-6 luni..nu rezista, am incercat mai multe tipuri/marci. Bine ca nu sunt scumpe..

post-118751-0-84573800-1391591850_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca pe astea (Philips 501 LED SIDE LIGHT BULBS T10 W5W 6000K.)

post-74110-0-91050500-1391595886_thumb.j

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi Marie…cu alta palarie. Platesti in plus imprimanta care a "scris" Philips pe ambalaj…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mihai - dar ce ai aichizionat mai exact ? ...doar rama cu schimbatorul sau si butoanele laterale ?

.........daca ai luat numai rama, mi-e teama ca nu e suficient.

vezi aici: http://vwforum.ro/topic/36440-ce-modificari-putem-face-la-b6-dupa-ce-l-am-cumparat/page-125

si aici: http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5582747-Anyone-try-this-quot-B7-style-quot-shift-knob-from-these-guys

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre ce butoane laterale este vorba? am luat tot ansamblu. Schimbator cu rama! m.am uitat la topicurile cum se monteaza, dar eu nu ma pricep si nu vreau sa fac alte incurcaturi, de aceea apelez la cei care au facut aceasta modificare!


probabil e vb de butoanele cu esp,autohold si etc?


tu ai facut modificarea asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, de acele butoane este vorba...si fara butoanele de B7, mi-e teama ca nu merge modificat.

Rama de B7 este "putin mai mare" ca cea de B6 si nu intra in locul ei......aici nu ai ce sa modifici.... de asta spuneam ca ai nevoie de tot ansamblu de butoane de B7.

 

nu am facut modificarea, ca nu ma atrage.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prezentarea care este postata cum sa faci modificarea, butoanele laterale sunt aceleasi, sunt de B6. Am vazut ca se scot niste cleme dupa rama de B6 si etc. Daca nu se potriveste rama de B7 nu ma deranjeaza sa o las pe cea veche ca este foarte buna, la mine ca curatat cromul dupa maciulia de B6. Nu stou cum sa procedez, dar poate a facut cineva aceasta modificare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in prezentare, se scoate "rama" de B7 si se repune cea de B6, inlocuindu-se doar pielea si  schimbatorul.

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, asa este,m.am exprimat eu gresit! Modificarea aceasta vreau sa o fac si eu! Poate vreun coleg din bucuresti a facut sau din apropiere, si ma poate ajuta (contra cost, bineinteles)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mai adaug si eu cateva modificari efectuate in ultimele doua saptamani!

 

* .................., iluminat manere led

 

imi spui te rog cum ai montat acele becuri in manere?

ce piese ai folosit ?

.........poate ai si un DIY

 

Multumesc,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este o solutie oem ci una foarte basic: un led rosu (nu punctiform, unul care lumineaza mai slab si in unghi), o rezistenta, o gaura cu spiral de 3 mm pe interiorul manerului plus legatura electrica in firele care alimenteaza pictograma de pe butonul de actionare al geamului electric (gri + / maron - )

 

Varianta OEM, cu parti din manerul de touareg imi pare prea migaloasa si cu sanse mari de fail datorita decupajului dreptunghiular (aprox 5mm x 3 cm) intr-o zona greu accesibila. Mai mult ca sigur iese discutabil acel decupaj, decat varianta cu o mica gaura de 3mm care este umpluta de led. La sfarsit poate fi aranjat ledul a.i. in exterior sa iasa la fata si sa se vada doar capul lui ...

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poti da detalii te rog despre ce led si rezistenta e vorba ? .... plus o poza sau doua mai in detaliu la pozitionarea lui in maner.

 

multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!