Jump to content

Fabia 2


BLiTZ
 Share

Postare recomandată

Poti sa pui linistit Euro 4. Si mie tot cam 7% imi consuma. Am facut plinul (plin ochi), saptamana trecuta, aseara s-a aprins martorul. Facusem 550 Km. Si eu tot 1.4, TDi, tot Ambience, tot Gri!

Sa o stapanesti sanatos!

Le: Si franele merg foarte bine, stai linistit, trebuie doar sa te obisnuiesti. (Si eu tot aceeasi impresie am avut-o) O sa ii gasesti in scurt timp un punct intermediar.

Modificat de Baltimore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! si mersi de linkuri, am sa le studiez si am sa mai descriu si evolutia in cazul meu.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Referitor la frane, ele tin mai bine dupa 500 de km, sau care e perioada aia de rodaj la placute. De asemenea, daca masina sta o perioada mai lunga, gen 3 saptamani o luna primele cateva franari trebuie facute mai cu grija, se depune putina rugina pe placute. Senzatia mea cand am luat masina noua era tot asa ca nu prea are frane, comparativ cu golf 5. Dupa vreo 500 de km nu mi se mai pareau diferente simtitoare. Acuma nu stiu ce sa zic, asta e doar parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sym: Rugina se depune pe discuri dar oricum feedback-ul tau e util pentru ceilalti :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am presupus eu ca masinile noi au nevoie de accea perioada de tinp pana se "muleaza" placuta pe disc.

Pe masina de test franele tineau foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Am mai scris pe aici, dar nu pe topicul asta.

Mi-a venit o Fabia 2 1.4 TDI 70CP Ambiente acum 3 saptamani. Gri antracit am ales pentru ca designul e cel putin ciudat, mai atenueaza din "lookul" ei (la drive test, cand am dat geamul jos m-am speriat de forma, dar spatul pentru cap din fata merita oarecum).

Mi-am mai pus 4 difuzoare suplimentare la delaer (din care 2 tweetere) in portierele din spate, cred ca au meritat; si inchidere centralizata cu telecomanda, si asta merita, doar ca mie mi-au pus una "ieftina" fara sa ma intrebe si e cam ciudata, poate nu stiu eu sa o setez.

Am trecut de 1000 de km ieri si per ansamblu imi place. Doar ca nu mi se mai pare asa de mare ca atunci cand am comandat-o. Era pe stoc si a venit in 6 zile lucratoare, ceea ce e super ok.

Astept sa ajung la 1500 de km ca sa "iasa din rodaj" si sa vad ce poate. Deocamdata nu am trecut de 2500-2600 de ture.

Franele le-am "bruscat" de vreo 3 ori si am fost placut surprins ca nu a intrat ABS-ul (asta presupune sa stii cum sa franezi, dar, oricum, franele s-au comportat foarte bine).

In rest incepe sa ma sacaie dimineata cand e inghetata - scartaie parca-i caruta (exagerez putin), iar butoanele de la memoria posturilor radio scartaie si ele. Am supraestimat reputatia pentru calitatea materialelor si asamblarii deci.

In afara de asta - consumul m-a speriat putin la inceput (7 in oras) dar am invatat sa il reduc si probabil ca s-a mai "asezat" si motorul.

Astept si alte pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o saptamana de cand conduc fabia II si imi place la nebunie masinuta, motorul de 1.9 face toti banii mananca asfaltul, chiar si in rodaj rad de passat si golf 5 cu motoare similare.

Am jante de 16" cu cauciucuri 205/45 pot spune ca arata altfel cat despre curbe ma tin dupa tata cu A6 asa ca sunt mai mult decat multumit.

Calitatea materialelor de la interior e net superioara fata de generatia anterioara asa ca sunt foarte incantat.

La condus masina e o bijuterie, foarte buna pentru oras cat si pentru iesiri mai lungi, sistemul audio e de nota 10 iar proiectoarele cornering fac toti banii pe drumurile accidentate.

Sa stiti ca reclama aia la logan cu "tata ai trecut de scoala" chiar am patit sa trec de servici de doua ori in primele 2 zile si pe zi ce trece sunt tot mai sigur ca am facut alegerea corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost 17500 dar cu reducerea dealerului 17100.

Am motor de 1.9 varianta elegance si in plus climatronic, esp, pilot automat, proictoare cu functie cornering, senzor de presiune, maxi-dot si vopseaua metalizata.

Totusi imi pare rau ca nu am ales volanul in trei spite arata mult mai bine dar daca am bani il voi schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

slaut la motoru de 1.9 ce chilometraj iti arata adica ce viteza iti arata la 1.4 mpi posesor imi arata 240 am mers cu 200 sibiu bucuresti dar sunt curios la 1.9 ce viteza iti arat in bord :huh: echipare la a mea e model elegance lafel climatronic esp vopsea metalizata si mp3-dance inchidere centralizata alarma ma ajuns si pe mine la 14.300 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@krysty82: Felicitari pentru masina, sa o stapanesti sanatos! Imi plac dotarile care le ei :)(mai putin motorul, ca sa fiu rau) :)

Modificat de Romanul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam frumos si la fel si voua cta mai multi km fara probleme si incidente.Abea astept sa o scot la plimbare pe autostrazile de afara. :vaidecapulmeu:

slaut la motoru de 1.9 ce chilometraj iti arata adica ce viteza iti arata la 1.4 mpi posesor imi arata 240 am mers cu 200 sibiu bucuresti dar sunt curios la 1.9 ce viteza iti arat in bord ;) echipare la a mea e model elegance lafel climatronic esp vopsea metalizata si mp3-dance inchidere centralizata alarma ma ajuns si pe mine la 14.300 euro
Tot 240 cred ca asa e si la motorul de 1200.Nu am apucat sa merg cu mai mult de 140 din cauza rodajului dar se termina el...In cartea de identitate scrie vit. max. constructiva 190 oricum nu prea stiu la ce se refera asta.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos krysty82!

Eu am ajuns la 4500 de km si mi-am cam schimbat parerea insa. Motorul meu trage prost, sunt aproape tot timpul la maxim. Pe scaun stau extrem de prost, abia am gasit o pozitie in care nu imi rup spatele. In viraje masina sta destul de prost (am jante de tabla de 14 cred). De franat nu prea franeaza, franele sunt desul de proaste.

Plasticele de la interior sunt superioare ca la Fabia 1, insa oricum sunt naspa, plus ca sunt tari. Ai impresia ca manerele de la usi iti pot ramane in orice clipa in mana.

Parbrizul e dintr-o sticla extrem de proasta, am sute (nu exagerez) de gaurele milimetrice in el, plus ca l-am am luat si o piatra si l-am crapat, dar aici se crapa orice parbriz. Am mai spart si un proiector, tot piatra.

Per total insa imi fac treaba cu masina, cu motorul nu am avut nici un fel de probleme pana acum, merge brici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan eu sunt foarte incantat de masina dar timpul va decide.

Sper sa nu imi schimb parerea despre ea mai ales ca vreau sa o duc la 140cp dar asta se va intampa pe la 5-6000 km doar daca parerea mea va ramane aceeasi.

Am sa mai scriu pe masura ce mai fac km si vom vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ajuns la 8000 km cu fabia :lol: mea :lol: chiar la cati km trebuie schimbat uleiu si asa sau la service cand am verificarea la 15.000 atunci se schimba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@morbidan:Uleiul se schimba la revizie adica din 15 in 15 mii dar mie mi-a spus un consilier de service ca ei recomanda clientilor care merg mai mult in bucuresti(a se citi aglomeratie) sa il schimbe din 10 in 10 mii.

Eu chiar cunosc pe cineva care isi duce masina la revizie pe la 7-8000 dar ala e nebun adica si eu tin la masina mea dar asta e prea de tot.

Te sfatuiesc sa mergi pe la 12000.

P.S. Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maultam frumos si tu de asemeni sa o stapanesti fara incidente si la cati mia multi km :P

ps Stiti cumva pot sa mai pun altadata plafonu pe masina si asa ? adica trapa ? o sa intreb si la service dar cred ca aici o sa primesc mia repede raspunsu :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care au computer de bord(nu neaparat cu maxi dot) li se indica pe bord cat timp mai au pana la revizie sau cati KM. La mine s-a activat warningul cand mai aveam 2000-2100 de km pana la revizie.

Modificat de Romanul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare (mai putin celor de la brady)

am facut 4mii si ceva de km cu noua fabia. sunt multumit de ea, se comporta bine in curbe, interior practic, comod si suficient pt 2 persoane(mai multe nu am incercat), motor fasnet, consum acceptabil in oras, schimbator d viteze incomod! este scurt sau prost pozitionat si desi am incercat cu scaunul lasat cat d jos posibil tot ma deranjeaza cand bag a 3 a. imi place ca mai descopar din cand in cand cate ceva. zilele trecute am gasit elasticul mascat din lungul buzunarului de la portiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! Ieri a sosit a 2-a Skoda a familie (dupa Octavia2): Noua Fabia 1.2/70CP Ambiente + climatic, geamuri fumurii etc. Masinuta este peste asteptarile noastre, mai ales in ceea ce priveste motorul si spatiul interior. Designul mi se pare foarte sic si elaborat spre deosebire de ce s-a mai scris pe acest forum.

Cutia de viteza este excelenta si o banuiesc ca fiind principalul "vinovat" ptr raspunsul energic al motorului. Inainte sa o conduc am crezut ca e o masina lenesa dar dupa ce am condus-o mi-am schimbat complet parerea si ma felicit ca nu am ales versiunea de 1.4 sau inca un TDI costisitor cum am pe Octavia. Masina va fi condusa aproape exclusiv in mediul urban.

post-11675-1206559150_thumb.jpg

post-11675-1206559167_thumb.jpg

post-11675-1206559178_thumb.jpg

post-11675-1206559190_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos! Felicitari pentru alegerea modelului cat si a motorului.:)Sa o stapanesti sanatos! Felicitari pentru alegerea modelului cat si a motorului.:RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nsm la fel e si a mea ca culoare si dotari doar ca de 1.4 si mpi am facut cu ia primi 10.000 de km azi am udato la 10.000 km si astept acuma sa imi pun si eu folii pt geamuri si asa ca vad ca schimba radical masinuta

Suuces la condus si fara peripetii

E o masiuta uimitor de confortabil si mare interior parerea mea :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nsm nu cred ca are folii, are pachetul de fabrica "Sunset" in care geamurile spate si luneta vin mai inchise la culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, eu nu am folii, am pachetul standard de fabrica + bandouri laterale negre. Nu am optat in mod special ptr ele, dar masina din stoc le avea. Totusi ideea de vopsea deschisa cu geamuri fumurii este inspirata deoarece amplifica iluzia de "floating roof" care sta la baza noului design Fabia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ronde filc dublu surub ! AM avut pe cineva sus care ma iubeste ! si asta din cauza uni sofer care venea de pe contrasens cu faza lunga halone a intrat si pe banda mea de mers sa evit inpactu am tras dreapta sthumb_47ef4bb750edb076046488.jpg

Stit cum se procedeaza acuma cu asigurarea oare e dauna totala eu asa zic se primeste alta in schimb asigurarea find la omniasing casco

Modificat de morbidan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!