Jump to content

Boxe Ibiza Mk4


alexica
 Share

Postare recomandată

Am montat de curand boxe pe spate. Eu am o Ibiza din 2003 deci se poate sa fie diferenta. Cand am desfacut burduful am dat de o mufa situata pe stalp in care intra alte tre mufe. Doua dintre ele au cate 3 fire iar cea de la mijloc(sunt dispuse pe verticala) are 2 fire mai groase. In mufa din mijloc cu firele groase se mai afla inca 2 locuri libere(are 4 locuri). Acelea sunt firele pt boxe. Daca mai ai nevoie de ajutor pot sa fac niste poze sau daca esti din Bucuresti ne vedem pe la o intalnire nocturna.

...la mine sunt 5 fire cu totul...si toate se duc spre inchidere...e posibil sa fie diferenta, masina mea cred ca nu a avut pregatit circuitul pentru boxele spate...din pacate :P daca se pricepe cineva...raman dator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tocmai am montat pe usile din spate boxe ,diametrul este 16,5

Eu le-am montat singur ,firele de la cd sunt trase pana in stalp

Salut de curand am achizitionat un superb SEAT CORDOBA si imi doresc foarte mult sa imi pun si pe usile din spate difuzoare, dar problema este ca nu stiu sigur pana unde anume in stalp vin firele de la CD.te rog frumos poti pune niste poze cu locasul unde vin firele sau am inteles ca sunt niste mufe.merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin Doroftei

am pe Ibiza mea 4 boxe, 2 de 70w pe fata si 2 de 80w pe spate, JBL. acum doresc sa-i pun un amplificator cu un subwoofer si as dori cateva recomandari. Subwooferul sa fie cat mai mic, nu imi trebuie pentru concursuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat de curand boxe pe spate. Eu am o Ibiza din 2003 deci se poate sa fie diferenta. Cand am desfacut burduful am dat de o mufa situata pe stalp in care intra alte tre mufe. Doua dintre ele au cate 3 fire iar cea de la mijloc(sunt dispuse pe verticala) are 2 fire mai groase. In mufa din mijloc cu firele groase se mai afla inca 2 locuri libere(are 4 locuri). Acelea sunt firele pt boxe. Daca mai ai nevoie de ajutor pot sa fac niste poze sau daca esti din Bucuresti ne vedem pe la o intalnire nocturna.

Salut am si eo o problema cu mufele acelea situate pe stalp,nu prea stiu sigur cum vin firele acolo si nici cate fire am. Se poate sa pui niste poze sa vad si eu cum sunt.. :10[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am pe fata minunatele boxe stok, care deja au inceput sa comenteze cand dau muzica mai tare, iar pe spate mi-am montat GZRC 16 (120 W RMS) de la Ground Zero, minunate pe bune, din pacate din anumite cauze n-am reusit sa continui cu upgrade-ul.

- Boxele sunt cu tweeter separat si in pachet au inclus si cross-over si cablaraie - 120 EUR (pret de 2006)

Eu le-am montat cu inel ( nu cred ca merge altfel, oricum este preferabil).

- O pereche de inele, inclusiv banda izolatoare cu burete ( nu stiu cum se cheama) - 50 RON (pret pt C-ta)

Montajul l-am facut tot in C-ta la un service specializat in audio, alarme, etc si a decurs destul de usor, tweeterele se monteaza relativ usor daca ai putina imaginatie, din pacate nu stiu daca merge sa le mai scoti fara sa distrugi locasul ( montarea implica niste lipituri )

- Montaj inclusiv bonus pt baieti - 70 RON

Montarea boxelor la altcineva decat service autorizat Seat duce la pierderea garantiei pe partea electrica.

Salut imi poti spune si mi-e te rog frumos de unde anume din Constanta ai cumparat inelele adaptoare pentru boxe.. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am montat boxele.

Pt cine mai este interesat diam este de 16,5 precum a spus si ibizafan si de asemenea firele sunt trase in stalp. Nu este nevoie de nici o improvizatie la fixat boxele in gauri, merg prinse "linistit" in suruburi.

Salut am si eu un seat cordoba 1.4 16v si vreau sa imi montez pe usile din spate difuzoare, problema este ca am inteles de la alti posesori de seat ca sunt necesare inele distantiere pentru difuzoare sau pot sa le montez direct pe locasul din usa.te rog poti sa adaugi ceva poze pentru a vedea si noi cum le-ai montat.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inele adaptoare cred ca gasesti sa comanzi, si pe site-ul asta: www.metrafo.ro. Cat despre montaj nu ar trebui sa fie nimic complicat, numai dai fata de usa jos si mai mult ca sigur ca o vei potrivi. Oricum daca te-ar ajuta unul din colegi si cu ceva poze ar fi foarte bine. La mine (Ibiza 2002 in 3 usi) de ex nu au niciun fel de inel pe spate si sunt prinse direct de tablele de acolo. Din pacate nu te pot ajuta mai mult ca eu asa am cumparat-o.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Si eu vreu sa imi schimb boxele din masina ( si cele din fata si cele din spate),am citit ce ati scris pe aici, in mare am tras niste concluzii...dar mai unele mici "scapari".Em deja montate 2 boxe Infinity de 100W fiecare,in spate (nu in usi) si un amplificator pt ele. Pe masina am un Pioneer (50w*4), iar cand dau volumul mai tare,boxele originale de pe masina incep sa bazaie,la fel si cand merg pe drumuri mai proaste...Ideea e ca nu stiu ce tip de difuzoare sa imi iau...cu sau fara tweeter...mai ales ca rolul tweeter-ului este pt inalte(din cate am inteles yo),dar masina le are deja in fata in dreptul oglinzilor de la usi,nu? Deci...nu mi-ar mai trebui si altele,sau? :D

Daca ma puteti lamuri si pe mine cum sta treaba...

Tnks!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boxele din fata iti "caraie" pentru ca sunt boxele OEM, adica cele originale si ele nu pot duce bine toata puterea de la headunit, plus ca daca asculti muzica la un volum mai ridicat este foarte probabil ca sa auzi distorsiunile care sunt produse chiar de cass, amplificatorul acestuia nefiind unul extrem de performant. La fel de bine s-ar putea sa fie si difuzoarele stricate, din cauza unei auditii la un volum ridicat timp prelungit. Referitor la alegerea ta e mai mult una de preferinta ta, diferenta de performanta intre cele doua tipuri nu cred sa ne influenteze pe noi ca ascultatori normali asa de mult. Singura chestie la cele cu tweeter (ai dreptate, tweeter-ul este un difuzor specializat in a reda frecventele inalte) separat este ca va trebui sa cauti unele care sa se potriveasca acolo unde ai spus tu, adica la oglinda, asta daca vrei sa le schimbi pe cele OEM adica standard (de obicei daca cumperi boxe sistem primesti in pachet si tweetere si difuzoare de mid-bass).

Numai bine si :) safe!

Modificat de ShMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca nu e prea tarziu dar am avut multa treaba si nu am mai reusit sa intru. Pentru ce interesati iata cateva poze de la montajul meu. Cand o sa am timp si daca este necesar am sa fac un DIY pe treaba asta. Pentru intrebari folositi cu incredere adresa de mail. Scuze pt calitatea pozelor... nu am avut decat telefonul la indemana

074iu9.th.jpg075hs7.th.jpg076dv2.th.jpg077sn7.th.jpg078kv7.th.jpg079ak9.th.jpg080lo1.th.jpg081ei5.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vad ca sunt nelamuri legate de firele din stalp. La modelele fabricate in 2007, poate si mai inainte situatia se prezinta astfel:

Se scoate burduful dintre usa si stalp doar in partea dinspre stalp (daca il scoateti dinspre usa va fi greu de pus la loc dar eu am reusit :P ).

Pe stalp sunt doua mufe. Mufa care intereseaza este cea neagra cu 4 pini. Cea albastra este pentru inchidere, geamuri, etc. si are mai multi pini.

Pinii de pe mufa neagra sunt numerotati de la 1 la 4.

Plusul la difuzoare se pune la pinul 3 iar minusul la pinul 4.

Firele se pot baga direct direct prin mufa tata (cea din mana) preferabil cu un papuc in capat.

Cablul se baga in usa dinspre mufa prin burduf si mai departe in portiera.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ok, in sfarsit niste poze! multumiri celor care au avut bunavointa sa ne posteze imaginile. singura chestie care ramane discutabila e de ce la unii lipseste cablajul pt boxe spate. cat despre incropeala celor de la seat pt fata (sincer sistemul audio lasa de dorit). nu stiu ce marca sunt boxele lor dar puteau suna mai bine. din cate stiu e bine ca cele 4 boxe sa fie de acelasi tip pt a avea cam aceleasi caracteristici. nu ma prea incanta prea tare ideea de a combina un set de alpine sau clarion cu porcariile care le am acum in masina. preferam sa nu am montat nimic pe masina decat sa imi bage ei pe gat un set de te miri ce pe care trebuie sa il schimbi daca chiar vrei sa sune calumea.

cel mai interesant e ca fiecare "service autorizat" are metoda lui de a monta setul din spate. unii lucreaza ca in evul mediu, altii folosesc pana si inele de distantare. ok, vreau sa fac si eu "upgrade" la 4 boxe dar in felul urmator: dau jos porcariile de la ei si imi montez 2 seturi de acelasi tip cu tot cu tweetere, pt fata si spate. a mai incercat cineva ceva similar? ms si astept opinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inele adaptoare cred ca gasesti sa comanzi, si pe site-ul asta: www.metrafo.ro. Cat despre montaj nu ar trebui sa fie nimic complicat, numai dai fata de usa jos si mai mult ca sigur ca o vei potrivi. Oricum daca te-ar ajuta unul din colegi si cu ceva poze ar fi foarte bine. La mine (Ibiza 2002 in 3 usi) de ex nu au niciun fel de inel pe spate si sunt prinse direct de tablele de acolo. Din pacate nu te pot ajuta mai mult ca eu asa am cumparat-o.

Numai bine.

http://www.metrafo.ro/frame_produse.html?cat=8215

cod produs: 430333

Adaptor boxe Seat Ibiza 2002-> 165mm fata/spate -pereche

Inlocuitor pentru: RAM-20.485/K (asta ce ar trebui sa insemne??)

Cantitate: 1+ Pret net: 10.92 RON | Cantitate: 12+ Pret net: 10.16 RON

imi poate spune cineva daca potrivesc ? a folosit cineva modelul asta?

am mai gasit ceva :

cod produs: 444527

Adaptor pt.boxe VW Golf IV.Seat.Skoda

Inlocuitor pentru: ZRS-AG-13

Adaptor pt.boxe VW Golf IV.Seat.Skoda

Cantitate: 1+ Pret net: 3.61 RON | Cantitate: 40+ Pret net: 3.36 RON

am verificat cu pozele voastre, adaptoarele par bune. daca le/a folosit cineva sa ne deie de stire. ms.

Modificat de doru.b
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe adaptoarele mele nu scria compatibil cu Ibiza modelul 2003 ci doar Leon si alte VW. Si intradevar nu prea erau... prinderea la mine era undeva cu un surub mai departe de celelalte, deci nu chiar in cerc. Anyway... cu o bormasina am facut loc si de suruburi si stranse putin adaptoarele s-au "adaptat". Deci nu e drama daca nu se potrivesc chiar exact, eu le-am montat singur si nu am avut mari probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna,

conform instructiunilor de pe forum , mi-am montat si eu boxe pe spate :icon_thumright:, vreau sa spun ca e super misto cum se scoate afara manerul de la macara, cat despre firele din stalp, acolo le-am si gasit doar ca in a doua mufa, cea neagra, mmai era una albastra. in stalp efectiv inspre mufa vin 4 fire, doua mai groase si doua mai subtiri(asta pt ca zicea cineva ca firele de la boxe sunt cele de pe pinul 3,4) ale mele erau pe pinul 1si 2, alea subtiri sunt de la boxe, eu am scos cd-ul afara si m-am uitat la culori, am considerat ce e cel mai bine, mai safe! in rest se desface usa super misto! si este simplu rau de tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi cu ce ati fixat firele in stalp? Eu unul nu am avut papuci asa ca am bagat direct firele in locas.

De unde gasesc 4 papuci, sau sa le las asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti lua nishte papuci de la o sursa de calculator, sau la un magazin de electronice gasesti la bucata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am fixat cu papuci de la o sursa de calculator. Le am puse de un an si jumatate, si inca n-am avut probleme cu contactele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usor de zis. In teorie si eu stiu de unde sa-i cumpar, dar in practica...

Fiti va rog mai specifici, locatie samd. Sau poate mai aveti pe acasa vreo sursa si va puteti lipsi de niste papuci. Vine cineva maine seara la intalnire?

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu niste papuci de la o sursa te pot ajuta eu... o sa caut pe-acasa si te anunt.

Din pacate, pe la intalniri nu prea am cum sa ajung, dar fiind din bucuresti, ne ptem intalni intr-o seara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am gasit la vitacom, dar asta e in Cluj........poate este reprezentanta si in bucuresti, daca nu poti merge la un service de calculatoare, iti dau baietzii de acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vitacom are magazin in Bucuresti pe strada Maica Domnului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Ma confrunt cu urmatoarea dilema: am avut un Seat Ibiza pe care am avut subwooferul asta: http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...tra_300_Reflex/ + statie tot Magnat de 150W rms, in portierele din spate imi pusesem CarFit216. Statia o tineam in 130W, nu aveam nevoie de mai mult si eram f . multumit de cum se auzea.

Acum am un Seat Cordoba si as merge pe aceeasi solutie, cu modificarea subwooferului care ar fi B30 (deoarce ultra 300 nu se mai fabrica).

Problema e ca nu stiu daca se va auzi la fel de bine, nu stiu cum se comporta un subwoofer in portbagaj; poate ar fi mai bine un tub; astept pareri de la voi

Multumesc

Modificat de SerbanIonut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...in fine...:) daca se pricepe cineva la tras firele din spatele casetofonului si pana la stalpii din spate...dati-mi si mie un PM care ma puteti ajuta,k fire in spate nu am decat de la inchiderea centralizata...si cinstea de rigoare,contracost...astept :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!